Klassiska 589

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
102BODHISATTVA, stuck. Mingdynastin (1368-1644).Ming dynasty (1368-1644).
209HERBERT C. WHITE, Peking the Beautiful. Shanghai, China: The Commercial Press, Limited, 1927.Ytterasken med hårt slitage, mindre skador. Namteckning i bläck.
348FAT, porslin. Qingdynasty, Kangxi (1662-1722).Brättesspricka.
407Nils Grubb, Hudiksvall 1779. Kaffekanna, rokoko.Kannan är stämplad W=1779 (ej 1782). Undertill lodangivelse 65 lod.
410Lars Boye, Stockholm 1792. Kaffekanna, gustaviansk.Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.
413Pehr Zethelius, Stockholm 1777. Gräddsnäcka, rokoko.Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.
416Stephan Halling, Örebro 1788. Mjölkkanna, gustaviansk.Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.
418Anders Morman, Stockholm 1780. Sockerskrin, rokoko.Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.
422Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1770. Handfat, rokoko.Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.
440BORDSUPPSATS, av Jacob Ulrich Holfeldt Tostrup, Christiania 1856.Med tyngd undertill, total vikt 5 kg.
448APOSTELSKED med Saint Simon, av Daniel Cary, London 1638.Gravyr senare, silhålen sannolikt senare.
503TIARA/BROSCHER med gammalslipade diamanter.En liten diamant saknas.
523RING med tre gammalslipade diamanter totalt ca 3.90 ct. Kvalitet cirka H-I/SI.Nagg på en diamant.
532BROSCH med spineller och gammalslipade diamanter, totalt ca 10.00 ct. Franska stämplar.
691ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt ca 4.00 ct. Kvalitet ca F-G/SI.Ena stenen lös i sin fattning.
723RING med baguetteslipad diamant, 3.21 ct enligt gravyr, inramad av 14 briljantslipade diamanter. Totalt 1.30 ct.Korrekt utrop 180 000sek
782ÅKDYNA. Rölakan. 49,5 x 92,5 cm. Skåne, Österlen 1800-tal.Österlen
786TÄCKE. Rölakan. 193,5 x 126,5 cm. Skåne omkring 1820-1830. Sannolikt Yngsjö/Tuvåkra.Omkring 1820-1830.
787TÄCKE. Rölakan. 198 x 109,5 cm. Skåne omkring 1800. Sannolikt Ingelstads härad.omkring 1800. Sannolikt Ingelstads härad.
840AMATTA. Old Silke Turkiet/Egypten Souf (relief). 186 x 119,5 cm (ca en cm benvit slätväv på varje kortsida).Turkiet eller Egypten
842MATTA. Antik Täbris. 395,5 x 283,5 cm.Reva.
900GUSTAF FJAESTAD, "Skogstjärnet".Införselmoms tillkommer på klubbat pris. För ytterligare information v.g. kontakta kundtjänst +46 8 6614273. / Import VAT will be charged on the hammer price on this lot. For further details please contact customer service +46 8 6614273.
923BRUNO LILJEFORS, olja på duk, signerad Bruno Liljefors och daterad 1918.Införselmoms tillkommer på klubbat pris. För ytterligare information v.g. kontakta kundtjänst +46 8 6614273. / Import VAT will be charged on the hammer price on this lot. For further details please contact customer service +46 8 6614273.
938JENNY NYSTRÖM, Barn vid gärdesgård med fåglar.Förlaga till julkort N/7589, 1922.
951CARL MILLES, Vattenbärerska (Salt och pepparkar).Det är ej i brons utan i silver med Herman Bergmans stämpel och daterad 1936.
1010PIERRE SIGNAC, Miniatyr, "Karl XI" (1655-1697).Ram och ögla består av 18K guld och är inte förgylld.
1052PEHR HILLESTRÖM, Högläsning i ljusets sken.Signerad Hilleström och daterad 1805.
1082REMBRANDT HARMENSZ VAN RIJN Hans efterföljd, Dam med pälsbrämad jacka.Variant av "Porträtt av ung dam" av Rembrandts skola i Nationalmuseum, Stockholm (NM 591)
1128JOHAN FREDRIK MARTIN, "Norr Malms Torg", ur: "Svenska Vuer".Ej examinerad ur ram.
1145BENJAMIN PATERSSON, "La banque de l'empire a St. Petersbourg".Bladet beskuret längs plåtkanten./Sheet trimmed alongside plate edge.
1159SKÅP. Fredrik I:s tid. Senbarock, 1720/30-tal.Liten låda bakom mittdörr finns men saknas på bild.
1253KANDELABRAR, för sex ljus, ett par, Frankrike, 1830/40-tal. Senempire.En mörkpatinerad dekordel under ljuspipa ej original.
1295UPPSATSSKÅLAR, ett par, av Pierre Philippe Thomire, Paris, 1800-talets början, Empire.Glasen är senare.

Tillkomna föremål

Nr.Föremål
134ASKULPTUR/HÄNGE, bärnsten. Kina, tidigt 1900-tal.
135ASKULPTUR, bärnsten. Qing dynastin (1644-1912).
189AMÅLNING, guldfasaner bland trädpioner. Qingdynastin, 1800-tal.
208ABOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
292AVAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal med sigillmärke.
293AVAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
387BKALLSKÅLSSKÅL MED LOCK, av Friedrich Richter, (verksam i Stockholm 1668-1700-), före 1689, karolinsk barock.
409APetter Åkerman, Stockholm 1780. Kaffekanna, gustaviansk.
432BAnders Schotte, Uddevalla 1777. Ljusstakar, ett par, rokoko.
450AGustaf Möllenborg Stockholm 1874. Bestickuppsättning, 148 delar.
464AFABERGÉ, dessertbestick, 24 st, Moskva 1908-1917.
466DCHATELAINE, guld 18K, Gabriel Dahlgren, Stockholm 1855.
466EFICKUR, med kedja, guld, Schatz-Vignier, Genève 1800-tal, kedjan Paris 1830-tal.
466FFICKUR, guld 18K, savonett dam, Echappement verk, omkring sekelskiftet 1900-tal.
512ARING med diamant ca 2.70 ct, kvalitet ca I-H/VVS.
515AÖRHÄNGEN, odlade pärlor samt briljantslipad diamant ca 0.90 ct/styck.
681AHÄNGE med smaragd ca 10 ct, och diamanter ca 2 ct.
710ARING med briljantslipad diamant, 1.43 ct enligt gravyr.
750ACOLLIER med briljantslipad diamant ca 2.35 ct.
808AMATTA. Semiantik Isfahan möjligen. 278,5 x 203 cm.
820AMATTA. Antik Kirman Laver Figural. 224 x 142 cm.
840AMATTA. Old Silke Turkiet/Egypten Souf (relief). 186 x 119,5 cm (ca en cm benvit slätväv på varje kortsida).
870ACARL LARSSON, reseskildring med teckningar, "Från Stockholm till Messina", 1886.
887ACARL WILHELMSON, "Flicka från Avila".
887BIVAN AGUÉLI, "Hus mellan palmer".
914AHERMAN AF SILLÉN, "Fregatten Vanadis, livbåtsövning".
920AAXEL TÖRNEMAN, "Höstjakten".
956ACARL MILLES, Snäckbärande triton.
992ACARL HOLSOE, Vid frukostbordet.
994AERIK HENNINGSEN, "Dansbanan".
1018ADAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL, Hans ateljé. Olja på duk, ej signerad.
1104AJEAN BAPTISTE MONNOYER Hans efterföljd, Stilleben med syrener, rosor, nejlikor, hortensia, polianthes tuberosa och blåklint.
1111AFRANCOIS DUCHATEL, Ett par, Olja på pannå, en signerad med monogram.
1134AJEAN-ANTOINE WATTEAU Hans krets, Figurstudier.
1150ABYRÅ, av Mathias Ortmann (ca.1692–1757), Danmark, 1700-talets mitt. Rokoko.
1164ASKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustasvianskt, 1700-talets slut.
1229ASPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
1241ALJUSKRONA, för sex ljus. Tyskland, omkring år 1800.
1242ALJUSKRONA, för 16 ljus, Tyskland, 1800-talets första hälft, Karl Friedrich Schinkels art.
1248AKANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Stockholmsarbeten, 1800-talets början. Empire.
1285ABORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
1288ABORDSPENDYL. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.
1310ASKULPTURER, ett par, Tyskland, omkring år 1700, Barock.
1312ARAMAR med Grillska vapnet, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
1313AFARTYGSMODELL. England, tidigt 1800-tal.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
105YAMA, silver, kopparlegering, förgylld, Tibet, troligen 1500-tal.
108YAMANTAKA VAJRABHARIRAVA, brons. Tibeto-Kinesisk, sen Qing dynasti.
190MÅLNING, figurscen, oidentifierad konstnär, signerad Yu Peng. Qingdynastin, 1800-tal.
201MÅLNING, okänd konstnär, sen Qingdynastin (1644-1912)/tidig Republik (1912-1949).
202MÅLNING, oidentifierad konstnär, signerad Jin Eshi, troligen Republik (1912-1949).
376VAS, PORSLIN. QINGDYNASTI. modern, efter republik.
464Fotoram, Förgylldsilver och ben, hovleverantör Morozov, S:T Petersburg 1896-1908. Till Finland.
466ACHATELAINE, guld 18K, Gabriel Dahlgren, Stockholm 1855.
466BFICKUR, guld 18K, savonett dam, Echappement verk, omkring sekelskiftet 1900-tal.
466CFICKUR, med kedja, guld, Schatz-Vignier, Genève 1800-tal, kedjan Paris 1830-tal.
497COLLIER med dinglande guldinfattade månstenar.
700COLLIER med briljantslipade diamanter totalt 14.00ct.
710MANSCHETTKNAPPAR med briljantslipade diamanter, totalt ca 0.70 ct.
746HÄNGE med odlad pärla samt gammalslipade diamanter totalt ca 0.20 ct. Pärlans höjd 25 mm, Ø ca 22 mm.
747PÄRLCOLLIER med odlade Söderhavspärlor (South Sea). Ø 10-11.5 mm. Längd ca 75 cm.
885AANDERS ZORN, "Odalisque Sleeping".
933ANNA PALM DE ROSA, akvarell på papper fäst på duk, signerad Anna Palm.
963AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, "Bröllop" (5).
993ACARL HOLSOE, Interiör med läsande kvinna invid fönster.
1024JOHAN HENRIK SCHEFFEL, "Claes Cederström" (1726-1778).