Den nya romantiken

841 föremål
MONTER, 1930-tal.
MONTER, 1930-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, omkring 1900.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATBORD/PARBORD, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, allmoge, daterad 1839.
SKÅP, allmoge, daterad 1839.
Klubbat pris
4 150 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-tal, olja på duk.
Klubbat pris
1 701 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPELBORD, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA persisk semiantik, ca 306 x 199 cm.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA Keshan semiantik ca 208 x 136 cm.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA Bidjar old ca 243 x 139 cmj.
Klubbat pris
3 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORD, senbarockstil, omkring år 1900.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Spegel, sengustiaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KINAPORSLIN, 5 delar, Kina, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris
4 066 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, sent 1800-tal.
BYRÅ, sent 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL, Louis XVI, Frankrike, sent 1700-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARUSELLBORD, England, 1800-tal.
Klubbat pris
3 750 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SNEDKLAFFSEKRETÄR, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORD nyrenässans-stil 1900-tal.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 201 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STOLAR, 5 st olika, sengustavianska, omkring 1800.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BAROCKSKÅP, 1700-tal.
BAROCKSKÅP, 1700-tal.
Klubbat pris
4 802 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL, omkring 1900 med oljemålning 17/1800-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÄNK, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Moud old ca 350 x 247 cm.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSKRONA, empirestil, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPELBORD, sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATBORD, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARMSTOL, Louis XVI-stil, 1800-talets slut.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPELBORD, rokoko/rokokostil, 17/1900-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, oljor på duk ett par, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
4 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, gustaviansk stil 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Saruk, ca 200 x 150 cm.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, 1800-tal.
BYRÅ, 1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL, Louis XV-stil, 1800-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets början.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BERGÈRE, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.
Klubbat pris
4 230 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VITRINSKÅP 1900-tal.
VITRINSKÅP 1900-tal.
Klubbat pris
14 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
3 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, Frankrike, omkring år 1900.
Klubbat pris
9 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SALONGSBORD, Louis XVI-stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BANKETTSOFFA/DAGBÄDD, 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
POUDREUSE, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
AGNES BÖRJESON, olja  på duk, signerad.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VITRIN-/BOKSKÅP, 1930-40-tal.
VITRIN-/BOKSKÅP, 1930-40-tal.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSKRONA med prismor. 1900-talets första hälft .
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Stolar, 4 st, gustavianska, sent 1700-tal.
Klubbat pris
6 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VÄGGKLOCKA, Holland, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKULPTUR, Jesus, 17/ 1800-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HÖRNSKÅP, allmoge, omkring år 1800.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Ziegler design, ca 267 x 201 cm.
Klubbat pris
6 250 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFA, sengustaviansk stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
6 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL, sengustaviansk stil, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1600/1700-TAL , uppfodrad duk 42 x 33 cm.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets mitt.
LJUSKRONA, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1700-tal, olja på duk.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATBORD, England 1800-talets senare del.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KANDELABRAR ett par Gusum modell 7 omkring 1900.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VITRINSKÅP, 1900-talets början.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATBORD, sengustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SALONGSBORD, gustaviansk stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CHIFFONJÉ, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
3 180 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SIDEBOARD, 1900-talets mitt.
SIDEBOARD, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STOLAR, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
6 420 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LOCKURNA Kina 1900-tal porslin.
Klubbat pris
4 211 SEK
Utropspris
4 000 SEK