Den nya romantiken

841 föremål
BORD, barock, 1700-tal.
BORD, barock, 1700-tal.
Klubbat pris
33 010 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Täbris, part silk, ca 350 x 244 cm.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JARDINIERER, tre stycken, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
30 888 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRICKA, silver, W A BOLIN, Stockholm 1923.
Klubbat pris
30 051 SEK
Utropspris
18 000 SEK
CARLO CARLONI, Uppfodrad duk 60 x 38 cm.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
VAS, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, omkring 1800.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
TRÅGSOFFA, rokoko, provinsarbete 17/1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
STOLAR, 6 st snarlika, sengustaviansk stil, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
MATTA Ghom semiantik ca 287 x 204 cm.
Klubbat pris
21 009 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SKÅP, barock, 1700-tal.
SKÅP, barock, 1700-tal.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
STOLAR, 6 st, sengustavianska omkring 1800.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
AUGUST MALMSTRÖM, "Odygd (Ordningens återställande)".
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
SAMLING BÖCKER Valerius Maximus.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FLAMLÄNDSK SKOLA, 1600-TAL. olja på pannå.
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATTA Keshan, ca 400 x 300 cm.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
GUGLIELMO ZOCCHI, olja på papp-pannå, signerad G. Zocchi.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SÄNGMÖBEL, 3 delar, Rokokostil, 1900-talets slut.
Klubbat pris
18 100 SEK
Utropspris
12 500 SEK
ANDRÉ LHOTE, gouache, signerad A. Lhote.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 246 x 177 cm.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BYRÅ, sydeuropa, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
MATTA, Nain, sk 9 LAA, ca 404 x 293 cm.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MATTA, Orientalisk, ca 427 x 301 cm.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, Rokoko,  1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
15 833 SEK
Utropspris
16 000 SEK
JOHAN FREDRIK MARTIN,  Akvarellerad linjeetsning, signerad.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
JOSEF FRANK, golvlampa modell 1842, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
15 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ÅKE DALBERG, olja på duk, sign.
Klubbat pris
15 070 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VITRINSKÅP 1900-tal.
VITRINSKÅP 1900-tal.
Klubbat pris
14 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
14 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1600-tal.
Klubbat pris
14 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 417 x 321 cm.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
BORD, barockstil, 1800-tal.
BORD, barockstil, 1800-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
PIEDESTAL Louis XVI-stil 1800-talets slut.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, 5 st olika, sengustavianska, omkring 1800.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATBORD, sent 1800-tal.
MATBORD, sent 1800-tal.
Klubbat pris
12 501 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Täbris, sannolikt ca 367 x 275 cm.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
KARMSTOL, Louis XVI-stil, 1800-talets slut.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, Sverige, omkring år 1800.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BYST, 1900-tal, marmor.
BYST, 1900-tal, marmor.
Klubbat pris
12 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATTA Keshan semiantik ca 400 x 280 cm.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATTA, Ziegler desig, ca 390 x 305 cm.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SPEGEL, sent 1800-tal.
SPEGEL, sent 1800-tal.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
URNA, porslin, Kina, troligen 1700-tal.
Klubbat pris
11 507 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SPEGEL, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
FRITZ L'ALLEMAND, tillskriven, olja på duk.
Klubbat pris
11 100 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BLÄCKSTÄLL, silver, 1800-tal.
BLÄCKSTÄLL, silver, 1800-tal.
Klubbat pris
11 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPEGEL, barockstil, ca 1900, förgyllt trä.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 500 EUR
MATTA Kirman old ca 408 x 303 cm.
Klubbat pris
10 600 SEK
Utropspris
12 000 SEK
EGIDE LINNIG, olja på duk, signerad Antwerp 1859.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK