Höstens Klassiska 565

127 föremål
479. SPEGEL, av Lago Lundén (spegelmakare i Stockholm 1773-1819). Gustaviansk.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
481. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
482. SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
483. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete 1780.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
486. SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
485. SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
478. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
477. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
484. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1770-tal. Gustaviansk.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
490. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Italien 1700/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
589. STAV FÖR TAMBURMAJOR, av Pehr Swanander, Alingsås 1784.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
579. TAZZOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
600. TAZZOR, ett par. Ryssland, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
574. TERRIN MED LOCK. Frankrike, 1740-tal. Louis XV.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
578. UPPSATSSKÅLAR, ett par. Empire, 1800-talets början. Möjligen Ryssland.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
561. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
563. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
533. VÄGGPENDYL, av Johan Nyberg (mästare i Stockholm 1787-1800). Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
535. VÄGGPENDYL, av Jonas Cederlund (verksam i Stockholm 1799-1825). Empire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK