Important Spring Sale 633

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
301Matta, semiantik, Keshan, ca 291,5 x 183,5 cm.9 000 SEK
302Matta, semiantik, Keshan, ca 197,5 x 132 cm.Återrop
303Matta, semiantik, Keshan, ca 206,5 x 134,5 cm.5 500 SEK
304Matta, Old Keshan, ca 421,5 x 322,5 cm.32 000 SEK
305Matta, semiantik Kina, ca 348,5-350 x 279,5-282,5 cm.26 000 SEK
306Matta, semiantik Kina, ca 293-295 x 242-246,5 cm.26 000 SEK
307Pelarmatta, semiantik Kinesisk, ca 247 x 71 cm.28 000 SEK
308Matta, antik Kirman Laver figural, ca 209,5-211 x 131-133,5 cm.75 000 SEK
309Matta, antik Kirman Laver figural, ca 238-242 x 153-157 cm (samt en kortsida med 1 cm slätväv).65 000 SEK
310Matta, antik Mahal, Ziegler-mönster, ca 371,5-374,5 x 265-266 cm (samt en kortsida med lite slätväv).55 000 SEK
311Matta, semiantik Marocko, troligen Beni Ourain, ca 263,5 x 181,5 cm (samt kortsidorna med ca 8-10 cm slätväv).Återrop
312Matta, semiantik Meshed, ca 369,5 x 300 cm.Återrop
313Matta, antik/semiantik Meshed, ca 336,5 x 229,5 cm.Återrop
314Matta, antik/semiantik Persisk, troligen Moud/Kirman, ca 388-390,5 x 301-315,5 cm.10 000 SEK
315Matta, semiantik Nain, part silk, ca 122,5 x 80 cm (samt kortsidorna med 1,5 cm slätväv).4 500 SEK
316Matta, antik Ningxia, ca 167,5 x 71-75 cm.Återrop
317Meditationsmatta, semiantik Ningxia, Kina, ca 122 x 60-61 cm (samt en kortsida med ca 0,5 cm senare slätväv).Återrop
318Gallerimatta, antik Sarab, ca 433,5 x 104 cm.Återrop
319Matta, semiantik Sarouk, ca 389 x 271 cm.Återrop
320Matta, antik Senneh, ca 243 x 150,5-162 cm.14 000 SEK
321Matta, antik Teheran sannolikt, ca 317,5-319 x 206,5-215,5 cm.5 000 SEK
322Matta, semiantik Teheran figural, sannolikt, ca 345,5 x 202 - 206,5 cm.38 000 SEK
323Matta/väska, antik Tekke chuval, Turkmen, ca 80-85 x 146-157 cm.Återrop
324Matta, semiantik Täbris, ca 297,5 x 224 cm.24 000 SEK
325Matta, semiantik Täbris, signerad ca 335,5 x 256,5 - 261,5 cm.26 000 SEK
326Matta, antik Västpersisk, möjligen Feraghan/Malajir, ca 197,5 x 129,5-131 cm (samt en kortsida med ca 1-1,5 cm slätväv).6 000 SEK
327Matta, semiantik Västpersisk, ca 382,5 x 302 cm.Återrop
328Matta, old Västpersisk, ca 653,5 x 495,5 cm.65 000 SEK
329Matta, antik Yomoud khali (huvudmatta), ca 244-249,5 x 172,5-174,5 cm.Återrop
330Glasservis, 41 delar. Kosta, "Odelberg", 1900-tal.22 000 SEK
331Terrin med lock, fajans. Marieberg, 1700-tal.38 000 SEK
332Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.4 000 SEK
333Apoteksburkar, två stycken, fajans. Marieberg Ehrenreichs period samt Rörstrand, 1700-tal.18 000 SEK
334Urna med lock, flintgods. Marieberg, Steens period, 1700-tal.18 000 SEK
335Dosor, tre stycken. Europa, 1700-tal.10 000 SEK
336Prakturnor med lock, ett par, porslin. Empire, 1800-talets första hälft.16 000 SEK
337Prakturnor, ett par, porslin. Empire, 1800-talets första hälft.16 000 SEK
338Tete a Tete, porslin. Frankrike, Paris, senempire, 1800-tal.12 000 SEK
339Tallrikar, 10 stycken (8+2), porslin. Frankrike, Empire, signerade Schoelber.11 000 SEK
340Figurin, biskviporslin. Ryssland, Gardner, Moskva, 1800-tal.5 000 SEK
341Prakturna, porslin. Ryssland, sent 1800-tal, signerad Klara Zeidler.85 000 SEK
342Praktvas, porslin. Royal Copenhagen, Danmark, 1800-tal.4 000 SEK
343Cremekoppar med lock, 12 stycken samt bricka, porslin. Royal Copenhagen, "Musselmaalet", Danmark, ca 1900-1923.30 000 SEK
344Vinkylare, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.16 000 SEK
345Vinkylare/Ytterfoder, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.11 000 SEK
346Desserttallrikar, åtta stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.24 000 SEK
347Tallrikar, åtta stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.36 000 SEK
348Kaffekoppar med fat, 12 stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.50 000 SEK
349Assietter, 12 stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.24 000 SEK
350Kakfat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.12 000 SEK
351Fat, porslin. Royal Copenhagen "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.6 000 SEK
352Fat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.9 000 SEK
353Saladiere, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.6 200 SEK
354Gallerskål med fat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.19 000 SEK
355Fat, två stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", 1900-tal.12 000 SEK
356Servisdelar, 15 stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Dancia", Danmark, 1900-tal.46 000 SEK
357Tallrikar, sex stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.24 000 SEK
358Desserttallrikar, fem stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.22 000 SEK
359Bricka, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.12 000 SEK
360Tazza, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.12 000 SEK
361Ytterfoder/vinkylare, ett par, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.22 000 SEK
362Ytterfoder/vinkylare, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.11 000 SEK
363Kors 18K guld med pärlor och hårgömma samt kedja.Återrop
364Bulgari "Monete" collier 18K guld med ett romerskt mynt och en baguetteslipad diamant.50 000 SEK
365Cartier ring "Trinity" 18K guld med runda briljantslipade diamanter, rubiner och safirer.22 000 SEK
366Cartier ett par örhängen "Trinity" 18K guld med runda briljantslipade diamanter.22 000 SEK
367Cartier armband "Juste en Clou" 18K guld.40 000 SEK
368Tiffany collier "1837" 18K guld.Återrop
368ACartier armband "Juste en Clou" 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.Återrop
369Tiara/Collier Hugo Strömdahl 18K vitguld med gammal- och rosenslipade diamanter.95 000 SEK
370Ring 18K vitguld med en gammalslipad diamant vikt ca 2.25 ct.40 000 SEK
371Ring Hugo Strömdahl platina med en cabochonslipad smaragd och runda briljantslipade diamanter.30 000 SEK
372Buccellati ring 18K vitguld och guld med en fasettslipad safir samt runda briljantslipade diamanter.50 000 SEK
373Ring platina med en fasettslipad smaragd och runda briljantslipade diamanter.Återrop
374Tre ringar 18K guld med lapis lazuli, onyx och grön kvarts.15 000 SEK
375Ring 18K vitguld med onyx samt runda briljantslipade diamanter.10 000 SEK
376Ring 18K vitguld med en cabochonslipad månsten och runda briljantslipade diamanter.Återrop
377Gaudy tre ringar 18K guld med rubiner, smaragder och safirer.13 000 SEK
378Cecilia Johansson ring silver med turkos sten.3 000 SEK
379Georg Jensen collier silver.1 800 SEK
380Lapponia collier silver.Återrop
381Collier odlade Tahiti pärlor lås 18K guld med runda briljantslipade diamanter av Peter Schmid/Atelier Zobel.Återrop
381ACartier armband "Love" 18K roséguld med fyra runda briljantslipade diamanter.Återrop
382Ole Lynggaard collier "Love" 18K guld.Återrop
383Bucherer armband 18K guld med korall och runda briljantslipade diamanter.Återrop
384Ole Lynggaard collier med lås 18K guld.Återrop
385Ole Lynggard lås 18K guld med en rund briljantslipad diamant.22 000 SEK
386Ole Lynggaard armband och lås 14K vitguld och guld med en rund briljantslipad diamant.Återrop
387Gaudy garnityr.65 000 SEK
388Junod ring 18K guld med en fasettslipad safir och trapezslipade diamanter.Återrop
389Bucherer collier 18K guld med runda briljantslipade diamanter.80 000 SEK
390En brosch och ett par örhängen 18K guld med blå och rosa safirer.Återrop
390ACartier armband "Juste en Clou" 18K roséguld med runda briljantslipade diamanter.90 000 SEK
391Hermès ett par örhängen 18K guld och vitguld.28 000 SEK
392Hänge platina med en trappslipad diamant.34 000 SEK
393Ring 18K vitguld med en cushionformad gammalslipad diamant.46 000 SEK
394Armband 14K vitguld med gammalslipade diamanter.32 000 SEK
395Brosch i form av fjäril 14K guld och labradorit med rosenslipade diamanter och rubiner samt granater.10 000 SEK
396Brosch 14K guld med en pärla samt gammalslipade diamanter.16 000 SEK
397Brosch 18K guld med en fasettslipad smaragd och granat samt gammal- och rosenslipade diamanter.9 000 SEK