Kan inte nå servern

Important Winter Sale 613

 
1123 föremål
580. Johan Krouthén, Sommarlandskap.
580. Johan Krouthén, Sommarlandskap.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
385. Johan Laurentz Jensen, Stilleben.
385. Johan Laurentz Jensen, Stilleben.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
173. Johan Lund, bägare, silver, Stockholm 1704. Karolinsk.
173. Johan Lund, bägare, silver, Stockholm 1704. Karolinsk.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
502. Johan Niklas Byström Hans ateljé, Uppstigen ur badet.
502. Johan Niklas Byström Hans ateljé, Uppstigen ur badet.
Klubbat pris 
170 000 SEK
Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
520. Johan Philip Korn, Landskap med figurer vid vattendrag, ett par.
520. Johan Philip Korn, Landskap med figurer vid vattendrag, ett par.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
518. Johan Philip Korn, Pastorala landskapsscener, 3 st.
518. Johan Philip Korn, Pastorala landskapsscener, 3 st.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
206. Johan Wilhelm Zimmerman, bordsspegel, silver, Stockholm 1787.
206. Johan Wilhelm Zimmerman, bordsspegel, silver, Stockholm 1787.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
488. John Lübschitz, Vy mot Kullaberg - "Strandbillede. Frisk Vind".
488. John Lübschitz, Vy mot Kullaberg - "Strandbillede. Frisk Vind".
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
555. John Rattenbury Skeaping, Häst och föl.
555. John Rattenbury Skeaping, Häst och föl.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
553. John Rattenbury Skeaping, Häst och hund.
553. John Rattenbury Skeaping, Häst och hund.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
181. Jonas Berg, snusdosa, silver, Stockholm 1755. Rokoko.
181. Jonas Berg, snusdosa, silver, Stockholm 1755. Rokoko.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
382. Jonas Forsslund Tillskriven, ”Reinhold Antonsson” (1717-1800).
382. Jonas Forsslund Tillskriven, ”Reinhold Antonsson” (1717-1800).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
347. Julia Beck, Franska ängsblomster.
347. Julia Beck, Franska ängsblomster.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
372. Julius Kronberg, "Hypatia".
372. Julius Kronberg, "Hypatia".
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
477. Jussi Mäntynen, "De moderslösa".
477. Jussi Mäntynen, "De moderslösa".
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
44. JÖNS EFVERBERGS MÄSTERSTYCKE, Stockholm 1775, byrå, gustaviansk.
44. JÖNS EFVERBERGS MÄSTERSTYCKE, Stockholm 1775, byrå, gustaviansk.
Klubbat pris 
175 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
3. KABINETTSKÅP, barock, 1600-talets slut.
3. KABINETTSKÅP, barock, 1600-talets slut.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
610. KAKELPLATTA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
610. KAKELPLATTA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
35 000 - 45 000 SEK
860. KAKELPLATTA/DEKORDEL, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
860. KAKELPLATTA/DEKORDEL, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
335. KAKFAT, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.
335. KAKFAT, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
121. KANDELABRAR, för två ljus, ett par, Wien, omkring år 1800.
121. KANDELABRAR, för två ljus, ett par, Wien, omkring år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 85 000 SEK
304. KANINVAS med LOCK, fajans. Marieberg, 1772.
304. KANINVAS med LOCK, fajans. Marieberg, 1772.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
795. KANNA, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
795. KANNA, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
678. KARMSTOL, hardwood. Troligen sen Qingdynasti.
678. KARMSTOL, hardwood. Troligen sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
65. KARMSTOL, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
65. KARMSTOL, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
71. KARMSTOLAR, ett par snarlika, gustavianska, 1700-talets slut.
71. KARMSTOLAR, ett par snarlika, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
68. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
68. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
72. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
72. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
82. KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
82. KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
64. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko.
64. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
62. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko.
62. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
61. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko.
61. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
63. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko.
63. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
79. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets slut, gustavianska.
79. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets slut, gustavianska.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
67. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1770/80-tal, gustavianska.
67. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1770/80-tal, gustavianska.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
66. KARMSTOLAR, två stycken, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
66. KARMSTOLAR, två stycken, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
663. KARPAR, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
663. KARPAR, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
884. KENDI, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
884. KENDI, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
883. KENDI, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
883. KENDI, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
23. KLAFFBORD, ett par, av Gottlieb Iwersson 1803, sengustavianska.
23. KLAFFBORD, ett par, av Gottlieb Iwersson 1803, sengustavianska.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
13. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
13. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
10. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
10. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
11. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
11. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
20. KONSOLBORD, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
20. KONSOLBORD, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
18. KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
18. KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
15. KONSOLBORD, sengustavianskt, 1800-talets början.
15. KONSOLBORD, sengustavianskt, 1800-talets början.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
17. KONSOLBORD, sengustavianskt, 1800-talets början.
17. KONSOLBORD, sengustavianskt, 1800-talets början.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
16. KONSOLBORD, sengustavianskt, omkring år 1800.
16. KONSOLBORD, sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
14. KONSOLBORD, stockholmsarbete, 1700-talets slut, gustavianskt.
14. KONSOLBORD, stockholmsarbete, 1700-talets slut, gustavianskt.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
12. KONSOLBORD, stockholmsarbete, 1700-talets slut, gustavianskt.
12. KONSOLBORD, stockholmsarbete, 1700-talets slut, gustavianskt.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
19. KONSOLBORD, svensk empire, 1820/30-tal.
19. KONSOLBORD, svensk empire, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
330. KOPP med FAT, porslin. Ryssland, Empire, 1800-tal.
330. KOPP med FAT, porslin. Ryssland, Empire, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
729. KOPP, lack och silver. Qingdynastin, 1700-tal eller äldre.
729. KOPP, lack och silver. Qingdynastin, 1700-tal eller äldre.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
816. KOPP, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
816. KOPP, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
872. KOPP, porslin. Sen Qingdynasti med Guangxus märke.
872. KOPP, porslin. Sen Qingdynasti med Guangxus märke.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
946. KRUKA med LOCK, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
946. KRUKA med LOCK, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
600. KRUKA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
600. KRUKA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
24 000 - 28 000 SEK
780. KRUKA, keramik. Sydkina, troligen sen Mingdynasti.
780. KRUKA, keramik. Sydkina, troligen sen Mingdynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
627. KRUKA, lergods. Tangdynastin (608-906).
627. KRUKA, lergods. Tangdynastin (608-906).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
591. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
591. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
353. Karl Nordström, "Fåfängan, vinterafton".
353. Karl Nordström, "Fåfängan, vinterafton".
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
351. Karl Nordström, Dörr mot havet.
351. Karl Nordström, Dörr mot havet.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK