Skandinaviskt svalt

70 föremål
STOLAR, 4 stycken, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
STOLAR, ett par, 1940-/50-tal.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOLAR 2 st samt KARMSTOLAR 2 st 1900-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CHARLES & RAY EAMES, stol, modell EA107, Vitra.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NIELS GAMELGAARD, fällstolar ett par IKEA 1970/80-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALVAR AALTO, pallar, 4 st 60 & E60, 1900-talets slut.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AINO AALTO, STOLAR, 5 st, modell 615, Artek.
Klubbat pris
440 EUR
Utropspris
300 EUR
JEAN PROUVÉ, stolar, 3 st, "Standard", Vitra, 2018.
Klubbat pris
9 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
STOLAR, 4 st, Thonet, 1900-talets senare del.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STOLAR, fyra stycken, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARMSTOLAR, 6 st, Arrben, Italien, 1980/90-tal.
Klubbat pris
7 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STOLAR 4 st samt KARMSTOLAR 2 st tidigt 1900-tal snarlika.
Klubbat pris
7 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ERIC SIGFRID PERSSON, skrivbordsstol.
Klubbat pris
725 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ARNE JACOBSEN för FRITZ HANSEN. STOLAR, ett par "Myran".
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LOVE ARBÉN. STOLAR, 4 st. Lammhults Möbler "Aron".
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ARNE NORELL, fåtöljer, ett par, "Sirocco", 1960/70-tal.
Klubbat pris
20 005 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ARNE VODDER, stolar, 8 st, Sibast, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JONAS BOHLIN, stol, "Concrete", Källemo AB, Värnamo.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, troligen Danmark, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATGRUPP, 5 delar, Danmark, 1950/60-tal.
Klubbat pris
6 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARMSTOLAR, 6 st, Thonet 1900-tal, etikettmärkta.
Klubbat pris
6 005 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STOLAR, ett par, England, 1800-talets början.
Klubbat pris
450 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 4 st, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ALVAR AALTO, pall "X600", Artek.
Klubbat pris
640 EUR
Utropspris
400 EUR
STOLAR, 8 st, wards atelier, sent 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CHARLES & RAY EAMES, kontorsstol, "EA 117", Vitra.
Klubbat pris
9 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK