Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
132 föremål
802. DOSA, ostämplad c:a 1700. Barock.
802. DOSA, ostämplad c:a 1700. Barock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
805. BÄGARE, silver, av Balthazar Haydt, Augsburg, 1670.
805. BÄGARE, silver, av Balthazar Haydt, Augsburg, 1670.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
807. BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, Skandinavien 1600-talets slut.
807. BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, Skandinavien 1600-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
808. BÄGARE, ostämplad. Österrike-Ungern 1700-talets början.
808. BÄGARE, ostämplad. Österrike-Ungern 1700-talets början.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
809. BÄGARE med lock, av Michael May, Brassó (Kronstadt 1769-1776).
809. BÄGARE med lock, av Michael May, Brassó (Kronstadt 1769-1776).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
810. KONFEKTFAT, av Wolter Siwers, Norrköping (verksam 1693-1722 (-24)). Senbarock.
810. KONFEKTFAT, av Wolter Siwers, Norrköping (verksam 1693-1722 (-24)). Senbarock.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
811. KONFEKTFAT, av Henning Petri, Nyköping 1702. Barock.
811. KONFEKTFAT, av Henning Petri, Nyköping 1702. Barock.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
812. KONFEKTFAT, av Wolter Siewers, Norrköping 1710, omstämplat 1816. Barock.
812. KONFEKTFAT, av Wolter Siewers, Norrköping 1710, omstämplat 1816. Barock.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
813. DRYCKESKANNA, av Jörgen Stilche, Köpenhamn 1671. Barock.
813. DRYCKESKANNA, av Jörgen Stilche, Köpenhamn 1671. Barock.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
814. VINKANNA, av Peter Polack, Reval (verksam 1659-1702).
814. VINKANNA, av Peter Polack, Reval (verksam 1659-1702).
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
816. DRYCKESKANNA, av Peter II Rode, Danzig (verksam 1654-1699).
816. DRYCKESKANNA, av Peter II Rode, Danzig (verksam 1654-1699).
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
820. SKRIN, av Andreas Lorentzon Wall, Stockholm 1724. Senbarock.
820. SKRIN, av Andreas Lorentzon Wall, Stockholm 1724. Senbarock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
821. DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1741.
821. DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1741.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
822. DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1757.
822. DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1757.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
823. DRYCKESKANNA, av Nils Trybom, Linköping 1760.
823. DRYCKESKANNA, av Nils Trybom, Linköping 1760.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
824. NATTVARDSKALK, av Johann Friedrich Hartung, Königsberg 1767.
824. NATTVARDSKALK, av Johann Friedrich Hartung, Königsberg 1767.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
825. DOPFAT, spanska stämplar, sannolikt 1759. Rokoko.
825. DOPFAT, spanska stämplar, sannolikt 1759. Rokoko.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
827. BRÄNNVINSSKÅL, av Niclas Wiggman, Kalmar, 1761.
827. BRÄNNVINSSKÅL, av Niclas Wiggman, Kalmar, 1761.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
829. PRAKTKANNA, otydlig mästarstämpel, London 1817. Barock-stil.
829. PRAKTKANNA, otydlig mästarstämpel, London 1817. Barock-stil.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
831. TEKITTEL, av Gustaf Satafhell d.ä., Stockholm 1739. Senbarock.
831. TEKITTEL, av Gustaf Satafhell d.ä., Stockholm 1739. Senbarock.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
832. KAFFEKANNA, av Arvid Castman, Eksjö 1764. Rokoko.
832. KAFFEKANNA, av Arvid Castman, Eksjö 1764. Rokoko.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
833. SKÅL, av Asmus Fridrich Holling, Köpenhamn 1730.
833. SKÅL, av Asmus Fridrich Holling, Köpenhamn 1730.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
835. KAFFEKANNA, av Johan Andersson Starin, Stockholm 1754. Rokoko.
835. KAFFEKANNA, av Johan Andersson Starin, Stockholm 1754. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
837. TE- och SOCKERDOSA, av George Ibbot, London 1754.
837. TE- och SOCKERDOSA, av George Ibbot, London 1754.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
838. KONFEKTSKÅL, av Samuel Presser, Linköping 1768. Rokoko.
838. KONFEKTSKÅL, av Samuel Presser, Linköping 1768. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
840. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Hessling, Linköping 1778. Rokoko.
840. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Hessling, Linköping 1778. Rokoko.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
844. GRÄDDSNÄCKA, av Anders Schotte, Uddevalla 1784. Rokoko.
844. GRÄDDSNÄCKA, av Anders Schotte, Uddevalla 1784. Rokoko.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
845. SOCKERSKRIN, av Anders Schotte, Uddevalla 1785. Rokoko.
845. SOCKERSKRIN, av Anders Schotte, Uddevalla 1785. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
851. BORDSGARNITYR 6 delar, av Mogens Klarschow, Köpenhamn 1821.
851. BORDSGARNITYR 6 delar, av Mogens Klarschow, Köpenhamn 1821.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
852. SOCKERSKRIN, av Anders Lundqvist, Stockholm 1831. Empire.
852. SOCKERSKRIN, av Anders Lundqvist, Stockholm 1831. Empire.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
853. TEKANNA, av John Samuel Hunt, London 1849. Nyrokoko.
853. TEKANNA, av John Samuel Hunt, London 1849. Nyrokoko.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
859. Ljusstakar, ett par, okänd mästarstpl FD, Sverige 1770-tal. Rokoko.
859. Ljusstakar, ett par, okänd mästarstpl FD, Sverige 1770-tal. Rokoko.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
870. SKÅLFAT, av W.A. Bolin, Stockholm 1938.
870. SKÅLFAT, av W.A. Bolin, Stockholm 1938.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
871. RAM, av W.A. Bolin, Stockholm 1919.
871. RAM, av W.A. Bolin, Stockholm 1919.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
872. DUBBELDOSA, pärlemor och silver, ostämplad, Sverige 1700-tal.
872. DUBBELDOSA, pärlemor och silver, ostämplad, Sverige 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
875. ASK, av Petter Lindboms änka, Kalmar 1771. Gustaviansk.
875. ASK, av Petter Lindboms änka, Kalmar 1771. Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
876. DOSA, av Lars Boye, Stockholm 1781.
876. DOSA, av Lars Boye, Stockholm 1781.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
877. SNUSDOSA, Jonas Berg, Stockholm 1780. Gustaviansk.
877. SNUSDOSA, Jonas Berg, Stockholm 1780. Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
878. SNUSDOSA, guld en troi coleurs 18k, Paris 1700-tal.
878. SNUSDOSA, guld en troi coleurs 18k, Paris 1700-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
879. CHATELAINE, förgylld mässing. Rokoko.
879. CHATELAINE, förgylld mässing. Rokoko.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
880. CHATELAINE, förgylld mässing. Rokoko.
880. CHATELAINE, förgylld mässing. Rokoko.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
882. BRUDKRONA, av Eric Söderholm, Härnösand, 1841.
882. BRUDKRONA, av Eric Söderholm, Härnösand, 1841.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
883. BÄGARE, ostämplad. Sverige 1600-talets slut. Karolinsk.
883. BÄGARE, ostämplad. Sverige 1600-talets slut. Karolinsk.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
884. BÄGARE, av Orm Wibeck, Borås 1698. Karolinsk.
884. BÄGARE, av Orm Wibeck, Borås 1698. Karolinsk.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
886. BÄGARE, av Matz Christensen, (verksam i Viborg 1646-1662).
886. BÄGARE, av Matz Christensen, (verksam i Viborg 1646-1662).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
887. BÄGARE, sannolikt av Joachim Meinecke (verksam 1703-1710), Riga.
887. BÄGARE, sannolikt av Joachim Meinecke (verksam 1703-1710), Riga.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
888. BÄGARE, av Herman Hermansson, Göteborg 1706.
888. BÄGARE, av Herman Hermansson, Göteborg 1706.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
889. BÄGARE, av Petter Ersson Lund, Stockholm 1730.
889. BÄGARE, av Petter Ersson Lund, Stockholm 1730.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
890. TUMLARE, av Ferdinand Sehl d. y., Stockholm 1733.
890. TUMLARE, av Ferdinand Sehl d. y., Stockholm 1733.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
892. KÅSA, av Nils Reetz, 1759 (verksam i Umeå).
892. KÅSA, av Nils Reetz, 1759 (verksam i Umeå).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
893. BÄGARE, av Martin Bernström, Härnösand (verksam 1742-1779(-82)).
893. BÄGARE, av Martin Bernström, Härnösand (verksam 1742-1779(-82)).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
894. BÄGARE, av Petter Törnqvist d.ä., Tavastehus 1762.
894. BÄGARE, av Petter Törnqvist d.ä., Tavastehus 1762.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
895. BRÄNNVINSSKÅL, av Christoffer Bauman, Hudiksvall 1769.
895. BRÄNNVINSSKÅL, av Christoffer Bauman, Hudiksvall 1769.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
897. RESEBESTICK, 3 delar, ostämplade, Tyskland 1600-tal.
897. RESEBESTICK, 3 delar, ostämplade, Tyskland 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
898. TUMLARE, av Johan Martin Winterstein, Göteborg 1695. Karolinsk.
898. TUMLARE, av Johan Martin Winterstein, Göteborg 1695. Karolinsk.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
899. SKED med fasetterd knopp, av Thomas Smolde, Riga (verksam 1580-1602).
899. SKED med fasetterd knopp, av Thomas Smolde, Riga (verksam 1580-1602).
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
900. SKED med kerubknopp, ostämplad, sannolikt Breslau sent 1500-tal.
900. SKED med kerubknopp, ostämplad, sannolikt Breslau sent 1500-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
901. SKED med fasetterad knopp, ostämplad, sannolikt Breslau c:a 1600.
901. SKED med fasetterad knopp, ostämplad, sannolikt Breslau c:a 1600.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
902. SKED med dubbel kerubknopp, s.k. apostelsked, ostämplad, Polsk typ c:a 1600.
902. SKED med dubbel kerubknopp, s.k. apostelsked, ostämplad, Polsk typ c:a 1600.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

228. Lovisa Ringborg, "The Green Room II", 2010.
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
Budhistorik
30 000
 
SEK
ditt bud
Fair warning
28 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
30 000 SEK