Den nya romantiken

841 föremål
FÄLLBORD, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VITRINSKÅP, sent 1800-tal.
VITRINSKÅP, sent 1800-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Ziegler desig, ca 390 x 305 cm.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VITRINSKÅP, Sverige, 1920-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, Rokoko,  1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
15 833 SEK
Utropspris
16 000 SEK
VAS, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VITRINSKÅP, 1900-talets början.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUSTAF ERIK HASSELGREN, teckning signerad och daterad 1825.
Klubbat pris
2 355 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR 2 par barockstil 18/1900-tal.
Klubbat pris
2 545 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VINKYLARE barock-stil 1800-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PIEDESTAL Louis XVI-stil 1800-talets slut.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSKRONA, Oscariansk, 1800-talets slut.
Klubbat pris
6 201 SEK
Utropspris
5 000 SEK
POTTSKÅP, gustaviansk stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LOCKURNA Kina 1900-tal porslin.
Klubbat pris
4 211 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFA, Gustaviansk, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
2 850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VITRINSKÅP, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SALTKAR, 6 stycken, silver, 1800-tal.
Klubbat pris
1 721 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LINDORM LILJEFORS, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, empirestil, omkring 1900.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, gustaviansk provins, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
2 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MINIATYRER, 5 st, 17/1800-tal. Akvarell/gouache.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Nain semiantik ca 266 x 152 cm.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BOUILOTTE-LAMPA empirestil 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KANDELABRAR 2 st daterade 1810 och 1812.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VÄGGPLÅTAR, ett par, mässing, 1900-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOLAR, 2+1+1 stycken, Chippendale, England, 1700-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BYRÅ, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LAMPBORD, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
1 975 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JALUSISKÅP, Louis XVI, omkring år 1800.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-TAL. olja på pannå.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BOKSKÅP, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KANDELABRAR ett par Gusum modell 7 omkring 1900.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FICKUR, ca 53 mm.
FICKUR, ca 53 mm.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DAMARBETSBORD, sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS ERIK ERIKSSON, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, 8 st, senempire, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅP, Louis Seize, omkring år 1800.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BOCKBORD, England, 1700-tal.
BOCKBORD, England, 1700-tal.
Klubbat pris
7 600 SEK
Utropspris
7 000 SEK
TABURETTER, ett par, Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
7 021 SEK
Utropspris
6 000 SEK
URNA Kina 1900-tal porslin.
URNA Kina 1900-tal porslin.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL LARSSON, etsning, (État 4) 1906, signerad i blyerts.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANDERS TRULSON, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CHIFFONJÉ, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, sengustaviansk stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SMINKBORD och SPEGEL, gustaviansk stil, 1930/40-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA, sengustaviansk stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
6 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PHILIPPE DE ROUGEMONT, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
4 250 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LJUSSTAKAR ett par sengustavianska tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KLÄDHÄNGARE, omkring 1900.
KLÄDHÄNGARE, omkring 1900.
Klubbat pris
9 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
10 520 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BYRÅ, omkring 1900.
BYRÅ, omkring 1900.
Klubbat pris
2 610 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HÖRNSKÅP, allmoge, omkring år 1800.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, tidigt 1900-tal.
BYRÅ, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DAMARBETSBORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
5 856 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 3 stycken, sengustavianska, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSKRONA, oskariansk, 1900-talets början.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGKLOCKA, Holland, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ANDERS ZORN, etsning, 1904, signerad med blyerts.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
7 000 SEK
SKULPTUR, Jesus, 17/ 1800-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTI HAUPT, pastell, signerad.
Klubbat pris
180 EUR
Utropspris
300 EUR
SÄNGBORD, ett par, 1900-talets första del.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR 5 st snarlika senbarock 1700-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Keshan, signerad, 384 x 266 cm.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SAMLING BÖCKER Valerius Maximus.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SPEGEL, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, Louis XV-stil, 1800-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK