Klassiska F173

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
100Eero Järnefelt, VYER, 2 ST.3 400 EUR
101PEKKA HALONEN, olja på duk, uppfodrad på skiva, signerad och daterad 1924.Återrop
102MATTI HAUPT, gips, signerad.Återrop
103Oscar Kleineh, "EBB VID STRANDEN RIS I DOUARNENEZ".36 000 EUR
104Nadine Lundahl, STILLEBEN MED KASTANJER.2 000 EUR
105UNTO KOISTINEN, olja på skiva, signerad 1978.Återrop
106Unto Koistinen, "NAKEN".2 000 EUR
107Wäinö Aaltonen, KVINNA.Återrop
108Arttu Halonen, SÅNINGSMAN.650 EUR
109JUSSI MÄNTYNEN, brons, signerad och daterad 1940.Återrop
110Jussi Mäntynen, LO.Återrop
111Hugo Simberg, VINTRIG HAMN.2 400 EUR
112Hugo Simberg, KOIVUSAARI LASTNINGSPLATS NÄRA VIBORG.3 600 EUR
113Hugo Simberg, "DUVA OCH SKALLE".Återrop
114Oscar Kleineh, LANDSKAP FRÅN NARVA OCH VITRE, 3 ST.750 EUR
115EERO NELIMARKKA, olja på skiva, signerad och daterad 1921.Återrop
116Ada Thilén, SOMMARLANDSKAP.1 300 EUR
117Louis Sparre, KVÄLLSRODNAD.1 800 EUR
118Alma Judén, HÖST I LUFTEN.1 000 EUR
119Veikko Vionoja, KVÄLLSLANDSKAP.1 800 EUR
120Teppo Terä, SKRAKEN.3 700 EUR
121Teppo Terä, LAVSKRIKOR.5 100 EUR
122Teppo Terä, SKOGSFÅGLAR.7 200 EUR
123Teppo Terä, "VILD OCH FRI".8 000 EUR
124Oskar Bergman, VINTERDAG I BYN.750 EUR
125ERIK ABRAHAMSSON, olja på duk, signerad.Återrop
126Mosse Stoopendaal, ÄNDER I FLYKT.2 400 EUR
127Bruno Liljefors, "LYFTANDE BECKASINER".10 100 EUR
128Alfred Roloff, VILDHÄSTAR.1 900 EUR
129Anshelm Schultzberg, VINTERDAG I DALARNA.2 800 EUR
130Peder Mork Mönsted, SOMMARDAG VID FLODEN.56 000 EUR
131Marinus de Jongere, HAMNVY FRÅN ROTTERDAM.1 400 EUR
132Carl Hallström, SKYMNING I SKÄRGÅRDEN.1 300 EUR
133Wladyslaw Wanke Wankie, FISKARE PÅ STRANDEN.Återrop
134CZENE JANOS APATFALVI, olja på duk, signerad.Återrop
135Lászlo Neogrady, SKOGSBÄCK.1 020 EUR
136Olof Krumlinde, SEGLATS.1 300 EUR
137John Fraser, "SKEPPNING UTANFÖR DYNERNA".1 700 EUR
138Erik Abrahamsson, STILTJE.2 300 EUR
139Francesco Zerilli, PANORAMA ÖVER PALERMO.4 600 EUR
140FISKANDE POJKE VID DAMMEN.Återrop
141Elise Hallenborg, VID STRANDEN.Återrop
142Leonard Wiedh, SOLNEDGÅNG.520 EUR
143Robert Alexander Hillingford, SCEN FRÅN MARKNADSPLATSEN.3 000 EUR
144William Reid Dick, POJKEN MED SLANGBELLA.3 700 EUR
145Herman Frederick Carel ten Kate, DEN LILLA TIGGAREN.4 000 EUR
146Eliphalet Frazer Andrews, SCEN I ETT VÄRDSHUS.Återrop
147Hendrik Valkenburg, INTERIÖR.2 000 EUR
148MATHYS SCHOEVAERDTS, tillskriven, olja på duk, uppfodrad på pannå.Återrop
149William Howard Yorke, "MARGARETA".2 900 EUR
150HAMNVY.24 000 EUR
151Daniel Seghers Hans efterföljd, MOR OCH BARN.6 100 EUR
153DEN UNGE ALEXANDER DEN STORE MED SIN RÅDGIVARE.Återrop
154Pieter Bout, LANDSKAP MED BOSKAP OCH MÄNNISKOR.1 500 EUR
155OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, målningar, ett par, tidigt 1800-tal, olja på duk.Återrop
156Stanislaw Marszalkiewicz, MINIATYR.2 600 EUR
157Vladimir Leonidovich, Graf Muraviev, ÄLG I KALLT VINTERLANDSKAP.Återrop
158BORIS BESSONOFF, Olja på duk, signerad.Återrop
159Israel Pass, DEN FÖRSTA NIGNINGEN.Återrop
160Johann Wilhelm G Barth, PÅ PROMENAD.8 000 EUR
161Luigi Ossipovitch Premazzi, FONTANKAFLODEN, LOMONOSOV BRON.1 900 EUR
162Aleksander Vasiliev Gine, STORMANDE HAV.Återrop
163Ivan Schreder, PETER DEN STORE.35 000 EUR
164RYSK OFFICER, ANDRA KVARTALET AV 1800-TALET.3 600 EUR
165Alexander Bilderling, KRIGSÖVERBLICK MED GENERAL OBROTCHEV.800 EUR
166Alexander Alexeevich Shurigin, BREVET.6 500 EUR
167STEPHAN FEODOROVICH KOLESNIKOV, olja på duk, signerad.Återrop
168Gavril Pavlovic Kondratenko, SVAMPAR.4 800 EUR
169CONSTANTINE KOROVINE, SCENOGRAFI.Återrop
170Lukian Popov, POJKE.1 600 EUR
171Konstantin Egorovich Makowski, SKISS FÖR POSTKORT.Återrop
172Valentin Avgustovic Feldman, VY FRÅN BERGSBYN.800 EUR
173Julius von Klever, FISKEBY I HAAPSALU.Återrop
174Petr Petrovich Vereschagin, STADEN MTSHETA.25 000 EUR
175Alexei Matveievich Prokofiev, HÖST VID FLODEN.Återrop
176LEV TCHISTOVSKY, olja på pannå, signerad.Återrop
177Vasili Levi, GATUVY.Återrop
178Leonid Purygin, HATT, PIPA OCH KATT.6 500 EUR
179IKON.4 800 EUR
180IKON.2 600 EUR
181IKON.800 EUR
182IKON, Tempera på pannå, Ryssland, 1800-talets sista kvartal. Risa, silver. Mästare Ivanov M.I. Sankt Petersburg, 1880.Återrop
183IKON, tempera på pannå, Ryssland, den sista tredjedelen av 1800-talet.Återrop
184IKON, Tempera på pannå, Ryssland, den sista tredjedelen av 1800-talet.Återrop
185IKON, tempera på pannå samt förgyllningar Ryssland 1800-talets slut.Återrop
186IKON.800 EUR
187IKON.Återrop
188FABERGÉ CIGARETTETUI.16 000 EUR
189FABERGE GLASFAT, ETT PAR.Återrop
190SLEV, silver, Fabergé, Moskva 1899-1908.Återrop
191FABERGÉ SILVERSKÅL.2 600 EUR
192FABERGÉ SERVERINGSBESTICK.800 EUR
193BRICKA.3 200 EUR
194KANNA.1 200 EUR
195FÖRRÄTTSBESTICK, 36 DELAR.2 000 EUR
196BRICKA.1 500 EUR
197TEKANNA.1 000 EUR
198RESEBESTICK.700 EUR
199BRICKA.750 EUR
200SKÅL, silver, Alexander Stockberg, S:t Petersburg 1855. Vikt 359 g.Återrop