Design + Art Helsinki F188

279 föremål
LISA JOHANSSON-PAPE,  TAKLAMPA, Orno, 1940-tal.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
OILI MÄKI, rya. Ca 165x249 cm.
Klubbat pris
1 061 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, skålfat, stämpelsignatur KS.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
KAJ FRANCK, flaska, osignerad. Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
870 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
CHRISTINA SNELLMAN, KYRKA I PYRINÉERNA.
Klubbat pris
1 650 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
LIISA VITALI, ARMRING, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1969.
Klubbat pris
1 250 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
GUNNEL NYMAN, vas, signerad Gunnel Nyman, Iittala.
Klubbat pris
550 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
DORA JUNG, provväv / studie, linnedamast, 1961.
Klubbat pris
760 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
PAAVO TYNELL, skål, brons, stämplad Oy Taito Ab, 1950-tal.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
SERVERINGSVAGN, 1940-tal.
SERVERINGSVAGN, 1940-tal.
Klubbat pris
610 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MAURI ALMARI, taklampa, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
800 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335A, Valaistustyö.
Klubbat pris
1 001 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
DORA JUNG, vävnad, linnedamast, signerad. 1960-tal.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, fat, silver 813H, Tillander, Helsingfors 1952.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Mariehand", 14K guld. Lapponia 1982.
Klubbat pris
1 425 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, STOL, "Nikke", formgiven 1958, Asko.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, satsbord E88, Artek, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
680 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KAJ FRANCK, skål, signerad Kaj Franck, Nuutajärvi, Notsjö.
Klubbat pris
740 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, skärm, Artek, 1900-talets mitt. Ca 150x240 cm.
Klubbat pris
810 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, vägglampa, Taito, Finland 1940-tal.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TAPIO WIRKKALA, HÄNGE, "Silvermåne", silver. Kultakeskus 1971.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
EERO AARNIO, pallar, 3 st, rotting "Story Stool", Hand made, Sokeva.
Klubbat pris
740 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, dörrhandtag, 2 st, Valaistustyö.
Klubbat pris
1 660 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBANDSUR "Coco", 14K guld. Lapponia 1983.
Klubbat pris
780 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, kandelaber, Taito, 1920/30-tal.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/6, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TOINI MUONA, vas, stengods, signerad TM.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
LIISA VITALI, ARMBAND, 14K guld. 1975.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Galaktiska toppar", silver. Lapponia 1981.
Klubbat pris
900 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9032, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
LISA JOHANSSON PAPE, taklampa, Stockmann Orno, 1940-tal.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
1 105 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
GUNNEL NYMAN, vas, signerad G. Nyman, Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
1 750 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
OIVA TOIKKA, flaska, signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, STILLEBEN.
BIRGER KAIPIAINEN, STILLEBEN.
Klubbat pris
1 791 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Klubbat pris
1 800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
RUT BRYK, dekorationsägg, 6 st, keramik, signerade Bryk. Arabia,  1970-tal.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Klubbat pris
3 502 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR