Den nya romantiken

841 föremål
BYRÅ, barockstil, 1800-tal.
BYRÅ, barockstil, 1800-tal.
Klubbat pris
4 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, oljor på duk ett par, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
4 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PHILIPPE DE ROUGEMONT, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
4 250 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BERGÈRE, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.
Klubbat pris
4 230 SEK
Utropspris
4 000 SEK
POTTSKÅP, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
4 202 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL, omkring 1900.
SPEGEL, omkring 1900.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, Louis XV, Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LOCKURNA Kina 1900-tal porslin.
Klubbat pris
4 211 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, mässing, 1800-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ASK med LOCK, samt SKÅLFAT, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
4 201 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅP, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Ikon, Moskva 1908-1917.
Ikon, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris
4 201 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, Louis XVI, Frankrike, sent 1700-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL LARSSON, etsning, (État 4) 1906, signerad i blyerts.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
K ANDERSSON, karott med lock silver Stockholm 1913.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VIKSKÄRM, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPELBORD, rokoko/rokokostil, 17/1900-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORD nyrokoko 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MINIATYRER, 5 st, 17/1800-tal. Akvarell/gouache.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, sent 1800-tal.
BYRÅ, sent 1800-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, sengustaviansk stil, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Nain semiantik ca 266 x 152 cm.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SIDEBOARD, Gustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅP, allmoge, daterad 1839.
SKÅP, allmoge, daterad 1839.
Klubbat pris
4 150 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, 1700-/1800-tal.
SKÅP, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-TAL. olja på pannå.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGELLAMPETTER, ett par, barock, 1700-tal.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BIBLIOTEKSSTEGE, 1900-talets senare hälft.
Klubbat pris
380 EUR
Utropspris
300 EUR
KOPP med FAT; porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KINAPORSLIN, 5 delar, Kina, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris
4 066 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYST, gips, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
4 010 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIVBORD, allmoge, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BORDSPENDYL, Wien, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ANNA PALM DE ROSA, akvarell, signerad Anna Palm.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Ljuskrona, 1900-talets början.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA semiantik Täbris, ca 207 x 142 cm.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Byrå, Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SKRIVSEKRETÄR, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KLÄDSKÅP, omkring år 1900.
KLÄDSKÅP, omkring år 1900.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
PERUKSTOCK/VAS, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HÖRNSKÅP, allmoge, omkring år 1800.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1700-tal, olja på duk.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, sengustaviansk stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIVBORD, sengustaviansk stil, cirka 1900.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 500 SEK
OLD BESSARABISK KELIM, ca 332 x 188 cm.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ERIC RÅSTRÖM, ljusstakar ett par silver Stockholm 1949.
Klubbat pris
3 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, 1920-tal.
SPEGEL, 1920-tal.
Klubbat pris
3 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på uppfodrad duk, 1700-tal.
Klubbat pris
3 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STOLAR, 6 st, gustaviansk stil omkring 1900.
Klubbat pris
3 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FRANZ VON PERSOGLIA, olja på förstärkt pannå, signerad.
Klubbat pris
3 850 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STOL, senbarock, 1700-tal.
STOL, senbarock, 1700-tal.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GARDEROBSSKÅP tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA, Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKÄNK, 1800-talets slut.
SKÄNK, 1800-talets slut.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, hardwood. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HÖRNSKÅP, allmoge, Dalarna, daterat 1784.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
3 500 SEK
KARUSELLBORD, England, 1800-tal.
Klubbat pris
3 750 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL, sengustaviansk, omkring 1800.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SPEGEL, sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BYRÅ, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Stolar, ett par, senbarockstil, 1800-tal.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VITRINSKÅP, 1900-talets början.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BOJANER, två snarlika, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORD, Sydeuropa, omkring år 1900.
Klubbat pris
3 615 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LÅDFACK / KABINETTSKÅP, 1800-tal.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA Italien 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1700-tal, olja på duk.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATBORD, sengustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SERVERINGSSKÄNK, sent 1800-tal.
Klubbat pris
3 580 SEK
Utropspris
3 000 SEK