Hög tid för gåvor!

65 föremål
PETER PELZEL, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
GUNNAR NYLUND, vas ALP stengods.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR NYLUND, vaser, 2 st, stengods, Rörstrand.
Klubbat pris
555 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ASSIETTER, 17 st, Gullaskruf, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF FRANK, hummertallrikar, 6 st, glas, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS HEDBERG, skulptur, päron, Biot, Frankrike.
Klubbat pris
3 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PIERO FORNASETTI, 6 skålar och 6 assietter.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FULVIO BIANCONI & PAOLO VENINI, VAS, glas, Murano.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
EDVIN ÖHRSTRÖM, vas, Ariel, signerad.
Klubbat pris
1 710 SEK
Utropspris
1 800 SEK
GUIDO GAMBONE, vas av stengods, Italien 1950-/60-tal.
Klubbat pris
21 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GUNNAR NYLUND, skål, stengods, Rörstrand.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANNA PETRUS, skål, tenn, Firma Svenskt Tenn 1931.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EDWARD HALD, burk, "Apburen", Orrefors 1945.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
VICKE LINDSTRAND, vas signerad Kosta 1950/60-tal.
Klubbat pris
7 680 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KUVERTTALLRIKAR, 7 st, tenn, Havstad, Norge, 1960-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ESTRID ERICSSON, tillskriven, spegel, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
4 500 SEK
BJÖRN WECKSTRÖM, SLIPSNÅL, 14K guld. Lapponia 1971.
Klubbat pris
120 EUR
Utropspris
200 EUR
SVEN PALMQVIST, skål, Ravenna. Signerad. Orrefors.
Klubbat pris
5 755 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, tenn, Swedish Grace, 1920/30-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
WIWEN NILSSON, brosch, förgyllt silver, Lund 1953,
Klubbat pris
7 970 SEK
Utropspris
7 000 SEK
WIWEN NILSSON, manschettknappar ett par sterling Lund 1970.
Klubbat pris
6 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PIERO FORNASETTI, fat, metall och porslin, 1900-talets slut.
Klubbat pris
8 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK