Kan inte nå servern

Important Spring Sale 601

 
918 föremål
647. YTTERFODER, porslin. Sen Qingdynasti omkring 1900.
647. YTTERFODER, porslin. Sen Qingdynasti omkring 1900.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
514. CEREMONIELLT SVÄRD. Sen Qingdynasti.
514. CEREMONIELLT SVÄRD. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
556. RÖKELSEKAR, brons.  Qingdynastin (1664-1912).
556. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
716. RÖKELSEKAR/YTTERFODER, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
716. RÖKELSEKAR/YTTERFODER, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
258. VINGLAS. Sverige, Kungsholmsglasbruk, 1700-tal.
258. VINGLAS. Sverige, Kungsholmsglasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
661. MINIATYRER, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
661. MINIATYRER, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
568. SOLFJÄDER i LACKASK, papper och trä. Qingdynastin (1644-1912).
568. SOLFJÄDER i LACKASK, papper och trä. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
544. MATTA, antik Kina/Khotan, ca 164,5 x 105,5 cm.
544. MATTA, antik Kina/Khotan, ca 164,5 x 105,5 cm.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
810. BROSCH, med odlad South sea-pärla samt briljantslipade diamanter.
810. BROSCH, med odlad South sea-pärla samt briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
632. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
632. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
267. TALLRIK, porslin. Darte, Paris, 1800-tal.
267. TALLRIK, porslin. Darte, Paris, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
490. RÖKELSEKAR, keramik. Troligen sen Mingdynasti.
490. RÖKELSEKAR, keramik. Troligen sen Mingdynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
642. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
642. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
641. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qinalong (1736-95).
641. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qinalong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
761. En samling indiska miniatyrmålningar, Delhi, circa 1870,
761. En samling indiska miniatyrmålningar, Delhi, circa 1870,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
771. SKULPTUR, brons. Indien, tidigt 1900-tal.
771. SKULPTUR, brons. Indien, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
740. THANGKA, färg på duk. Tibet, omkring 1900.
740. THANGKA, färg på duk. Tibet, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
617. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
617. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
190. Hamburg 1600-talets förra hälft, sked, ostämplad.
190. Hamburg 1600-talets förra hälft, sked, ostämplad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
774. SHUNKOSAI HOKUSHU, färgträsnitt. Japan, circa 1830.
774. SHUNKOSAI HOKUSHU, färgträsnitt. Japan, circa 1830.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
550. ASK med LOCK, lack. Qingdynastin (1664-1912).
550. ASK med LOCK, lack. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
599. SNUSFLASKOR, två stycken, mossagat. Kina, 1900-tal.
599. SNUSFLASKOR, två stycken, mossagat. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
600. SNUSFLASKOR, agat, tre stycken. Kina, 1900-tal.
600. SNUSFLASKOR, agat, tre stycken. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
643. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynasitn, Jiaqing (1796-1820).
643. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynasitn, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
438. Per Södermark, Troligen Friherrinnan Julie Löwenskiöld född Coyet.
438. Per Södermark, Troligen Friherrinnan Julie Löwenskiöld född Coyet.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
562. PRAKTFAT, cloisonné. Kina, 1900-talets första hälft.
562. PRAKTFAT, cloisonné. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
737. SKULPTURGRUPP, trä. Qingdynastin, 1800-tal.
737. SKULPTURGRUPP, trä. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
676. PLAKETT, porslin. Kina, 1900-tal.
676. PLAKETT, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
618. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
618. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
614. RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal.
614. RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
442. FAT, kraakporslin, Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
442. FAT, kraakporslin, Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
717. SKÅLFAT, porslin. Qingdynasitn, tidigt 1700-tal.
717. SKÅLFAT, porslin. Qingdynasitn, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
680. FLASKA, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
680. FLASKA, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
683. SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
683. SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
452. FAT, två stycken, porslin, Mingdynastin, Tianqi (1621-27).
452. FAT, två stycken, porslin, Mingdynastin, Tianqi (1621-27).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
263. TERRIN med LOCK, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
263. TERRIN med LOCK, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
592. SKULPTUR, nefrit. Kina, 1900-tal.
592. SKULPTUR, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
879. BROSCH, med nefrit och korall.
879. BROSCH, med nefrit och korall.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
742. ALBUM, med 6 målningar. Qing dynastin, 17/1800-tal.
742. ALBUM, med 6 målningar. Qing dynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
541. STOLAR, ett par, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
541. STOLAR, ett par, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
147. Sked, ostämplad, Sverige 1600-talets början, renässans.
147. Sked, ostämplad, Sverige 1600-talets början, renässans.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
168. Robert Tyroll, dishcross, silver, London 1744.
168. Robert Tyroll, dishcross, silver, London 1744.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
169. Emick Romer, argyle/skykanna, silver, London 1770.
169. Emick Romer, argyle/skykanna, silver, London 1770.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
631. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
631. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
684. BRICKA, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
684. BRICKA, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
4. TABURETTER, 3 stycken, stockholmsarbeten, sengustavianska omkring år 1800.
4. TABURETTER, 3 stycken, stockholmsarbeten, sengustavianska omkring år 1800.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
689. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
689. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
545. MATTA, antik Ningxia, ca 137 x 67,5 cm, Kina sen Qing.
545. MATTA, antik Ningxia, ca 137 x 67,5 cm, Kina sen Qing.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
621. FIGURIN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
621. FIGURIN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
593. PENSEBLAD, agat. Kina, 1900-tal.
593. PENSEBLAD, agat. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
189. Sked med volutknopp, silver, okänd mästarstämpel, Sverige 1600-tal.
189. Sked med volutknopp, silver, okänd mästarstämpel, Sverige 1600-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
653. TULPANVAS, porslin. Kanton, Qingdynastin, sent 1800-tal.
653. TULPANVAS, porslin. Kanton, Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
634. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
634. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
701. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
701. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
707. BOJAN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
707. BOJAN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
41 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
708. URNA, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
708. URNA, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
854. CHOPARD, örhängen"Happy Diamonds" med briljantslipade diamanter.
854. CHOPARD, örhängen"Happy Diamonds" med briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
863. BROSCH, art déco, med olikslipade diamanter, ca 1.55 ct.
863. BROSCH, art déco, med olikslipade diamanter, ca 1.55 ct.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
616. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
616. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
509. RÖKELSEKAR, kopparlegering. Tibet, 1800-tal.
509. RÖKELSEKAR, kopparlegering. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
565. SKÅL, silver. Japan, tidigt 1900-tal.
565. SKÅL, silver. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
604. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
604. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
269. KAROTT med LOCK, porslin. "Flora Danica", Kunglig dansk, 1900-tal.
269. KAROTT med LOCK, porslin. "Flora Danica", Kunglig dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
499. SKULPTUR, silver. Mingdynastin (1368-1644).
499. SKULPTUR, silver. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
416. RICHARD BERGH,
416. RICHARD BERGH,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK