Kan inte nå servern

Modern Art + Design 604

Välkommen till Bukowskis Modern Art + Design, en auktion dedikerad moderna pionjärer och 1900-talets mest inspirerande formgivare.
Läs mer om auktionen >


VISNING 16 – 20 NOVEMBER. Berzelii Park 1 i Stockholm. Öppet: mån–fre kl 11–18, lör–sön kl 11–17. Tel: 08-614 08 46 eller 08-614 08 47.
Lördag 18 november kl 13: Specialist Lena Rydén samtalar med Pontus Ljungberg, chef för Ljungberg-museet i Ljungby.
AUKTION 21 NOVEMBER. Start kl 14 på Arsenalsgatan 2 i Stockholm.

 
404 föremål
73. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
73. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
258. Sven X:et Erixson, Stilleben i bojan.
258. Sven X:et Erixson, Stilleben i bojan.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
239. Tor Bjurström, "Utsikt mot hamnen".
239. Tor Bjurström, "Utsikt mot hamnen".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
67. Birger Kaipiainen, skulptur, Rörstrand, Lidköping 1950-tal.
67. Birger Kaipiainen, skulptur, Rörstrand, Lidköping 1950-tal.
Klubbat pris 
47 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
110. Alfred Grenander, skåp, Tyskland ca 1909, jugend.
110. Alfred Grenander, skåp, Tyskland ca 1909, jugend.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
22. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, tidigt 1900-tal.
22. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
227. Sven X:et Erixson, "Vinter 1927".
227. Sven X:et Erixson, "Vinter 1927".
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
228. Hilding Linnqvist, "Stjärnflickan".
228. Hilding Linnqvist, "Stjärnflickan".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
377. Öyvind Fahlström, Utan titel.
377. Öyvind Fahlström, Utan titel.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
260. AXEL NILSSON, olja på duk, signerad Axel Nilsson och daterad -34.
260. AXEL NILSSON, olja på duk, signerad Axel Nilsson och daterad -34.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
320. Hugo Gehlin, "Michelino".
320. Hugo Gehlin, "Michelino".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
226. Gideon Börje, Vid brunnen.
226. Gideon Börje, Vid brunnen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
266. PHILIP VON SCHANTZ, olja på duk, signerad PvS och daterad 80.
266. PHILIP VON SCHANTZ, olja på duk, signerad PvS och daterad 80.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
348. MADELEINE PYK, olja på duk, signerad M Pyk.
348. MADELEINE PYK, olja på duk, signerad M Pyk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
405. Pablo Picasso, "Tête et Profil".
405. Pablo Picasso, "Tête et Profil".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
396. Henri Matisse Efter, "Odalisque sur la terrasse".
396. Henri Matisse Efter, "Odalisque sur la terrasse".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
20. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
20. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
372. Rune Jansson, "Två sidor invid det avskiljande".
372. Rune Jansson, "Två sidor invid det avskiljande".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
74. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland 1970-80-tal.
74. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland 1970-80-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
331. Isaac Grünewald, Näten rensas.
331. Isaac Grünewald, Näten rensas.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
317. Stellan Mörner, "Solen var som en apelsin".
317. Stellan Mörner, "Solen var som en apelsin".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
281. Francois Gall, "Pont de la Concorde".
281. Francois Gall, "Pont de la Concorde".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
14. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik.
14. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
104. Olle Ohlsson, kaffekanna, Stockholm 2003, sterling.
104. Olle Ohlsson, kaffekanna, Stockholm 2003, sterling.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
6. Sven Palmqvist, skål, ravenna, Orrefors 1953.
6. Sven Palmqvist, skål, ravenna, Orrefors 1953.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
234. Ragnar Sandberg, "Badande på brygga".
234. Ragnar Sandberg, "Badande på brygga".
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
391. Marc Chagall, "Oracle sur Babylone" ur: "La Bible".
391. Marc Chagall, "Oracle sur Babylone" ur: "La Bible".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
79. Pablo Picasso, plakett, "Tête Polychrome", Madoura, Vallauris, Frankrike 1961.
79. Pablo Picasso, plakett, "Tête Polychrome", Madoura, Vallauris, Frankrike 1961.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
77. Pablo Picasso, plakett "Profil de taureau", Madoura, Vallauris 1956, A Ramié 315.
77. Pablo Picasso, plakett "Profil de taureau", Madoura, Vallauris 1956, A Ramié 315.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
394. Henri Matisse Efter, "Algue blanche sur fond rouge et vert".
394. Henri Matisse Efter, "Algue blanche sur fond rouge et vert".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
395. Henri Matisse, "Nu au bracelet".
395. Henri Matisse, "Nu au bracelet".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
301. Pär Siegård, Stilleben med krus och kaffekanna.
301. Pär Siegård, Stilleben med krus och kaffekanna.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
38. Ferdinand Boberg, prakturna med lock, Gustavsberg 1914.
38. Ferdinand Boberg, prakturna med lock, Gustavsberg 1914.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
56. Hans Hedberg, skulptur, ägg, Biot, Frankrike.
56. Hans Hedberg, skulptur, ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
68. Birger Kaipiainen, väggskulptur, Rörstrand 1950-tal.
68. Birger Kaipiainen, väggskulptur, Rörstrand 1950-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
113. Carl Bergsten, soffa och fyra stolar, Nordiska Kompaniet 1915.
113. Carl Bergsten, soffa och fyra stolar, Nordiska Kompaniet 1915.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
165. NILS AHRBOM & HELGE ZIMDAHL, sideboard, Stockholm 1932.
165. NILS AHRBOM & HELGE ZIMDAHL, sideboard, Stockholm 1932.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
65. Rut Bryk, relief "Flock of birds", Arabia, Finland ca 1955.
65. Rut Bryk, relief "Flock of birds", Arabia, Finland ca 1955.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
26. Daum, skål, "Martelé", Nancy, Frankrike, jugend ca 1900.
26. Daum, skål, "Martelé", Nancy, Frankrike, jugend ca 1900.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
288. Olle Skagerfors, Självporträtt.
288. Olle Skagerfors, Självporträtt.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
284. Francoise Ribeyrolles-Marcus, "3+4".
284. Francoise Ribeyrolles-Marcus, "3+4".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
13. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda 1992, unik.
13. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda 1992, unik.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
369. Lennart Rodhe, "Rotor".
369. Lennart Rodhe, "Rotor".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
149. Axel Einar Hjorth, tillskriven, byrå, Nordiska Kompaniet 1930-tal.
149. Axel Einar Hjorth, tillskriven, byrå, Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
373. Rune Jansson, "Grop i havet".
373. Rune Jansson, "Grop i havet".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
370. Eric H Olson, Utan titel.
370. Eric H Olson, Utan titel.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
219. Björn Trägårdh, "Hus i helsike".
219. Björn Trägårdh, "Hus i helsike".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
312. Per Olof Ultvedt, "Nära ögat".
312. Per Olof Ultvedt, "Nära ögat".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
229. Axel Nilsson, "Kvinna i röd klänning".
229. Axel Nilsson, "Kvinna i röd klänning".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
101. Nils Nisbel, ljuskrona, Sigtuna 1987, sterling.
101. Nils Nisbel, ljuskrona, Sigtuna 1987, sterling.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
46. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1964.
46. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1964.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
152. Lars Holmström, ljuskrona, Arvika, Swedish Grace.
152. Lars Holmström, ljuskrona, Arvika, Swedish Grace.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
44. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950-tal.
44. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
4. Edvin Öhrström, vas, ariel, Orrefors 1952.
4. Edvin Öhrström, vas, ariel, Orrefors 1952.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
53. Åke Holm, skulptur, "Petrus fiskaren", Höganäs 1950-60-tal.
53. Åke Holm, skulptur, "Petrus fiskaren", Höganäs 1950-60-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
8. Ingeborg Lundin, vas, ariel, "Ansikten", Orrefors 1969.
8. Ingeborg Lundin, vas, ariel, "Ansikten", Orrefors 1969.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
220. Alexander Roos, "Kastellholmen".
220. Alexander Roos, "Kastellholmen".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
327. Siri Derkert, "Sara".
327. Siri Derkert, "Sara".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
128. Axel Einar Hjorth, spegel "Åbo", Nordiska Kompaniet, 1930.
128. Axel Einar Hjorth, spegel "Åbo", Nordiska Kompaniet, 1930.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
277. Gösta Nystroem, "Stilleben".
277. Gösta Nystroem, "Stilleben".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
131. Josef Frank, sideboard, modell 1015, Firma Svenskt Tenn, före 1985.
131. Josef Frank, sideboard, modell 1015, Firma Svenskt Tenn, före 1985.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
133. Anna Petrus, vas "Profilvasen", Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1960.
133. Anna Petrus, vas "Profilvasen", Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1960.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
230. Sven X:et Erixson, Kvinna med gul rosett.
230. Sven X:et Erixson, Kvinna med gul rosett.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
12. Ann Wolff, skulptur, Transjö 1990-tal.
12. Ann Wolff, skulptur, Transjö 1990-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
316. Esaias Thorén, "Det röda trädet".
316. Esaias Thorén, "Det röda trädet".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
265. Peter Tillberg, "Ventilationsgallret".
265. Peter Tillberg, "Ventilationsgallret".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
66. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland 1940-tal.
66. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland 1940-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
335. Robert Jacobsen, Komposition.
335. Robert Jacobsen, Komposition.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
393. Jean Dubuffet, "Bon vent".
393. Jean Dubuffet, "Bon vent".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
77A. Pablo Picasso, fat "Tête de chèvre de profil", Madoura, Vallauris, Frankrike 1950.
77A. Pablo Picasso, fat "Tête de chèvre de profil", Madoura, Vallauris, Frankrike 1950.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
374. Torsten Renqvist, Groda.
374. Torsten Renqvist, Groda.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
11. Per B. Sundberg, vas, "fabula", Orrefors 1998.
11. Per B. Sundberg, vas, "fabula", Orrefors 1998.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
318. Carl Birger Höög, Kvinna i brunt.
318. Carl Birger Höög, Kvinna i brunt.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
390. Marc Chagall, "Le Clown Blanc".
390. Marc Chagall, "Le Clown Blanc".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK