Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
1803 föremål
1766. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin.
1766. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1751. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1751. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
982. ARMRING, rosenslipade diamanter samt pärlor, 4.6 mm, sent 1800-tal.
982. ARMRING, rosenslipade diamanter samt pärlor, 4.6 mm, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
501. FÅTÖLJ. Karl Johan, 1820/30-tal.
501. FÅTÖLJ. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1697. URNA, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1697. URNA, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1534. TEKANNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong.
1534. TEKANNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1670. KRUKA, porslin. Ming dynasti, Wanli (1573-1620).
1670. KRUKA, porslin. Ming dynasti, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1669. RÖKELSEKAR, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
1669. RÖKELSEKAR, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1455. VAS, pekingglas. Kina.
1455. VAS, pekingglas. Kina.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1396. FIGURIN, nefrit. Kina.
1396. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1403. FIGURIN, nefrit. Kina.
1403. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1412. PENSELVAS, troligen agat. Kina.
1412. PENSELVAS, troligen agat. Kina.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1478. TERRIN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1723).
1478. TERRIN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1723).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
179. Sydney R Percy, Landskap med figurer och boskap.
179. Sydney R Percy, Landskap med figurer och boskap.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
545. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empirestil, 1800-talets andra hälft.
545. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empirestil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
961. BROSCH / HÄNGE caboschonslipade rubiner och briljantslipade diamanter.
961. BROSCH / HÄNGE caboschonslipade rubiner och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1017. RING, gammalslipad diamant, ca 2 ct. Kvalitet ca I/VS.
1017. RING, gammalslipad diamant, ca 2 ct. Kvalitet ca I/VS.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
973. ÖRHÄNGEN, gammalslipade diamanter, 1.20 ct, samt mindre diamanter.
973. ÖRHÄNGEN, gammalslipade diamanter, 1.20 ct, samt mindre diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1159. RING, briljantslipad diamant, ca 1 ct. Kvalitet ca I/VS.
1159. RING, briljantslipad diamant, ca 1 ct. Kvalitet ca I/VS.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
953. RING, gammalslipad diamant ca 1 ct.
953. RING, gammalslipad diamant ca 1 ct.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1293. SEMIANTIK KESHAN. 203 x 136 cm.
1293. SEMIANTIK KESHAN. 203 x 136 cm.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1156. RING, gammalslipade diamanter tot ca 2ct, samt en ljusblå safir.
1156. RING, gammalslipade diamanter tot ca 2ct, samt en ljusblå safir.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
974. BROSCH, gammalslipade diamanter tot. ca 6.50 ct, safir.
974. BROSCH, gammalslipade diamanter tot. ca 6.50 ct, safir.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 75 000 SEK
1171. BROSCH, åttkantslipade diamanter och rubiner.
1171. BROSCH, åttkantslipade diamanter och rubiner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1752. CABARET, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1752. CABARET, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1649. SKÅLAR, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
1649. SKÅLAR, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
588. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.
588. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
976. ARMBAND, briljant- och gammalslipade diamanter, tot. ca 8 ct. Art Deco 1930-tal.
976. ARMBAND, briljant- och gammalslipade diamanter, tot. ca 8 ct. Art Deco 1930-tal.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
1772. SKÅL, porslin. Japan 1700-tal.
1772. SKÅL, porslin. Japan 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
580. BORDSPENDYL. Stockholmsarbete, 1800-talets början. Sengustaviansk.
580. BORDSPENDYL. Stockholmsarbete, 1800-talets början. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
526. TOILETTESPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.
526. TOILETTESPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
352. Carl Wilhelm Swedman, "Les Nettoyeuses à Stockholm".
352. Carl Wilhelm Swedman, "Les Nettoyeuses à Stockholm".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
353. Carl Wilhelm Swedman, "Femmes de la Paroisse de Wingåker".
353. Carl Wilhelm Swedman, "Femmes de la Paroisse de Wingåker".
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
354. Carl Wilhelm Swedman, "Dalecarlien schieur de bois, á Stockholm".
354. Carl Wilhelm Swedman, "Dalecarlien schieur de bois, á Stockholm".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
355. Carl Wilhelm Swedman, "Dalekarlien de la Paroisse de Mora".
355. Carl Wilhelm Swedman, "Dalekarlien de la Paroisse de Mora".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
357. Carl Wilhelm Swedman, "Le Guet de nuit á Stockholm".
357. Carl Wilhelm Swedman, "Le Guet de nuit á Stockholm".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
356. Carl Wilhelm Swedman, "Une Servante, á Stockholm".
356. Carl Wilhelm Swedman, "Une Servante, á Stockholm".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
360. Carl Wilhelm Swedman, "Servante d' Hôtelleri á Stockholm".
360. Carl Wilhelm Swedman, "Servante d' Hôtelleri á Stockholm".
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
364. Carl Wilhelm Swedman, "Femme de la Westergothie".
364. Carl Wilhelm Swedman, "Femme de la Westergothie".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
361. Carl Wilhelm Swedman, "Habitant de Wingåker, en Sudermannie".
361. Carl Wilhelm Swedman, "Habitant de Wingåker, en Sudermannie".
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
362. Carl Wilhelm Swedman, "Les Scaniens".
362. Carl Wilhelm Swedman, "Les Scaniens".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1716. FLASKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1716. FLASKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1037. RING, helallians, briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct.
1037. RING, helallians, briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1676. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
1676. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1145. RING, radiantslipad diamant, 3.01 ct, E/VS2. Certifikat från HRD. Sidostenar XX ct.
1145. RING, radiantslipad diamant, 3.01 ct, E/VS2. Certifikat från HRD. Sidostenar XX ct.
Klubbat pris 
450 000 SEK
Utropspris
450 000 - 500 000 SEK
1714. BOJAN, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1714. BOJAN, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
561. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
561. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1692. KRUKA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1692. KRUKA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1273. ANTIK KAUKASISK/PERSISK KELIM. 302,5 x 164,5 cm.
1273. ANTIK KAUKASISK/PERSISK KELIM. 302,5 x 164,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
1181. ARMBAND, platina med briljantslipade diamanter tot. ca4,0ct. Vikt ca 19g.
1181. ARMBAND, platina med briljantslipade diamanter tot. ca4,0ct. Vikt ca 19g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
358. Carl Wilhelm Swedman, "Dalekarliens de la Paroisse de Lecksand".
358. Carl Wilhelm Swedman, "Dalekarliens de la Paroisse de Lecksand".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
359. Carl Wilhelm Swedman, "Femme de la Province de Blekinge".
359. Carl Wilhelm Swedman, "Femme de la Province de Blekinge".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
365. Carl Wilhelm Swedman, "Une Marchande de Poissons á Stockholm".
365. Carl Wilhelm Swedman, "Une Marchande de Poissons á Stockholm".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
367. Carl Wilhelm Swedman, "Dalekarlienne de la Paroisse de Mora".
367. Carl Wilhelm Swedman, "Dalekarlienne de la Paroisse de Mora".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
363. Carl Wilhelm Swedman, "Habtant de la Province de Wettergothie".
363. Carl Wilhelm Swedman, "Habtant de la Province de Wettergothie".
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
369. Jaktscen med tiger och vildsvin.
369. Jaktscen med tiger och vildsvin.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
366. Carl Wilhelm Swedman, "Habitant de la Province de Blekinge".
366. Carl Wilhelm Swedman, "Habitant de la Province de Blekinge".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
370. Jaktscen med hundar och björn.
370. Jaktscen med hundar och björn.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
368. Jaktscen med tiger och elefanter.
368. Jaktscen med tiger och elefanter.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
371. Jaktscen med buffel.
371. Jaktscen med buffel.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1345. FIGURINER/VIKTER, två stycken, brons. Arkaiserande, Kina.
1345. FIGURINER/VIKTER, två stycken, brons. Arkaiserande, Kina.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1415. BISKIVA, gråvit sten. Kina.
1415. BISKIVA, gråvit sten. Kina.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
625. KOLONN PÅ SOCKEL. Älvdalen, 1800-tal.
625. KOLONN PÅ SOCKEL. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1346. VIKTER, två stycken, brons. Arkaiserande. Kina.
1346. VIKTER, två stycken, brons. Arkaiserande. Kina.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
11. Bruno Liljefors, Ejdrar på kobbe.
11. Bruno Liljefors, Ejdrar på kobbe.
Klubbat pris 
390 000 SEK
Utropspris
350 000 - 375 000 SEK
596. SKRIVSTÄLL. Älvdalen. Sengustavianskt, 1800-talets början.
596. SKRIVSTÄLL. Älvdalen. Sengustavianskt, 1800-talets början.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1. Carl Johansson, Vårlandskap.
1. Carl Johansson, Vårlandskap.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
577. RESEUR, av Xaver Liebherr, verksam 1740-67 i Immenstadt, Sydtyskland.
577. RESEUR, av Xaver Liebherr, verksam 1740-67 i Immenstadt, Sydtyskland.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
563. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
563. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
392. Mauro Gandolfi, Porträtt av mor, far och barn.
392. Mauro Gandolfi, Porträtt av mor, far och barn.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1300. ANTIK KIRMAN LAVER. 211,5 x 132,5 cm.
1300. ANTIK KIRMAN LAVER. 211,5 x 132,5 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
202. Helene Schjerfbeck, Min mor.
202. Helene Schjerfbeck, Min mor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
90 000 - 120 000 SEK
1475. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
1475. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
11 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
39. Olof Krumlinde, Grönskande sommarhage, Osby.
39. Olof Krumlinde, Grönskande sommarhage, Osby.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1419. KARMSTOLAR, ett par, bambu och hardwood. Qing dynastin, 1800-tal.
1419. KARMSTOLAR, ett par, bambu och hardwood. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
22. Olof Krumlinde, Vy över Uppsala slott.
22. Olof Krumlinde, Vy över Uppsala slott.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
393. Jacob Axel Gillberg, Blomsterflickan Nydia.
393. Jacob Axel Gillberg, Blomsterflickan Nydia.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
871. RAM, av W.A. Bolin, Stockholm 1919.
871. RAM, av W.A. Bolin, Stockholm 1919.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
192. GUSTAVE (GUSTAF) ALBERT, olja på duk, signerad Albert.
192. GUSTAVE (GUSTAF) ALBERT, olja på duk, signerad Albert.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
30. Bruno Liljefors, "Änder".
30. Bruno Liljefors, "Änder".
Klubbat pris 
9 100 000 SEK
Utropspris
4 000 000 - 5 000 000 SEK
42. Bruno Liljefors, Räv som lurar på gräsänder.
42. Bruno Liljefors, Räv som lurar på gräsänder.
Klubbat pris 
230 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
52. Bruno Liljefors, Beckasiner i rede.
52. Bruno Liljefors, Beckasiner i rede.
Klubbat pris 
760 000 SEK
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
1126. BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
1126. BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1053. ARMBAND, Tiffany, guld med briljantslipade diamanter, tot. 1.20 ct.
1053. ARMBAND, Tiffany, guld med briljantslipade diamanter, tot. 1.20 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
510. SPEGEL. Burchardt Prechts verkstad, 1700-talets början. Senbarock.
510. SPEGEL. Burchardt Prechts verkstad, 1700-talets början. Senbarock.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1354. RÖKELSEKAR, brons. Qing-dynastin, 16/1700-tal.
1354. RÖKELSEKAR, brons. Qing-dynastin, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK