Kan inte nå servern

Höstens Moderna 563

 
831 föremål
824. MATTA. Reliefrya. 259,5 x 172 cm. Signerad KH (KM?). Sverige omkring 1960.
824. MATTA. Reliefrya. 259,5 x 172 cm. Signerad KH (KM?). Sverige omkring 1960.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
825. MATTA. Rölakan. 201,5 x 139 cm. Signerad MÅ. Sverige 1950-60-tal.
825. MATTA. Rölakan. 201,5 x 139 cm. Signerad MÅ. Sverige 1950-60-tal.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
813. MATTA. Rölakan. 202 x 135,5 cm. Signerad AW. Sverige 1900-talets mitt.
813. MATTA. Rölakan. 202 x 135,5 cm. Signerad AW. Sverige 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
819. MATTA. Rölakan. 256,5 x 163. Signerad IK (sannolikt Irma Kronlund).
819. MATTA. Rölakan. 256,5 x 163. Signerad IK (sannolikt Irma Kronlund).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
815. MATTA. Rölakan. 272,5 x 217 cm. Signerad AÅ R. Sverige 1950-tal.
815. MATTA. Rölakan. 272,5 x 217 cm. Signerad AÅ R. Sverige 1950-tal.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
817. MATTA. Rölakan. 273,5 x 172 cm. Sverige omkring 1950.
817. MATTA. Rölakan. 273,5 x 172 cm. Sverige omkring 1950.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
822. MATTA. Rölakan. 285,5 x 189,5 cm. Sverige 1950-60-tal.
822. MATTA. Rölakan. 285,5 x 189,5 cm. Sverige 1950-60-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
826. MATTA. Rölakan. 302 x 203  cm. Signerad MG. Sverige omkring 1960.
826. MATTA. Rölakan. 302 x 203 cm. Signerad MG. Sverige omkring 1960.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
823. MATTA. Rölakan. 305 x 196 cm. Sverige 1950-60-tal.
823. MATTA. Rölakan. 305 x 196 cm. Sverige 1950-60-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
812. MATTA. Rölakan. 400 x 303,5 cm. Signerad Brita Grahn.
812. MATTA. Rölakan. 400 x 303,5 cm. Signerad Brita Grahn.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
438. MELCHIOR WERNSTEDT, ljusstakar, ett par, Herman Bergman AB.
438. MELCHIOR WERNSTEDT, ljusstakar, ett par, Herman Bergman AB.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
215. MICHEL HAAS. Daterad 1981. Blandteknik på papper.
215. MICHEL HAAS. Daterad 1981. Blandteknik på papper.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
629. MONA MORALES SCHILDT, vas, "Ventana", Kosta 1960-tal.
629. MONA MORALES SCHILDT, vas, "Ventana", Kosta 1960-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
239. Marc Chagall (Efter), "Aleko".
239. Marc Chagall (Efter), "Aleko".
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
235. Marc Chagall (Efter), "La Siréne", ur: "Estampes" (Robert Rey).
235. Marc Chagall (Efter), "La Siréne", ur: "Estampes" (Robert Rey).
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
238. Marc Chagall (Efter), "Les Coquelicots".
238. Marc Chagall (Efter), "Les Coquelicots".
Klubbat pris 
84 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
240. Marc Chagall (Efter), "Saint-Jean-Cap-Ferrat".
240. Marc Chagall (Efter), "Saint-Jean-Cap-Ferrat".
Klubbat pris 
190 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
231. Marc Chagall, "Couple en ochre".
231. Marc Chagall, "Couple en ochre".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
237. Marc Chagall, "Le Roi David".
237. Marc Chagall, "Le Roi David".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
236. Marc Chagall, "Le Village".
236. Marc Chagall, "Le Village".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
234. Marc Chagall, "Le coq sur Paris".
234. Marc Chagall, "Le coq sur Paris".
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
120 000 - 140 000 SEK
232. Marc Chagall, "Nu devant la fenêtre".
232. Marc Chagall, "Nu devant la fenêtre".
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
233. Marc Chagall, "Paysage bleu".
233. Marc Chagall, "Paysage bleu".
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
120 000 - 140 000 SEK
189. Marino Marini, "Miracolo".
189. Marino Marini, "Miracolo".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
251. Max Ernst, "Hibou-Arlequin".
251. Max Ernst, "Hibou-Arlequin".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
250. Max Ernst, "La loterie du jardin zoologique".
250. Max Ernst, "La loterie du jardin zoologique".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
112. Max Walter Svanberg, "Fas 8".
112. Max Walter Svanberg, "Fas 8".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
106. Max Walter Svanberg, "Imaginärt porträtt".
106. Max Walter Svanberg, "Imaginärt porträtt".
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
104. Max Walter Svanberg, "Konversation i det blå".
104. Max Walter Svanberg, "Konversation i det blå".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
111. Max Walter Svanberg, "Kyskheten och frestelsen i tio faser".
111. Max Walter Svanberg, "Kyskheten och frestelsen i tio faser".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
109. Max Walter Svanberg, "Poem om blommande hybrider".
109. Max Walter Svanberg, "Poem om blommande hybrider".
Klubbat pris 
210 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
108. Max Walter Svanberg, "Systrar diandes den gyllene dagen".
108. Max Walter Svanberg, "Systrar diandes den gyllene dagen".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
107. Max Walter Svanberg, Motiv med tre kvinnor.
107. Max Walter Svanberg, Motiv med tre kvinnor.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
110. Max Walter Svanberg, Utan titel.
110. Max Walter Svanberg, Utan titel.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
151. Mårten Andersson, "Dragspelaren".
151. Mårten Andersson, "Dragspelaren".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
477. NILS FOUGSTEDT, handspegel, Firma Svenskt Tenn 1920-30-tal, modell 508.
477. NILS FOUGSTEDT, handspegel, Firma Svenskt Tenn 1920-30-tal, modell 508.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
476. NILS FOUGSTEDT, moccaservis, 4 delar, Firma Svenskt Tenn, 1930.
476. NILS FOUGSTEDT, moccaservis, 4 delar, Firma Svenskt Tenn, 1930.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
315. NILS FOUGSTEDT, skrin, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1932.
315. NILS FOUGSTEDT, skrin, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1932.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
455. NILS FOUGSTEDT, skulptur, grönpatinerad brons, 1920-tal. Signerad.
455. NILS FOUGSTEDT, skulptur, grönpatinerad brons, 1920-tal. Signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
431. NILS FOUGSTEDT, skulpturer, ett par, 1920-tal.
431. NILS FOUGSTEDT, skulpturer, ett par, 1920-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
619. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
619. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
158. NILS WEDEL. Signerad Nils Wedel. Navax målning på pannå.
158. NILS WEDEL. Signerad Nils Wedel. Navax målning på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
7. Nils von Dardel, "Dödens husarer".
7. Nils von Dardel, "Dödens husarer".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
6. Nils von Dardel, "Parisergata".
6. Nils von Dardel, "Parisergata".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
391. OKÄND FORMGIVARE, bordsarmatur, jugend, Böhlmarks.
391. OKÄND FORMGIVARE, bordsarmatur, jugend, Böhlmarks.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
389. OKÄND FORMGIVARE, karmstolar, 1 par, Italien,  1900-talets mitt.
389. OKÄND FORMGIVARE, karmstolar, 1 par, Italien, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
433. OKÄND FORMGIVARE, plaketter, 2 st, Sverige 1920-tal.
433. OKÄND FORMGIVARE, plaketter, 2 st, Sverige 1920-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
398. OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1920-tal.
398. OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1920-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
396. OKÄND FORMGIVARE, takplafond sannolikt Sverige 1920-tal.
396. OKÄND FORMGIVARE, takplafond sannolikt Sverige 1920-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
620. OLLE ALBERIUS, vas "Enhörning", Orrefors Gallery 1988.
620. OLLE ALBERIUS, vas "Enhörning", Orrefors Gallery 1988.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
622. OLLE ALBERIUS, vas, "Dykare", ariel, Orrefors 1988.
622. OLLE ALBERIUS, vas, "Dykare", ariel, Orrefors 1988.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
621. OLLE ALBERIUS, vas, "Virvel" Orrefors Gallery, 1988.
621. OLLE ALBERIUS, vas, "Virvel" Orrefors Gallery, 1988.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
623. OLLE ALBERIUS, vas, Orrefors Gallery 1988.
623. OLLE ALBERIUS, vas, Orrefors Gallery 1988.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
538. OLLE OHLSSON, "Andrées luftfärd", Stockholm 1985, sterling,
538. OLLE OHLSSON, "Andrées luftfärd", Stockholm 1985, sterling,
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
569. OLLE OHLSSON, hängsmycke och ring, Stockholm 1975 samt 1988.
569. OLLE OHLSSON, hängsmycke och ring, Stockholm 1975 samt 1988.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
537. OLLE OHLSSON, skål,  Stockholm 1977, sterling.
537. OLLE OHLSSON, skål, Stockholm 1977, sterling.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
536. OLLE OHLSSON, skålar/tumlare, 1 par, sterling.
536. OLLE OHLSSON, skålar/tumlare, 1 par, sterling.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
437. OLOF AHLBERG, skulptur,
437. OLOF AHLBERG, skulptur,
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
440. OSCAR ANTONSSON, skrin "Hästbetvingaren", Ystad Tenn 1931.
440. OSCAR ANTONSSON, skrin "Hästbetvingaren", Ystad Tenn 1931.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
411. OSCAR NILSSON, tillskriven, byrå, Mobilia, Malmö 1930-tal.
411. OSCAR NILSSON, tillskriven, byrå, Mobilia, Malmö 1930-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
432. OTAR HÖKERBERG, tillskriven,  taburett, Sverige 1920-tal.
432. OTAR HÖKERBERG, tillskriven, taburett, Sverige 1920-tal.
Klubbat pris 
64 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
417. OTTO SCHULZ, hörnskåp, Boet,  Göteborg.
417. OTTO SCHULZ, hörnskåp, Boet, Göteborg.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
132. Olle Bærtling, "Båtar Honfleur".
132. Olle Bærtling, "Båtar Honfleur".
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
133. Olle Bærtling, "Composition Mim".
133. Olle Bærtling, "Composition Mim".
Klubbat pris 
210 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
221. Olle Bærtling, "DENE", ur: "Les triangles de Baertling".
221. Olle Bærtling, "DENE", ur: "Les triangles de Baertling".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
220. Olle Bærtling, "DENO", ur: "Les triangles de Baertling".
220. Olle Bærtling, "DENO", ur: "Les triangles de Baertling".
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
219. Olle Bærtling, "DENY", ur: "Les triangles de Baertling".
219. Olle Bærtling, "DENY", ur: "Les triangles de Baertling".
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
224. Olle Bærtling, "Flag for America's Cup".
224. Olle Bærtling, "Flag for America's Cup".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
134. Olle Bærtling, "Irabama".
134. Olle Bærtling, "Irabama".
Klubbat pris 
490 000 SEK
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
131. Olle Bærtling, "Iry".
131. Olle Bærtling, "Iry".
Klubbat pris 
2 100 000 SEK
Utropspris
1 000 000 - 1 500 000 SEK
137. Olle Bærtling, "LIPAXIR".
137. Olle Bærtling, "LIPAXIR".
Klubbat pris 
925 000 SEK
Utropspris
1 000 000 - 1 500 000 SEK
136. Olle Bærtling, "LIRI".
136. Olle Bærtling, "LIRI".
Klubbat pris 
925 000 SEK
Utropspris
1 000 000 - 1 500 000 SEK
135. Olle Bærtling, "Ladi".
135. Olle Bærtling, "Ladi".
Klubbat pris 
195 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
222. Olle Bærtling, "Ripari".
222. Olle Bærtling, "Ripari".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
223. Olle Bærtling, Utan titel.
223. Olle Bærtling, Utan titel.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
34. Olle Olsson-Hagalund, "Konfirmation i Hagalunds kyrka".
34. Olle Olsson-Hagalund, "Konfirmation i Hagalunds kyrka".
Klubbat pris 
500 000 SEK
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
27. Olle Olsson-Hagalund, "Vita huset".
27. Olle Olsson-Hagalund, "Vita huset".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
12. Olle Olsson-Hagalund, Motiv från Gullholmen.
12. Olle Olsson-Hagalund, Motiv från Gullholmen.
Klubbat pris 
260 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
76. Otto G Carlsund, "Fuga i brunt - projekt till väggmålning för musikrum".
76. Otto G Carlsund, "Fuga i brunt - projekt till väggmålning för musikrum".
Klubbat pris 
620 000 SEK
Utropspris
700 000 - 800 000 SEK
419. Otto Schulz, OTTO SCHULZ, bord. Boet, Göteborg 1930-40-tal.
419. Otto Schulz, OTTO SCHULZ, bord. Boet, Göteborg 1930-40-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
773. PABLO PICASSO skålfat, "Picador", Madoura, Vallauris, Frankrike 1952.
773. PABLO PICASSO skålfat, "Picador", Madoura, Vallauris, Frankrike 1952.
Klubbat pris 
9 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
770. PABLO PICASSO, fat, "Visage à la cravate", Madoura, Vallauris, Frankrike 1960.
770. PABLO PICASSO, fat, "Visage à la cravate", Madoura, Vallauris, Frankrike 1960.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
769. PABLO PICASSO, tallrik, "Visage no 0" Madoura, Vallauris, Frankrike 1963.
769. PABLO PICASSO, tallrik, "Visage no 0" Madoura, Vallauris, Frankrike 1963.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
772. PABLO PICASSO, vas, "Chouette femme", Madoura Vallauris Frankrike 1951.
772. PABLO PICASSO, vas, "Chouette femme", Madoura Vallauris Frankrike 1951.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
653. PAOLO VENINI, timglas, Venini Murano 1950/60-tal.
653. PAOLO VENINI, timglas, Venini Murano 1950/60-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
426. PEDER CLASON, akvarell.
426. PEDER CLASON, akvarell.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
660. PETER PELZEL, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
660. PETER PELZEL, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
379. PHILIPPE WOLFERS, vas, 1895.
379. PHILIPPE WOLFERS, vas, 1895.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
225. PORTFÖLJ, "1977".
225. PORTFÖLJ, "1977".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK