Klassiska 583

111 föremål
1428. LJUSKRONA, för tolv ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1444. KANDELABRAR, för sex ljus. Empirestil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1447. BORDSLAMPA, för fyra ljus. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1484. BORDSPENDYL, av Gustaf Undén. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1518. RAM. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1421. SPEGEL. Danmark, 1700-talets slut.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1481. BORDSUR. Barock, 1600-tal.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1450. BORDSLAMPOR, ett par, av Henry Dasson 1877. Louis XVI-stil.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1476. BORDSUR. England, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1483. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1434. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk omkring år 1800.
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1435. LJUSKRONA, för nio ljus. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1427. LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1430. LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1474. GOLVUR. England, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1413. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1412. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1449. BORDSLYSTER, för fyra ljus. Louis XVI, troligen Ryssland.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1517. SKULPTUR. Troligen Tyskland, omkring år 1500.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1462. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1464. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1416. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1487. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1431. LJUSKRONA, för fyra ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1461. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1458. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1436. LJUSKRONA, för sex ljus. Nordeuropa, omkring år 1800.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1445. BORDSLAMPOR, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis Philippe.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1494. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1493. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1489. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1488. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1414. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1486. BORDSPENDYL. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1433. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1463. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1460. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1457. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1492. BORDSPENDYL. Wien, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1514. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1456A. LJUSSTAKAR, ett par. Wedevåg. Sengustavianska, 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1477. VÄGGPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1456. LJUSSTAKAR, två stycken snarlika. Sengustavianska, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1459. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, sent 1700-tal. Louis XVI.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1432. LJUSRING, för fyra ljus, sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1499. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1498. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1515. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1500. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1467. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1506. KONSOLER, två stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1453. LJUSSTAKAR, ett par. Sverige, 1700-talets första hälft. Barock.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1519. GLASMÅLNINGAR, ett par, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1507. DOSA. Frankrike, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1454. LJUSSTAKAR, ett par. Louis XVI-stil, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1446. BORDSLAMPOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1465. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1513. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1466. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1520. GLASMÅLNING, av Busch och Echtler, Göteborg 1739. Senbarock.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1505. PIPHUVUD, av Sophia Isberg (1819-1875).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1473. FAT, tillskrivet Lorens Drenchler (Stockholm 1678-85).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK