Moderna 587

Visar föremål 1 – 100 av 607
1. GÖSTA ADRIAN-NILSSON, Trädgårdsgatan 11, Lund.

Signerad GAN. Akvarell, täckvitt och gouache på papp-pannå 25,5 x 19 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
42 000 SEK
2. ISAAC GRÜNEWALD, Sydländskt landskap.

Signerad Grünewald. Akvarell, gouache och blyerts på papper 46 x 61 cm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
3. GÖSTA ADRIAN-NILSSON, "Komposition silver fond".

Signerad GAN. Utförd 1930. Akvarell och gouache 27 x 17,5 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
100 000 SEK
4. BJÖRN TRÄGÅRDH, "Hus i helsike".

Signerad Björn Trägårdh och daterad -27. Pannå 36 x 64,5 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK

Klubbat pris
17 000 SEK
5. BO VON ZWEIGBERGK, olja på duk uppklistrad på pannå. Signerad Bosse och daterad -22. Landskap.

Landskap. 65 x 54 cm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
6. AXEL OLSON, Torghandel, Halmstad.

Signerad Axel Olsson och daterad 1922. Akvarell 28 x 23 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris
30 000 SEK
7. PÄR SIEGÅRD, Kubistiskt blomsterstilleben.

Signerad Siegård. Duk 42 x 30 cm.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK

Klubbat pris
50 000 SEK
8. OLLE OLSSON-HAGALUND, "Patiencen".

Signerad Olle Olsson Hagalund. Utförd på 1940-talet. Duk 57 x 43 cm.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK

Klubbat pris
140 000 SEK
9. LENNART JIRLOW, Flanörer i parken.

Signerad L. Jirlow. Duk 97 x 130 cm.

Utropspris
250 000 - 300 000 SEK

Klubbat pris
250 000 SEK
10. ISAAC GRÜNEWALD, Gula astrar, ringblommor och pion i vas.

Signerad Isaac G. Utförd 1916. Duk 65 x 54 cm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
55 000 SEK
11. EINAR JOLIN, "Fönsterutsikt, Stockholm".

Signerad Jolin och daterad 1936. Duk 61 x 73 cm.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK

Klubbat pris
100 000 SEK
12. RAGNAR SANDBERG, "Badande, Les Sablettes".

Signerad R.S och daterad Toulon 1937. Duk uppfäst på pannå 32 x 37,5 cm.

Utropspris
175 000 - 200 000 SEK

Klubbat pris
140 000 SEK
13. PELLE ÅBERG, olja på duk, signerad.

"Mjölnarens Iréne". Signerad Pelle Åberg. Duk 110 x 48 cm.

Utropspris
40 000 - 45 000 SEK

Klubbat pris
14. ERIK OLSON, Komposition med familj.

Signerad Erik Olson och daterad 1928. Gouache och täckvitt på papper 11,5 x 22 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris
28 000 SEK
15. BROR HJORTH, "Siljan. Österviken II".

Signerad Bror Hjorth. A tergo signerad Bror Hjorth och daterad 1948. Duk 27,5 x 35,5 cm.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK

Klubbat pris
16. EINAR JOLIN, Bandyspelare på isen.

Signerad Jolin och daterad 1933. Pannå 19 x 24 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris
65 000 SEK
17. ISAAC GRÜNEWALD, "Slottsgrinden, Julebaek, Hellebaek".

Signerad Isaac. Utförd 1917. Duk 65 x 46,5 cm.

Utropspris
300 000 - 400 000 SEK

Klubbat pris
18. IVAN IVARSON, "Röd båt".

18. IVAN IVARSON, "Röd båt".

Signerad Ivarson. Duk 48 x 55 cm.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK

Klubbat pris
235 000 SEK
19. RAGNAR SANDBERG, "Trädgårdsmöbler".

Stämpelsignerad R.S. Utförd 1939. Duk 32 x 39 cm.

Utropspris
70 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
20. HILDING LINNQVIST, "Fågeltorget i Chinon".

Signerad med monogram och daterad Chinon 1921. Pannå 100 x 109 cm.

Utropspris
2 500 000 - 3 000 000 SEK

Klubbat pris
6 500 000 SEK
21. HILDING LINNQVIST, "Variation av Blommor i Veneziansk vas".

Signerad med monogram. Utförd 1953. Duk 81 x 65 cm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
22. OLLE OLSSON-HAGALUND, "Vid skogsbrynet".

Signerad Olle Olsson Hagalund. Duk 49 x 59 cm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
50 000 SEK
23. PER OLOF ULTVEDT, Collage.

Troligen utförd 1957. Collage med papper monterad på pannå 88,5 x 174 cm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
24. PER OLOF ULTVEDT, "Snurra".

Signerad P-O Ultvedt och daterad 1960. Objekt, mobil med elmontering, trä och plexiglas. Höjd 47 cm, bredd 27 cm, djup 12 cm.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK

Klubbat pris
24 000 SEK
25. CARL FREDRIK REUTERSWÄRD, Utan titel.

Signerad Reuterswärd och daterad 1953. Även signerad och daterad på etikett a tergo. Utförd i Söndrum. Assemblage på pannå 120 x 66 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
15 000 SEK
26. OLLE BAERTLING, "Kerob".

26. OLLE BAERTLING, "Kerob".

Svartlackerat stål. Utförd 1957. Höjd 265 cm.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK

Klubbat pris
155 000 SEK
27. PER OLOF ULTVEDT, "Nära ögat".

Signerad P-O Ultvedt och daterad -57. Även signerad och daterad a tergo. Collage 97 x 77 cm.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK

Klubbat pris
28. BERTIL ÖHLUND, "Dioptrique bleu".

Signerad Bertil Öhlund och daterad -56. Duk 130 x 96 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris
29. LENNART RODHE, "Klippor".

29. LENNART RODHE, "Klippor".

Signerad med monogram. Utförd 1952. Duk 46 x 38 cm.

Utropspris
100 000 - 120 000 SEK

Klubbat pris
30. OLLE BONNIÉR, "1950 års tema".

Signerad OB och daterad -50. Pannå 30 x 31 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
36 000 SEK
31. HARRY BOOSTRÖM, Utan titel.

Signerad Booström och daterad -53 a tergo. Pannå 61 x 90 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
8 000 SEK
32. PG THELANDER, "Stövel".

32. PG THELANDER, "Stövel".

Signerad P.G. Thelander. Utförd 2007. Duk 130 x 90 cm.

Utropspris
130 000 - 150 000 SEK

Klubbat pris
110 000 SEK
33. ÅKE GÖRANSSON, "Gul flicka i dörröppning".

Stämpelsignerad Å.G. Utförd 1933/37. Duk 48 x 38 cm.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK

Klubbat pris
110 000 SEK
34. KARL ISAKSON, "Nature morte med tagetes".

Duk 60 x 63 cm.

Utropspris
100 000 - 120 000 SEK

Klubbat pris
80 000 SEK
35. TOR BJURSTRÖM, Stadsutsikt med flaggor.

Stämpelsignerad Bjurström. Duk 64 x 88 cm.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK

Klubbat pris
32 000 SEK
36. CARL KYLBERG, "I solglöd" (Soleil couchant).

Signerad CK. Duk 52 x 67 cm.

Utropspris
250 000 - 300 000 SEK

Klubbat pris
320 000 SEK
37. IVAN IVARSON, "Högsommar på Stenungsön".

Utförd cirka 1930. Duk 81 x 99 cm.

Utropspris
200 000 - 225 000 SEK

Klubbat pris
165 000 SEK
38. GÖSTA SANDELS, "Torget i Kungälv".

Signerad Sandels. Utförd 1918. Duk 138 x 124 cm.

Utropspris
600 000 - 800 000 SEK

Klubbat pris
39. INGE SCHIÖLER, "Sommarvik".

Signerad Inge Schiöler. Utförd 1952. Duk 72 x 82 cm.

Utropspris
175 000 - 200 000 SEK

Klubbat pris
175 000 SEK
40. ESAIAS THORÉN, "Nödlandning".

Signerad E. Thorén. Gouache och täckvitt på papper 28,5 x 11 cm. A tergo dedikation från konstnären 1929.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
42 000 SEK
41. ALBERT ABBE, Fotbollspelare.

Signerad Abbe och daterad -18. Duk 28 x 26 cm.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK

Klubbat pris
42. AGNES CLEVE, "Brand i New York".

Signerad A. Cleve och daterad -16. Duk 52 x 69 cm.

Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK

Klubbat pris
43. WALDEMAR LORENTZON, "Vägbyggare".

Signerad Lorentz och daterad -43. Duk 27 x 38 cm.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris
26 000 SEK
44. ERIK OLSON, "Efter en dikt av Pär Lagerkvist".

Signerad Erik Olson och daterad 1922. Pannå 32,5 x 29 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
28 000 SEK
45. OTTO G CARLSUND, Stilleben med glas, vaser och spelkort.

Signerad och daterad O.G.C.34. Gouache på papper 35 x 24 cm.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK

Klubbat pris
120 000 SEK
46. JULES SCHYL, Kubistisk kvinna.

Signerad Schyl. Pannå 66 x 50 cm.

Utropspris
20 000 - 22 000 SEK

Klubbat pris
36 000 SEK
47. SVEN JONSON, "Skilda horisonter".

Signerad Sven Jonson. Duk 39 x 101 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
60 000 SEK
48. PÄR SIEGÅRD, Dansande.

48. PÄR SIEGÅRD, Dansande.

Signerad Pär Siegård och daterad -29. Duk 62 x 47 cm.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK

Klubbat pris
49. ISAAC GRÜNEWALD, Kvinna i rött.

Signerad Grünewald. Duk 92 x 73.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK

Klubbat pris
260 000 SEK
50. SIGRID HJERTÉN, Blomsterstilleben.

Signerad Hjertén. Gouache 64 x 48 cm.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK

Klubbat pris
90 000 SEK
51. ISAAC GRÜNEWALD, Poeten Herman Wildenvey.

Utförd 1917. Duk 76 x 57 cm.

Utropspris
300 000 - 350 000 SEK

Klubbat pris
300 000 SEK
52. AGNES CLEVE, "Stilleben med röd duk" (Självporträtt).

Signerad Agnes Cleve. Utförd 1915. Duk 70 x 56 cm.

Utropspris
175 000 - 200 000 SEK

Klubbat pris
175 000 SEK
53. NILS VON DARDEL, akvarell.

"Alkibiades". Utförd 1915. 31 x 47 cm.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK

Klubbat pris
54. TOR BJURSTRÖM, olja på duk. Signerad Bjurström.

"Blommor och skålar". Även signerad a tergo. 54 x 66 cm.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK

Klubbat pris
55. GÖSTA ADRIAN-NILSSON, "Sjömän i Gröna Lunds tivoli II" ("Matroser i Gröna Lund II").

Signerad G.A-N. A tergo daterad 19/4 - 18. Duk 121 x 101 cm. Inklusive av konstnären utförd originalram 130 x 110 cm.

Utropspris
5 000 000 - 7 000 000 SEK

Klubbat pris
6 600 000 SEK
56. WALDEMAR LORENTZON, "Lantligt monument".

Signerad Lorentz och daterad -44. Duk 45 x 55 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
16 000 SEK
57. GÖSTA ADRIAN-NILSSON, "Begravning".

Signerad GAN. Utförd 1927. Akvarell och gouache på papper 45 x 33 cm.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK

Klubbat pris
100 000 SEK
58. ESAIAS THORÉN, "Diskuskastaren".

Signerad E. Th. och daterad -28. Gouache på papper 17,5 x 14,5 cm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
59. GÖSTA ADRIAN-NILSSON, Sovande sjöman.

Signerad GAN. Gouache med täckvitt 15 x 21 cm.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK

Klubbat pris
90 000 SEK
60. ESAIAS THORÉN, olja på duk, signerad E. Thorén och daterad -40.

"Epilog". 62 x 93 cm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
61. MÅRTEN ANDERSSON, Slädfärd -Jägaren och hans torn.

Signerad Mårten A. Även signerad och daterad 1961 a tergo. Duk uppfäst på papp-pannå 53 x 78 cm.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK

Klubbat pris
170 000 SEK
62. LENNART JIRLOW, olja på duk, signerad L. Jirlow.

"Ateljébukett". Duk 92 x 73cm.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK

Klubbat pris
63. OLLE OLSSON-HAGALUND, Blommande fruktträd.

Signerad Olle Olsson Hagalund. Duk 60 x 67 cm.

Utropspris
150 000 - 175 000 SEK

Klubbat pris
100 000 SEK
64. INGE SCHIÖLER, "Blommande fruktträd".

Signerad Inge Schiöler och daterad -56. Pannå 54 x 65 cm.

Utropspris
250 000 - 300 000 SEK

Klubbat pris
260 000 SEK
65. IVAR MORSING, Landskap från Provence.

Signerad I Morsing. Duk 70 x 65 cm.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK

Klubbat pris
9 700 SEK
66. IVAR MORSING, olja på duk, signed.

"Stensättning". 100 x 95 cm.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris
67. IVAR MORSING, olja på duk, signerad.

"Källan". 82 x 63 cm.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK

Klubbat pris
68. STAFFAN HALLSTRÖM, "Fågelskrämma".

Signerad SH. Duk 91 x 100 cm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
69. TORSTEN RENQVIST, Jättestruts.

Signerad TR och numrerad 14/20. Gips och trä. Höjd 88,5 cm.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
20 000 SEK
70. ARNE JONES, "IITLUH".

70. ARNE JONES, "IITLUH".

Utförd 1963. Svartlackerat järn. Höjd 79 cm, bredd 52 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
24 000 SEK
71. ARNE JONES, "Yin-Yang III".

Utförd 1970. Svartlackerat järn. Höjd 110 cm, bredd 135 cm.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK

Klubbat pris
72. CARL FREDRIK REUTERSWÄRD, "Pingis över regnbågen".

Signerad Carl Fredrik Reuterswärd. Utförd 1960-62. Lack och tempera på duk 69 x 125 cm.

Utropspris
225 000 - 250 000 SEK

Klubbat pris
210 000 SEK
73. PETER WEISS, "Konstruktör av evighetsmaskin".

Signerad P. Weiss och daterad -46. Tusch, akvarell och täckvitt på papper 30 x 23 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
74. ENDRE NEMES, tempera på karton, signerad Endre Nemes.

"Mannen vid stranden". Utförd 1943. 65 x 47 cm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
75. ZOLTAN VON BOER, Porträtt med getingar.

Signerad Zoltan von Boer. Pannå 70 x 60 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
50 000 SEK
76. ERIK OLSON, "Spanskt I".

76. ERIK OLSON, "Spanskt I".

Signerad Erik Olson och daterad Mallorca 1929. Gouache 9,5 x 14 cm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
77. ESAIAS THORÉN, "Den röda aftonen".

Signerad E. Thorén och daterad -36. Pannå 55 x 46 cm.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK

Klubbat pris
78. JOHN IVAR BERG, "Svart rörelse".

Signerad JIB och daterad -49, även signerad och daterad a tergo. Duk 80 x 67 cm.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris
79. ERIC GRATE, "Navigare Necesse Est".

Signerad Eric Grate och numrerad 2/6. Gjutarstämplar H Bergman cire perdue. Mörkpatinerad brons, höjd 36 cm. Monterad på granitsockel.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK

Klubbat pris
50 000 SEK
80. JOHN JON-AND, "Förlovningspromenaden".

Signerad Jon och daterad Paris 1914. Gouache 25,5 x 19 cm.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK

Klubbat pris
190 000 SEK
81. ERIK OLSON, "Citron".

81. ERIK OLSON, "Citron".

Signerad Erik Olson och daterad 1929. Pannå 24 x 41 cm. Troligen utförd på Mallorca under konstnärens bröllopsresa 1929.

Utropspris
250 000 - 300 000 SEK

Klubbat pris
82. ESAIAS THORÉN, Komposition med kvinna och mask.

Signerad E. Thorén och daterad -29. Gouache 12,5 x 13 cm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
42 000 SEK
83. STELLAN MÖRNER, "Vaka i ljusa timmar".

Signerad Mörner. Utförd 1934. Duk 70 x 100 cm.

Utropspris
175 000 - 200 000 SEK

Klubbat pris
84. GUNNAR LÖBERG, "Stilleben med pingvin".

Signerad G Löberg och daterad -29. Duk 61 x 61 cm.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK

Klubbat pris
260 000 SEK
85. TOR BJURSTRÖM, "Solnedgång".

Signerad Bjurström. Duk 54 x 69 cm.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK

Klubbat pris
30 000 SEK
86. SVEN X:ET ERIXSON, På terrassen, Pesaro.

Signerad Sven Erixson. Enligt uppgift a tergo utförd 1924 i Pesaro. Duk 34 x 47 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
30 000 SEK
87. AXEL NILSSON, Stilleben.

87. AXEL NILSSON, Stilleben.

Signerad Axel Nilsson. Duk 56 x 39 cm.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK

Klubbat pris
88. ALBIN AMELIN, olja på duk. Signerad Amelin.

Blomsterstilleben. 92 x 73 cm.

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK

Klubbat pris
89. SVEN X:ET ERIXSON, Vid trädgårdsstaketet.

Signerad Sven Erixson. Pannå 55 x 46 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris
90. EVERT TAUBE, Motiv från Skagen.

Signerad Evert Taube och daterad Skagen Juli -19. Pannå 50 x 64 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
36 000 SEK
91. HILDING LINNQVIST, Stilleben med kornettblomma.

Monogramsignerad HL. Akvarell 32 x 41 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
32 000 SEK
92. ISAAC GRÜNEWALD, Ångare på strömmen, Stockholm.

Utförd 1934. Pannå 65,5 x 55 cm.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK

Klubbat pris
170 000 SEK
93. SIGRID HJERTÉN, Blomster.

93. SIGRID HJERTÉN, Blomster.

Signerad Hjertén. Pannå 50 x 61 cm.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK

Klubbat pris
65 000 SEK
94. EINAR JOLIN, Damen i blått.

Signerad Einar Jolin och daterad 1916. Duk 116,5 x 81,5 cm.

Utropspris
500 000 - 600 000 SEK

Klubbat pris
95. GÖSTA SANDELS, Kvinna i bohusländskt landskap.

Duk uppklistrad på pannå 100 x 70 cm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
66 000 SEK
96. HILDING LINNQVIST, "Madonna och blommor".

Signerad med monogram. Utförd 1935. Pannå 73 x 58 cm.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK

Klubbat pris
48 000 SEK
97. SVEN X:ET ERIXSON, Strandpromenad.

Signerad Sven Erixson och daterad -33. Pannå 46 x 55 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
42 000 SEK
98. ISAAC GRÜNEWALD, Sommarblommor i blå vas.

Signerad Grünewald och daterad -44. Duk 92 x 73 cm.

Utropspris
400 000 - 500 000 SEK

Klubbat pris
280 000 SEK
99. OLLE OLSSON-HAGALUND, Dam med katt. SKA SÄLJAS PÅ MODERNA H 2017.

"Dam med katt". 55 x 46 cm.

Utropspris
300 000 - 350 000 SEK

Klubbat pris
99A. OLLE OLSSON-HAGALUND, Promenad i Hagalund.

Signerad Olle Olsson-Hagalund och daterad -48. Färgkrita och blyerts 30 x 36 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
30 000 SEK