Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
1803 föremål
1361. TEMPELHUND, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1361. TEMPELHUND, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
821. DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1741.
821. DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1741.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1545. TALLRIKAR, 24 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1545. TALLRIKAR, 24 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1352. VASER, ett par, brons. Ming dynastin (1368-1644).
1352. VASER, ett par, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
699. PRAKTPOKAL med LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
699. PRAKTPOKAL med LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
76. Ernst Josephson, "Blommans själ (Brevets hemlighet)".
76. Ernst Josephson, "Blommans själ (Brevets hemlighet)".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
1390. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1800-tal.
1390. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1161. COLLIER, doserade briljantslipade diamanter, tot. 10.03 ct.
1161. COLLIER, doserade briljantslipade diamanter, tot. 10.03 ct.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
85 000 - 90 000 SEK
968. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot, 3.09 ct.
968. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot, 3.09 ct.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
516. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
516. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
840. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Hessling, Linköping 1778. Rokoko.
840. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Hessling, Linköping 1778. Rokoko.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
20. Axel Jungstedt, Arbete på fälten.
20. Axel Jungstedt, Arbete på fälten.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
43. Bruno Liljefors, Höstlandskap med räv.
43. Bruno Liljefors, Höstlandskap med räv.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
151. Charles Despiau, "Apollon".
151. Charles Despiau, "Apollon".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
1385. DHARMAPALA, förgylld och bemålad brons. Sinotibetansk.
1385. DHARMAPALA, förgylld och bemålad brons. Sinotibetansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
291. Mor och son, dubbelporträtt.
291. Mor och son, dubbelporträtt.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
228. David Klöcker Ehrenstrahl Hans skola, "Karl XI till häst" (1655-1697).
228. David Klöcker Ehrenstrahl Hans skola, "Karl XI till häst" (1655-1697).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1738. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1738. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1372. TRANOR, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1372. TRANOR, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1387. TARA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1387. TARA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
93. Anders Zorn, "Skärgårdsblomster".
93. Anders Zorn, "Skärgårdsblomster".
Klubbat pris 
1 200 000 SEK
Utropspris
1 500 000 - 2 000 000 SEK
390. Louis Masreliez, Antik figurscen.
390. Louis Masreliez, Antik figurscen.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
703. GLAS, tre stycken. 1700-tal.
703. GLAS, tre stycken. 1700-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
705. GLAS, två stycken. Sverige, 1700-tal.
705. GLAS, två stycken. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 500 - 5 000 SEK
707. GLAS. 1700-tal.
707. GLAS. 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1441. VIKSKÄRM, sex delar. Japan, Edo (1603-1868).
1441. VIKSKÄRM, sex delar. Japan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
578. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
578. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
569. LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
569. LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
570. LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
570. LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
92. Anders Zorn, "The Embrace".
92. Anders Zorn, "The Embrace".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
1486. FIGURINER, ett par, porslin, Qing dynastin. Troligen 1700-tal.
1486. FIGURINER, ett par, porslin, Qing dynastin. Troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1637. VAS, porslin, Kina, troligen Republik.
1637. VAS, porslin, Kina, troligen Republik.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1434. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900.
1434. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1528. KRUKA med LOCK, porslin, Qing dynastin 1700-tal.
1528. KRUKA med LOCK, porslin, Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1384. BUDDHA, koppar. Tibet, troligen 1800-tal.
1384. BUDDHA, koppar. Tibet, troligen 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1715. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1715. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1344. VAS, keramik. 1700-tal, eller äldre.
1344. VAS, keramik. 1700-tal, eller äldre.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1466. MÅLNINGAR på PAPPER, fyra stycken. Qing dynastin.
1466. MÅLNINGAR på PAPPER, fyra stycken. Qing dynastin.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1339. VAS, keramik. Troligen Song/Yuan dynastin.
1339. VAS, keramik. Troligen Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1658. SKÅL, porslin. Kina, troligen Republik.
1658. SKÅL, porslin. Kina, troligen Republik.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
141. Jussi Mäntynen, Isbjörn.
141. Jussi Mäntynen, Isbjörn.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
36. Per Ekström, Grönskande glänta.
36. Per Ekström, Grönskande glänta.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
14. Emma Ekwall, Interiör med handarbetande flicka.
14. Emma Ekwall, Interiör med handarbetande flicka.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1461. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1461. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1459. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1459. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1458. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1458. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1460. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1460. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1462. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1462. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1457. GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1700-tal.
1457. GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1463. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1463. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1443. SNUSFLASKA, troligen agat med korallpropp. Qing dynastin.
1443. SNUSFLASKA, troligen agat med korallpropp. Qing dynastin.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
478. KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
478. KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
808. BÄGARE, ostämplad. Österrike-Ungern 1700-talets början.
808. BÄGARE, ostämplad. Österrike-Ungern 1700-talets början.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
853. TEKANNA, av John Samuel Hunt, London 1849. Nyrokoko.
853. TEKANNA, av John Samuel Hunt, London 1849. Nyrokoko.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
872. DUBBELDOSA, pärlemor och silver, ostämplad, Sverige 1700-tal.
872. DUBBELDOSA, pärlemor och silver, ostämplad, Sverige 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
101. Fanny Hjelm, Mor och son i skogsbacke.
101. Fanny Hjelm, Mor och son i skogsbacke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
57. Bruno Liljefors, Räv i vinterlandskap.
57. Bruno Liljefors, Räv i vinterlandskap.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
16. Hugo Birger, Motiv från Alhambra.
16. Hugo Birger, Motiv från Alhambra.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1467. SPELBORD, Qing dynastin 1800-tal.
1467. SPELBORD, Qing dynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
178. Auguste Musin, Skeppsbrott vid klippig kust.
178. Auguste Musin, Skeppsbrott vid klippig kust.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
150. "Augustus från Primaporta".
150. "Augustus från Primaporta".
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
203. Paul Emile Chabas, Ung kvinna vid vatten.
203. Paul Emile Chabas, Ung kvinna vid vatten.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
825. DOPFAT, spanska stämplar, sannolikt 1759. Rokoko.
825. DOPFAT, spanska stämplar, sannolikt 1759. Rokoko.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
452. SPELBORD. Stockholmsarbete i Lars Nordins art. Rokoko.
452. SPELBORD. Stockholmsarbete i Lars Nordins art. Rokoko.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1144. RING, briljantslipad diamant, 1.44 ct.
1144. RING, briljantslipad diamant, 1.44 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
190. Vaclav Radimsky, Landskap vid Elbe dalen.
190. Vaclav Radimsky, Landskap vid Elbe dalen.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1196. BROSCH, blå safir samt briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.40 ct.
1196. BROSCH, blå safir samt briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.40 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1142. RING, odlad Tahitipärla med briljantslipade diamanter tot. ca 0.35 ct.
1142. RING, odlad Tahitipärla med briljantslipade diamanter tot. ca 0.35 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1019. RING, fasett- och checkerslipade ametister.
1019. RING, fasett- och checkerslipade ametister.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK