Den nya romantiken

841 föremål
MATTA Saveh old ca 345 x 270 265-190.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÄNK, omkring 1900.
SKÄNK, omkring 1900.
Klubbat pris
5 010 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, rokokostil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA, Gustaviansk, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
2 850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL SAMT 2 LJUSLAMPETTER, 1920-30-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, ett par, Gustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MINIATYRER, 5 st, 17/1800-tal. Akvarell/gouache.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, omkring 1900.
BYRÅ, omkring 1900.
Klubbat pris
2 610 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VITRINSKÅP, sent 1800-tal.
VITRINSKÅP, sent 1800-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, sent 1800-tal.
BYRÅ, sent 1800-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KLÄDHÄNGARE, omkring 1900.
KLÄDHÄNGARE, omkring 1900.
Klubbat pris
9 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, oskariansk, 1900-talets början.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATBORD, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BIRGER LJUNGQUIST, akvarell, signerad och daterad 1951.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR ett par sengustavianska tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VITRINSKÅP, Sverige, 1920-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, 1900-talets första del.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALTARLJUSSTAKAR, ett par, barockstil.
Klubbat pris
2 345 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, tidigt 1900-tal.
BYRÅ, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DAMARBETSBORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
5 856 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SEKRETÄR, 1800-tal.
SEKRETÄR, 1800-tal.
Klubbat pris
8 313 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WERNER E. A. HOFFMANN, etsningar, 2 st, signerade.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYST, gips, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
4 010 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR två st senbarock 1700-tal.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1900-TAL ,  olja på duk, otydligt signerad.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIDEBOARD, 1920-tal.
SIDEBOARD, 1920-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIVBORD, omkring 1900.
SKRIVBORD, omkring 1900.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANDERS TRULSON, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VITRINSKÅP, 1900-talets början.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA Kina antik ca 162 x 59 cm.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, sengustaviansk stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, ett par, senbarock, 1700-tal.
Klubbat pris
4 450 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KUPOR 3 st tidigt 1900-tal.
KUPOR 3 st tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
1 988 SEK
Utropspris
3 000 SEK
URNA Kina 1900-tal porslin.
URNA Kina 1900-tal porslin.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOKSKÅP, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BLOMBORD, gustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris
9 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BANKETTER, ett par, sengustaviansk stil, omkring 1900.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SMINKBORD och SPEGEL, gustaviansk stil, 1930/40-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Old Afghan, ca 275 x 230 cm.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ikon, Moskva 1908-1917.
Ikon, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris
4 201 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AXEL FRIDELL, Etsning, signerad.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR 2 par barockstil 18/1900-tal.
Klubbat pris
2 545 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Old Ghom, ca 228 x 140 cm.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
vitrinskåp, 1900-talets första del.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, semiantik Keshan, ca 83 x 70,5 cm.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FERDINAND FAGERLIN, olja på duk, signerad Ferd. Fagerlin.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÄNK, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, semiantik Kirman, ca 220,5 x 139,5-142,5 cm.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BROSCH 1860-tal.
BROSCH 1860-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅP, 1700-talets mitt.
SKÅP, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, Nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SEKRETÄR. Rokoko-stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VITRINSKÅP, barockstil, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GARDEROBSSKÅP tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PIEDESTAL, flintgods. Rörstrand, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ÅKE DALBERG, olja på duk, sign.
Klubbat pris
15 070 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA Nain old part silk 187 x 116 cm 278-268.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL MALMSTEN, tillskriven, sekretär, 1930-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA. Ny-Louis XVI. Sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
2 801 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKKRONA, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, sent 1800-tal.
SPEGEL, sent 1800-tal.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSPENDYL, Louis XVI-stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, empirstil. 1900-talets början.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LÅDFACK / KABINETTSKÅP, 1800-tal.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LOCKURNOR, ett par, porslin, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
3 211 SEK
Utropspris
3 000 SEK