Helsinki Design + Contemporary Art F201

290 föremål
FUJIWO ISHIMOTO, relief, keramik, signerad Ishimoto -13.
Klubbat pris
5 000 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, takkrona, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 760 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
JANNE RÄISÄNEN, "REMU ROMULUS".
Klubbat pris
1 250 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
OIVA TOIKKA, skulptur osignerad, Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
3 600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KAJ FRANCK, Vaser, 4 st, "Prisma", signerade.
Klubbat pris
3 252 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
FUJIWO ISHIMOTO, relief, keramik, signerad Ishimoto -07.
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, spegel, Taito 1930-tal.
Klubbat pris
1 750 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
4 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BIRGER HAHL, skänk, "Ruutu 154" Asko 1930-tal.
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
CARL-JOHAN BOMAN, Fåtölj, Oy Boman Ab, 1940-tal.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
BERTEL GARDBERG, stenskulptur, signerad BRG -87.
Klubbat pris
5 700 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Klubbat pris
7 600 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 450 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
10 500 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
ALVAR AALTO, dörrhandtag, tillverkare Taito oy, Finland.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
SILJA RANTANEN, UTAN TITEL.
SILJA RANTANEN, UTAN TITEL.
Klubbat pris
4 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
KAJ FRANCK, Karaff, "Kremls klockor", signerad Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
3 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RIITTA NELIMARKKA, "AQUATIC CHARICTERS IN WINTER JACKETS".
Klubbat pris
945 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TOPI RUOTSALAINEN, "MEETING".
TOPI RUOTSALAINEN, "MEETING".
Klubbat pris
1 750 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ASTA CAPLAN, "RUMMET HADE DOFTEN AV SOLEN".
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, SKÅL, mässing, oy Taito ab.
Klubbat pris
4 200 EUR
Utropspris
900 - 1 100 EUR
RUT BRYK, tallrik, fajans, signerad BRYK.
Klubbat pris
2 500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, vilstol, modell 43, Artek 1980-tal.
Klubbat pris
1 259 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
AUGUSTO SAVINI, STOLAR, 6 st, "Pamplona", Pozzi, Italien.
Klubbat pris
2 700 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
GUNNEL NYMAN, stolar, 5 st, Oy Boman Ab 1940-tal.
Klubbat pris
4 600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "FASADER I VIBORG".
Klubbat pris
1 850 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
KAJ FRANCK, pokal, signerad Kaj Franck Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
MATTI KUJASALO, UTAN TITEL.
MATTI KUJASALO, UTAN TITEL.
Klubbat pris
4 205 EUR
Utropspris
1 200 - 1 800 EUR
TIINA LAASONEN, "NORDIC WALK - FLYKTIG".
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
JUKKA TEITTINEN, "PÅ LAND, HAV OCH I LUFTEN I".
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A 111, Valaistustyö.
Klubbat pris
4 150 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, bordslampa, "Maija the Bee", Asko/Hienoteräs.
Klubbat pris
3 950 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
GOLVLAMPOR, 2 st, modell G-076, för Bergboms 1960/1970-tal.
Klubbat pris
1 551 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND "Quadrate forms", 18K guld. Lapponia 1976.
Klubbat pris
4 800 EUR
Utropspris
2 800 - 3 000 EUR
HARRI KOSONEN, "ENSAM II".
HARRI KOSONEN, "ENSAM II".
Klubbat pris
1 809 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
RAFAEL WARDI, "SAMMANKOMST".
RAFAEL WARDI, "SAMMANKOMST".
Klubbat pris
4 600 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, keramik, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris
14 200 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
PAUNO ANTERO POHJOLAINEN,  "DAG OCH NATT".
Klubbat pris
960 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
ALVAR AALTO, fåtölj modell 400, Artek 1990-början.
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, Taito 1930-tal.
Klubbat pris
1 700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
HANNAH HAMBERG, "WC".
HANNAH HAMBERG, "WC".
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, relief, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris
1 750 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
7 200 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
HELI HUOTALA, "UTROTNINGSHOTAD".
Klubbat pris
2 920 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAUL OSIPOW, UTAN TITEL.
PAUL OSIPOW, UTAN TITEL.
Klubbat pris
570 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
ALVAR AALTO, golvlampa, modell A808, Valaistustyö.
Klubbat pris
4 900 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
SOFIA WILKMAN, "STOR STEGE".
SOFIA WILKMAN, "STOR STEGE".
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
JAAN ELKEN, "WRITING ON THE WALL IV".
Klubbat pris
1 210 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
MARI SUNNA, "HOOKED".
MARI SUNNA, "HOOKED".
Klubbat pris
1 350 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
GIO PONTI, vas, "a canne", Venini Murano 1950-tal.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
3 900 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
RUT BRYK, relief, stengods, signerad BRYK.
Klubbat pris
1 850 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
JUKKA MÄKELÄ, "LANDSKAP".
JUKKA MÄKELÄ, "LANDSKAP".
Klubbat pris
2 900 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A 333 Valaistustyö.
Klubbat pris
2 320 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
PEKKA BARMAN, "VISION".
PEKKA BARMAN, "VISION".
Klubbat pris
1 570 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Klubbat pris
5 900 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

359. Mogens Lassen, tillskrivna, fåtöljer ett par, Danmark 1940-tal.
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Budhistorik
Budgivningen avslutad
Fair warning
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
Aktuellt bud:
55 000 SEK