Klassiska 580

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
10SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin (1644-1912).Undersidan med floralt märke/with floral (kiln) mark.
27BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).Text in printed catalogue missing: Undercut on top with a chilong crawling toward the dragon-head hook. Length 12 cm.
71KOPPAR, sju stycken, porslin. Qing dynastin, fyra med Tongzhis sex karaktärers märke (1862-1874),Two with Daoguang four character mark, and one with Guangxu six character mark.
73KOPPAR, tre stycken, porslin. Qing dynastin, med Daoguangs sigillmärke och period (1821-50).En kopp med sprickor/ One cup with cracks.
77FAT, porslin. Sen Qing dynastin, med Qianlong sex karaktärers märke.Late Qing dynasty, with Qianlong six character mark.
86LAMA, kopparlegering. Föreställande Tsong Khapa, troligen Nepal, 1800-tal eller äldre.Troligen Nepal/Presumably Nepal.
91RÖKELSEKAR, brons. Med Yunjian Hu Wenming zhi sex karaktärers märke, Ming dynastin 15/1600-tal.
100PAPPERSVIKT, brons. Qing dynastin, troligen 1700-tal.Text in printed catalogue missing: A bronze paper-weight modeled as a reclining lion, Qing dynasty, presumably 18th Century. Length 5,5 cm.
117SKÅLFAT, fyra stycken, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke (1736-95).Kanterna nedpolerade. / Rims polished down.
207NEFRITOBJEKT, fem stycken. Qing dynastin (1664-1912).The standing man with a small damage.
209PENSELVAS, kalcit. Sen Qing dynasti (1664-1912).Kalcit /Calcite
227LOKAPALA, förgylld och patinerad brons. Ming dynastin (1368-1644).Text in printed catalogue missing: Presumably portraying Dhrtarashtra, King of the East. Standing with the hands in namaskar mudra. Height 23 cm.
231BUDDHA DIPANKARA, metall. Tibet, troligen tidigt 1900-tal.Troligen tidigt 1900-tal/ Presumably early 20th Century.
236ALTARSKÅP med STÅENDE BUDDHA, trä, Japan, Meiji (1868-1912).
240CEREMONIELLT KÄRL, lergods. Han dynastin (206 f.Kr. - 220 e.Kr).Oxford Thermoluminescence Analysis Report, Sample no C114c89, signed by Doreen Stoneham, 24 April 2014.
276ASKAR med LOCK, ett par, porslin. Sen Qing dynastin, med Qianlong fyra karaktärers märke.Late Qing dynasty, with Qianlong four character mark.
291VASER, ett par, porslin. Republik (1912-49) med Guangxu respektive Qianlong sex karaktärers märke.With Qianlong and Guangxu six character mark.
375TALLRIKAR, åtta stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).Beskrivning saknas i den tryckta katalogen: TALLRIKAR, åtta stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795). Fyra djupa samt fyra flata. Rund form med dekor i famille rose av påfåglar i blommande trädgård. Diameter 23 cm resp 23,2 cm.
456VASER, ett par, cloisonné. Sen Qing dynasti, sent 1800-tal.
458VASER, ett par, cloisonné, troligen Republik (1912-49).Text in printed catalogue missing: Baluster shaped, richly decorated with multicoloured dragons amongst swirls of clouds, the neck of the vases with the sign for luck. Heigt approximately 67 cm.
489SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal, med Chenghuas sex karaktärers märke.
505SKÅLAR, sex stycken, porslin. Sen Qing dynasti (1664-1912) med Qianlong sigillmärke.Wrong mark depicted in the printed catalogue. The mark is a Qianlong seal mark.
514YTTERFODER med FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.The text in printed catalogue missing: A famille rose flower pot with stand, Qing dynasty, 19th century. Of hexagonal shape with drainage at the bottom with stand. Richly decorated with palace scenes. Diameter 20,6 cm, height 17,2 cm. Wear. Insignificant fritt.
523VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-talets andra hälft.
542ANSHELM SCHULTZBERG, Fransk lantbruksscen, Etaples.Katalognumret är med största sannolikhet en förstudie till den monumentala målning (ca 165 x 234 cm) av Schultzberg vilken ställdes ut på World's Columbian Exposition i Chicago, U.S.A., 1893. / The lot is probably a preparatory study for the monumental painting (ca 165 x 234 cm) by Schultzberg which was exhibited at the World's Columbian Exposition in Chicago, U.S.A., 1893.
570CARL FREDRIK HILL, Ensam gran på fält.Signaturen troligen senare.
596ANDERS ZORN, "Ida plockar fågel".Proveniens: Christie's, London, "Scandinavian pictures, drawings, prints and sculpture", 16 mars 1989, kat nr 381. / Christie's, London, "Scandinavian pictures, drawings, prints and sculpture", 16 March 1989, lot 381.
639JOHN BAUER, blandteknik, signerad J.B och daterad 10.Illustration till Alfred Smedbergs saga 'Lyckoblomman på Solberga klint' i första årgången av "Bland tomtar och troll", 1907:"Han tog några duktiga språng mitt emellan de uppsträckta armarna". Dock senare signerad JB och daterad -10/ Illustration for Alfred Smedberg's fairy tale 'Lyckoblomman på Solberga klint' in "Bland tomtar och troll", 1907. Later signed JB and dated -10.
641JOHN BAUER, "En riddare red fram".På det här föremålet tillkommer införselmoms på det klubbade priset. För ytterligare detaljer vad god kontakta kundtjänst +46 8 661 42 73. / Import VAT will be charged on the hammer price on this lot. For further details please contact customer service +46 8 661 42 73.
726TORE STRINDBERG, "Krokus".Skulpturen är inte signerad./ The sculpture is not signed.
744OKÄND KONSTNÄR, skulptur, marmor, 1900-tal.Denna liggande kvinnogestalt är en kopia efter Stefano Madernos (ca 1576-1636) skulptur föreställande Sankta Cecilia som finns i kyrkan Sankta Cecilia i Trastevere i Rom./ The lying female figure is a copy after Stefano Maderno's (1576-1636) sculpture of Santa Cecilia in the church Santa Cecilia in Trastevere in Rome.
785JUSTUS (JOOST) VAN EGMONT Tillskriven, "Konung Karl X Gustaf" (1622-1660).Tillskriven Justus van Egmont (1601-1674). Porträttet har tidigare utgjort ett par tillsammans med ett porträtt av kusinen drottning Kristina framställd som Minerva. Båda med identiskt rikt skurna ramar i barock. Dessa båda porträtt försåldes på samma auktion på Bukowskis hösten 1965. Båda då som verk tillskrivna David Beck (1621-1656). Hösten 1988 försåldes porträttet av drottning Kristina igen på Bukowskis och då som ett verk av Justus van Egmont (1601-1674) och ropades in av Nationalmuseum. Med största sannolikhet kan då även auktionens verk tillskrivas Justus van Egmont. /Probably a work by Justus van Egmont (1601-1674)
789MIKAEL DAHL Tillskriven, Dam i röd klänning.Äldre ram, sannolikt försilvrad. /Period frame, probably silver plate.
797CHRISTIAN M BROBERG, "L'Amour asiatique" (Asiatisk kärlek).Christian Broberg levde mellan 1759-1802./Christian Broberg lived between 1759-1802.
800ALEXANDER ROSLIN, Porträtt av rysk greve, förmodligen Greve Schuwaloff.På det här föremålet tillkommer införselmoms på det klubbade priset. För ytterligare detaljer vad god kontakta kundtjänst +46 8 661 42 73./Import VAT will be charged on the hammer price on this lot. For further details please contact customer service +46 8 661 42 73.
803ADOLF ULRIK WERTMÜLLER, "Comte Stanislas-Marie-Adelaide Clermont-Tonnerre" (1757-1792).På det här föremålet tillkommer införselmoms på det klubbade priset. För ytterligare detaljer vad god kontakta kundtjänst +46 8 661 42 73./ Import VAT will be charged on the hammer price on this lot. For further details please contact customer service +46 8 661 42 73.
828JAN WEENIX, Räv i hönsgården.
835AUGUST QUERFURT Hans krets, Bataljscener mellan kristna och turkar.Giuseppe Zais (1709-1784) Tillskrivna Bukowskis are grateful to Professor Giancarlo Sestieri for the attribution, made from digital images.
880PIERRE GOBERT Hans krets, Ung skönhet vid fontän.Kretsen kring. / Circle of.
886ADOLPH TIDEMAND, Kronborgs slott.Korrekt mått: 20 x 24,3 cm. /The correct dimensions are 20 x 24.3 cm.
890PETER LELY (PIETER VAN DER FAES), Hans krets, olja på duk, ej signerad.Föreställer troligen Anne Hyde av England (1637-1671). /Probably depicting Anne Hyde of England (1637-1671)
891JAN MASSYS (METSYS) Hans efterföljd, Yngling med riksäpple.Ingen följerätt på detta föremål. /No Droit de Suite on this lot.
903Johannes Döparen.Efter Christofano Allori (1577-1621)/ After Christofano Allori (1577-1621).
920DAVID VON KRAFFT Efter, "Ulrika Eleonora dy" (1656-1741).Hedvig Eleonora (1636-1715)
1027KAFFEKANNA och GRÄDDKANNA, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1838.Kaffekannans handtag med spricka.
1065FICKUR, Augustin Bourdillon, Stockholm, 1760-tal.Cylindergång.
1075HERRUR, Vacheron Constantin, manuell, sekundvisare, plexiglas Ca 1950-tal.Vänligen observera att bilden är fel i den lilla tryckta katalogen.
1076HERRUR, Patek Phillipe Calatrava. 18K guld. Automatisk. Ø 35 mm ca 1961.Vänligen observera att bilden är fel i den lilla tryckta katalogen.
1077ARMBANDSUR, dam, Patek Philippe, Golden Ellipse, ref 4307/1, 1970-tal, briljantslipade diamanter, 18k guld. Vikt ca67g.Vänligen observera att bilden är fel i den lilla tryckta katalogen.
1078HERRUR, Patek Philippe. 18K vitguld. Manuell. 26 x 22 mm. 1960-tal.Defekt krona.
1085KAMÉCOLLIER med snidad grön sten samt troligen orientaliska pärlor. Tillverkat i Paris mellan 1809 och 1819.Tennlödningar samt pärlor saknas. Tidigt 1800-tal.
1089HALSCOLLIER med safir, smaragd och rubin omgivna av diamanter. Tillverkat i Wien. 1910-tal.Nagg och sprickor i rubinen. 14K guld.
1168ARMBAND, Art Deco, med briljantslipade diamanter 14.00 cts. Cirka 1920.Två lösa lödningar.
1315COLLIER med snidad rosa turmalin, akvamarin, odlade pärlor samt briljantslipade diamanter totalt ca 0.35 ct.Lås 14K. Rondeller ej guld.
1327ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt ca 4.20 ct.Nagg på en diamant.
1463BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Gammal men ej ursprunglig skiva/Old but not original stone top. .
1553BANKETTER, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.Maskstugna.
1598LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.Senare glasskål, skadat glas högst upp, möjligen omarbetade ljusmanschetter.
1609KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.Omaka ljusmanschetter medföljer / Matched drip-pans.
1714FÄRGETSNING PÅ SIDEN, 3 ST. Sengustavianska. Ca 21 x 39,5 cm vardera, med ramar ca 29,5 x 48,5 cm vardera.FÄRGETSNING PÅ SIDEN.
1791TALLRIKAR, ett par, fajans. Marieberg, daterade 18/10 resp. 20/11 1770.Daterade 18/10 resp. 20/11 1770.
1808TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
47SOLFJÄDRAR (2), målning + kalligrafi.
203COLLIER, aventurinkvarts, enligt uppgift Burma, 1900-tal.
233BUDDHA, förgyllt och lackerat trä. Qing dynastin.
250SKÅL, keramik, temmoku. Song dynastin (960-1279).
259RÖKELSEKAR, keramik. Yuan dynastin (1279-1368).
274VINOFFERBÄGARE, två stycken, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
350TRÄSNITT, Toyokuni III. "Lantern", ur serien "Frost by Starlight".
431RITUELLT OFFERKÄRL med LOCK (You), brons. Troligen Zhou dynastin (1040-256 f Kr.).
432SPEGLAR, två stycken, brons. Arkaiserande, troligen Tang dynastin (618-907).
449MEDALJER, tre stycken. Kina, 1923.
496SKÅL, porslin. Qing dynastin, med Daoguangs sigillmärke och period (1821-50).
515VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
733CARL MILLES, Kyssande par, salt- och pepparkar.
740CARL ELDH, "Ungdom".
770HANS DAHL, På fjorden.
951SALTKAR, ett par, av Sasikow, Moskva 1867. Hovleverantörsmärke.
966ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talets andra hälft.
1066FICKUR, Breguet, 7½ minuters repeter (half quarter), verknr 2538, serienr 3354, 18K guld.
1176ÖRHÄNGEN med äldre briljantslipade diamanter totalt 2.46 ct.
1199RING med facetterad ametist.
1204ARMBAND signerat Cartier Paris.
1206ÖRHÄNGEN signerade Cartier, "Trinity", serienummer T00767.
1216RING med rubiner samt gammalslipade diamanter totalt ca 1.25 ct. Mittsten ca 1.00 ct. Ca 1910.
1220RING med gammalslipad gul/grön/brun färgväxlade diamant totalt ca 1.00 ct.
1309ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt 0.22 ct, jadeit samt snidad korall.
1355RING med cabochonslipad safir samt gammalslipade diamanter totalt ca 1.40 ct.