Vårens Klassiska 568

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
121Anders Zorn, "Kajuta".Hole (6 mm) and tear (15 mm) in right margin. Pale discolouring, sheet has been cleaned.
138John Bauer, "Troll".Felaktigt utrop i den tryckta katalogen./Wrong estimate in printed catalogue.
149Carl Milles, "Solglitter", "Najad på delfin".Numrerad 2/12. Gjutarstämpel Danske Billedhuggeres brocestøber.
164Ruth Milles, Kvinna i blåst.Otydlig gjutarstämpel Goldscheider stämpel 182 CA.
213Wilhelm Karl Gentz, Kvinna i beduinlägret.Uppfodrad duk.
282SEMIANTIK KESHAN s.k. Atashoghlo. 194 x 134,5 cm.Ändrat utropspris: 12.-15.000kr.
311SEMIANTIK TÄBRIS SOUF PART SILK (i relief). 286 x 212 cm.Ändrat utropspris: 18.-20.000kr.
359Joseph Magnus Stäck, Vy från La Spezia (Utskeppning av Carrarra-marmor).Papper uppfäst på duk
366Pehr Gustaf von Heideken, Italienskt landskap med en kampanil.Målningen skulle även kunna tillskrivas Lars Jakob von Röök (1778-1867)
381Pieter Jansz. Porbus Hans krets, Renässansherre i harnesk.Malmö, Utställning av en samling äldre målningar, 1926, nr. 33 ´Frans Pourbous. d. ä. / Porträtt av Allesandro Farnese av Parma´, ill. pl. 33
398Jan Claesz. Rietschoof Tillskriven, Holländska fartyg på redden.Tillskriven
400Johan (Giovanni) Richter Hans efterföljd, Motiv från Venedig.Efterföljare till Johan Richter. Duk 38 x 53 cm.
404Samuel van Hoogstraten Tillskriven, Porträtt av studerande yngling.Attributed to. Relined canvas. Not allowed for export. Exportförbud.
406De fyra årstiderna, (4).Frames from the 20Th Century
410Nicolaes Berchem Tillskriven, Religiös scen med figurer och boskap.Motivet är förmodligen Kristi himmelsfärd
411Egbert van Heemskerk Hans krets, Interiör från värdshus.Hans krets. / Circle of.
414Den helige Hieronimus i sin kammare.Circle/Follower of Jacopo Bassano.
419AFLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL; Olja på duk, ej signerad.Motivet är Herdarna på besök.
462Johan Tobias Sergel, Landshövdingen i Uppsala, Elis Schröderheim med Uppsala i bakgrunden.Landshövdingen i Uppsala, Elis Schröderheim med Uppsala i bakgrunden
463Johan Tobias Sergel, "Baron J J de Geer och Sergell disputera" (Sergel är " la collaire", de Geer "le flegme").Ragnar Josephson, "Sergels fantasi", del II, 1956, avb sid 494.
475Carl Fredrik Fredenheim, "Les Termes de Tite, vus du haut du Colisée".Signerad CF Fredenheim.
483Claude Joseph Vernet Hans krets, Sydländsk hamnbild med figurer och båtar.Utrop 18-20.000 kr
488Peter Adolf Hall Tillskriven, Dam sittande i landskap.Möjligen senare signatur
502Leonard Henrik Roos af Hjelmsäter, "Louis Masreliez" (1748-1810).Signerad L H Roos och daterad 1810.
568POUDREUSE. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Johan Jacob Eisenbletters art. Rokoko.Buyers in the European Union without VAT registration will be charged an import VAT of 12% in addition to the buyer's premium, on the hammer price.
611STOLAR, sju stycken snarlika. Gustavianska, 1700-talets slut. En senare stol medföljer.STOLAR, sju stycken snarlika. Gustavianska, 1700-talets slut. En senare stol medföljer. Seven matched Gustavian late 18th century chairs. Comprising also one later chair.
659LJUSSTAKAR, ett par, av Anders Morström (mästare i Falun 1778-1784/87). Rokoko.En ljusstake med lagning.
660LJUSSTAKAR, ett par, av Martin Artedius, Norrköping 1802. Sengustavianska.Skall vara 1802.
726URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.Exportförbud gäller om föremålet klubbas över 50.000 SEK. Export restrictions applies if the hammer price exceeds 50.000 SEK.
727URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.Exportförbud gäller om föremålet klubbas över 50.000 SEK. Export restrictions applies if the hammer price exceeds 50.000 SEK.
728URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.Exportförbud gäller om föremålet klubbas över 50.000 SEK. Export restrictions applies if the hammer price exceeds 50.000 SEK.
729URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.Exportförbud gäller om föremålet klubbas över 50.000 SEK. Export restrictions applies if the hammer price exceeds 50.000 SEK.
730URNOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft.Exportförbud gäller om föremålet klubbas över 50.000 SEK. Export restrictions applies if the hammer price exceeds 50.000 SEK.
755VÄLKOMMA, av Israel Buhrman 1773-1798/1812, Stockholm, daterad 1801.Smärre lagning.
759SKRIN. Barock, 1600-talets andra hälft.Sköldpadd/tortoiseshell. Korrekt utrop: 20.000-25.000 kr.
875TESKEDAR, 12 st, av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.Utropet är ändrat till 15 000-18 000 SEK.
879BÄGARE med lock, icke identifierad mästarstämpel, Baltikum, 1700-tal.Baltisk 1700-tal. Ej Ryska stämplar.
881LJUSSTAKAR, ett par, av Fabergé, Moskva 1908-1917. Hovleverantörsmärke.Possibly bases to a pair of cut-glass bowls.
882FRUKTKNIVAR, 18 st med STÄLL, av Joseph Marshak, Moskva 1908-1917. Art Nouveau.Stämplade i Kiev, ej Moskva.
886DRYCKESKANNA, av Peter Rohde (verksam 1654-1677), Danzig.Möjligen senare dekordel på locket, locket löst vid sitt fäste.
904MJÖLKKANNA, av Wilhelm Smedberg, Karlstad 1784. Gustaviansk.Enligt familjetradition Reinhold Antonsson (1717-1800), lagman i Karlstad, därefter i arv (huvudsakligen på kvinnolinjen) inom värmländska brukssläkterna Roth och Lennartson.
915SALVER, sannolikt av John Carter, London 1769.Sannolikt av John Carter, London 1769.
927LJUSSTAKAR, ett par, sannolikt av Andrew Fogelberg, London 1766.Skaften något sneda.
928LJUSSTAKAR, ett par, Audenarde, Belgien 1773. Rokoko.Stämplade Ath 1773, ej Audenarde.
929LJUSSTAKAR, s.k. spelstakar, ett par, av Johan Bergengren, Kristianstad 1780. Gustavianska.En ljusmanschett skadad.
948KNIVAR, 12, st. (5+7), av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1828 och Adolf Zethelius, Stockholm 1825-1837.Marks fair, over all some wear.
956RING, fasettslipad blå safir med två briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.Briljanterna är ca 0.80 ct per styck.
966HÄNGSMYCKE/BROSCH, fasettslipade citriner. 1800-tal.OBS utropet ändrat till 8000 ( 6000 i katalog)
1327ROLEX, Datejust, automatisk, guld/stål, 2000.OBS det finns extralänkar. /There are additional parts for the bracelet.
1378SAVONETTE, minutrepeter, ankargång, guld, ca 1890.OBS, Boetten är ej original/case not original.
1381MUSIKUR, kvartrepeter, signerad Breguet à Paris. Paris, sent 1800-tal.Fickuret är inte Breguet, utan märkt Breguet à Paris.
1394SPINDELUR, Gudin, Paris, guld med emaljarbete i blått klassicistiskt motiv, ca 1800.Uret är ej ur funktion som sagt i katalogen. Not out of function.
1396SPINDELUR, Hanhart, Wien, i form av lyra, blått och vitt emaljarbete, 1800-talets första hälft.Urtavla ej original.
1399CYLINDERUR, André Hessén, Paris, 1780-tal.Uret är ett cylinder ur.
1409KRUKA, lergods. Västra Jin dynstin ca 300 AD.Västra Jin dynstin ca 300 AD.
1411VAS, porslin. 1700-tal.1700-tal.
1418SKÅL, keramik. Troligen Song dynastin (960-1279).Troligen Song dynastin
1429RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).The exhibition label now missing.
1446VINKANNA med LOCK, biskviporslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).Restored.
1591TRÄDGÅRDSPALL, keramik. Qing dynastin, omkring 1800.Repair to base.
1733URNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).Glasyrspricka. /Glaze crack.
1878TEBURKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).Borrade för el, har använts som lampor.

Utdragna föremål

Nr.
23
24
56
60
63
78
122
127
133
183
187
203A
205
222A
249
256
264
268
276
293
300
312
321
376
405
430
431
520
561
610
652
866
932
1013
1058
1094
1115
1158
1204
1220
1248
1353
1421
1558
1599

Föremål med exportförbud

Nr.Föremål
517SKÅP. Fredrik I:s tid. Senbarock.
525SKRIVMÖBEL, av Johan Öman (mästare i Stockholm 1815-1833). Karl Johan.
529BYRÅ, tillskriven Johan Hindrich Reimers d.ä. (mästare i Stockholm 1754-1773). Rokoko.
530BYRÅ, av Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795). Rokoko..
536BYRÅ, av Gottlieb Iwersson 1783 (mästare i Stockholm 1778-1813). Gustaviansk.
537BYRÅ, av Gustaf Foltiern 1782 (mästare i Stockholm 1771-1804). Gustaviansk.
545Georg Haupt, HÖRNSKÅP, ett par, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerade. Gustavianska.
553SEKRETÄR. Stockholmsarbete av mästerstyckekvalitet. Karl Johan, omkring år 1820.
554SKRIVBORD MED UPPSATS, av Fredrich Iwersson (mästare i Stockholm 1780-1801), ej signerat.
556SPELBORD, av Jacob Siölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
581SALONGSGRUPP, åtta delar, bestående av sex karmstolar, en soffa och ett bord. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
584SALONGSGRUPP, 11 delar, av Johannes Andersson (1763-1840) i Skår, tidigt 1800-tal.
597KARMSTOLAR, fyra stycken (3+1), av Ephraim Ståhl mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.
620SPEGEL. Stockholmsarbete i Carl Hårlemans art, 1700-talets mitt. Tidig rokoko.
629SPEGEL, av Carl Gustaf Fyrwald (spegelmakare i Stockholm 1774-1816). Bildhuggeri sannolikt utfört av Pehr Ljung.
691Byråklocka (utan byrå), av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84). Rokoko, omkring år 1767.
696KONSOLUR, av Anders Weit (urmakare i Stockholm 1764-72). Rokoko.
700BORDSPENDYL, av Wilhelm Pauli (urmakare i Stockholm 1795-ca 1810). Sengustaviansk.
811TALLRIKAR, två stycken, fajans. Marieberg, daterad 9/7 (17)74.
812SKRIVSTÄLL, fajans. Marieberg, daterat 1774.