Kan inte nå servern

Important Winter Sale 637

 
1119 föremål
60. Stolar, åtta stycken, Gotland ca år 1800, Sengustavianska.
60. Stolar, åtta stycken, Gotland ca år 1800, Sengustavianska.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1105. Urna, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1105. Urna, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
697. Gustaf Rydberg, Skånskt fiskeläge.
697. Gustaf Rydberg, Skånskt fiskeläge.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
580. Hugo Birger, Solbelyst gränd, Paris.
580. Hugo Birger, Solbelyst gränd, Paris.
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
1055. Tekanna med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1055. Tekanna med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
305. Matta, semiantik Marockansk, ca 163 x 116-119 cm.
305. Matta, semiantik Marockansk, ca 163 x 116-119 cm.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
289. Matta, old Isfahan, ca 310 x 204 cm.
289. Matta, old Isfahan, ca 310 x 204 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
7. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
7. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
557. Robert Thegerström, Snötyngda tallar.
557. Robert Thegerström, Snötyngda tallar.
Klubbat pris 
31 500 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
147. Svensk infanteriofficersvärja från omkring år 1800.
147. Svensk infanteriofficersvärja från omkring år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
577. Helmer Osslund, "Abisko".
577. Helmer Osslund, "Abisko".
Klubbat pris 
41 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1082. Skålfat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).
1082. Skålfat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
774. Auguste Rodin, "L'Eternelle idol".
774. Auguste Rodin, "L'Eternelle idol".
Klubbat pris 
330 000 SEK
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
537. Ring platina med en cushionformad gammalslipad diamant.
537. Ring platina med en cushionformad gammalslipad diamant.
Klubbat pris 
280 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
129. Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
129. Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
831. Carl Oscar Borg, "Blackfoot indianer"(”Blackfoot Scouts”).
831. Carl Oscar Borg, "Blackfoot indianer"(”Blackfoot Scouts”).
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
744. Arvid Knöppel, "Visent".
744. Arvid Knöppel, "Visent".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
609. Christian Eriksson, "Elof".
609. Christian Eriksson, "Elof".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
591. Jenny Nyström, "Jullöpare".
591. Jenny Nyström, "Jullöpare".
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
599. Fyodor Stepanovich Rokotov, “Portrait of Count Nikita Ivanovich Panin".
599. Fyodor Stepanovich Rokotov, “Portrait of Count Nikita Ivanovich Panin".
Klubbat pris 
1 050 000 SEK
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
593. Eugène Jansson, "Timmermansgatan".
593. Eugène Jansson, "Timmermansgatan".
Klubbat pris 
3 150 000 SEK
Utropspris
3 000 000 - 5 000 000 SEK
117. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets mitt.
117. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
613A. Anders Zorn, "Söndagsmorgon".
613A. Anders Zorn, "Söndagsmorgon".
Klubbat pris 
30 000 000 SEK
Utropspris
12 000 000 - 15 000 000 SEK
1065. Ask med lock, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
1065. Ask med lock, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
751. Axel Sjöberg, "Solen dalar".
751. Axel Sjöberg, "Solen dalar".
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
910. Vit Tara, förgylld brons. Tibetokinesisk/, 1700-tal.
910. Vit Tara, förgylld brons. Tibetokinesisk/, 1700-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
297. Matta, semiantik Keshan, ca 364 x 274 cm.
297. Matta, semiantik Keshan, ca 364 x 274 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
990. Tallrikar, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
990. Tallrikar, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
992. Tallrik, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
992. Tallrik, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
837. Liss Eriksson, Ungdom.
837. Liss Eriksson, Ungdom.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1093. Figurin, biskviporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1093. Figurin, biskviporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
581. Anshelm Schultzberg, "Landsvägsbron över Loing".
581. Anshelm Schultzberg, "Landsvägsbron över Loing".
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
316. Matta, semiantik Täbris, ca 310-314 x 246,5 cm.
316. Matta, semiantik Täbris, ca 310-314 x 246,5 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
984. Tallrikar, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
984. Tallrikar, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1046. Fat, två stycken, porslin. Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.
1046. Fat, två stycken, porslin. Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1019. Vas, porslin, Qing-dynastin, 1800-tal.
1019. Vas, porslin, Qing-dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1057. Vas med lock, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1057. Vas med lock, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1101. Vas, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
1101. Vas, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
988. Bricka, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
988. Bricka, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1041. Fat, nio stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1041. Fat, nio stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1003. Urna, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1003. Urna, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1053. Tallrikar, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1053. Tallrikar, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1043. Skålar, två stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
1043. Skålar, två stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1092. Urna, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1092. Urna, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1042. Kendi, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1042. Kendi, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1029. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1029. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1010. Handfat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1010. Handfat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1024. Pilgrimsflaska, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
1024. Pilgrimsflaska, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
997. Urna, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
997. Urna, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
976. Fiskbassäng, porslin. Qingdynastin, Kangxistil, 1800-tal.
976. Fiskbassäng, porslin. Qingdynastin, Kangxistil, 1800-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1040. Assietter, åtta stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1040. Assietter, åtta stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1028. Trumpetvaser, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1028. Trumpetvaser, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1098. Praktvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1098. Praktvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1064. Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
1064. Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1047. Skål, porslin. Transition, 1600-tal.
1047. Skål, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
980. Handfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
980. Handfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1059. Tallrikar, sex stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1059. Tallrikar, sex stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1074. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1074. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1009. Handfat, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1009. Handfat, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
978. A large imari charger, Qing dynasty, Qianlong (1736-95).
978. A large imari charger, Qing dynasty, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
509. Georg Jensen & Wendel ring 18K guld med grön natursten.
509. Georg Jensen & Wendel ring 18K guld med grön natursten.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
327. Glas, 9 stycken. Ryssland, Potiemkin, 1700-tal.
327. Glas, 9 stycken. Ryssland, Potiemkin, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
972. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
972. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1007. Praktvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1007. Praktvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
172. Byst, Italien 1800-tal, kejsare Augustus (65 f.Kr - 14 e.Kr).
172. Byst, Italien 1800-tal, kejsare Augustus (65 f.Kr - 14 e.Kr).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
632. Carl Sparre, Vidsträckt landskap med jägare.
632. Carl Sparre, Vidsträckt landskap med jägare.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
338. Saltkar, ett par, fajans. Delft, 1700-tal.
338. Saltkar, ett par, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
325. Praktpokal med lock, glas. Böhmen, 1700-tal.
325. Praktpokal med lock, glas. Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1107. Kruka, porslin. Korea, 1700-tal.
1107. Kruka, porslin. Korea, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
627. Dirck Maas Tillskriven, Wilhelm III till häst (1650-1702).
627. Dirck Maas Tillskriven, Wilhelm III till häst (1650-1702).
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
279. Matta, semiantik Ghom, ca 342,5 x 222 cm.
279. Matta, semiantik Ghom, ca 342,5 x 222 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
460. Brosch silver och guld med fasettslipade granater.
460. Brosch silver och guld med fasettslipade granater.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
549. Brosch 18K guld med en lavacamé.
549. Brosch 18K guld med en lavacamé.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK