Contemporary Art & Design 606

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1OLOF OTTELIN, fåtölj "Jumbo" nr 174, Kervo för Stockmann AB, Finland, 1960-70-tal.8 000 SEK
2HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa, "Estrella", modell T580/H, Markaryd 1960-70-tal.30 000 SEK
3HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa, Markaryd, 1960-70-tal.34 000 SEK
4SKANDINAVISK FORMGIVARE, sideboard, troligen Danmark 1960-tal.32 000 SEK
5VERNER PANTON, MATTA, handknuten, Marocko, ca 295 x 209 cm, signerad V.P. (Verner Panton).16 000 SEK
6JONAS BOHLIN, fåtölj, Källemo AB, Värnamo 1985, unik.12 000 SEK
7JONAS BOHLIN, skåp "Slottsbacken", Källemo, efter 1987.90 000 SEK
8MATS THESELIUS, "Aluminiumfåtölj", näver, Källemo, efter 1990.55 000 SEK
9MATS THESELIUS, fåtölj, "Älgskinnsfåtöljen", Källemo, efter 1991.85 000 SEK
10MATS THESELIUS, fåtölj, "Älgskinnsfåtöljen", Källemo, efter 1991.60 000 SEK
11MATS THESELIUS, ferrariröd, "Canapé", Källemo efter 1991.28 000 SEK
12MATS THESELIUS, fåtöljer, ett par, "el Rey", Källemo, efter 1999.90 000 SEK
13JOHN KANDELL, skåp "Gestalten", Källemo, efter 1989.38 000 SEK
14MATS THESELIUS, fåtöljer, ett par, "Aluminium", Källemo, efter 1990.50 000 SEK
15ALF LINDER, soffbord, Källemo, efter 1995.19 000 SEK
16MATS THESELIUS, fåtölj, "el Rey", Källemo, efter 1999.52 000 SEK
17MATS THESELIUS, dagbädd, "Chaise Longue", Källemo, efter 1992.22 000 SEK
18MATS THESELIUS, fåtölj, "Järn/Moccafåtöljen", Källemo, efter 1994.40 000 SEK
19MATS THESELIUS, fällbord, "Koltrast", från serien Körsbärstjuven för Move, efter 2001.12 000 SEK
20MATS THESELIUS, fåtölj, "El Dorado", Källemo efter 2002.57 000 SEK
21MATS THESELIUS, fåtölj, "El Dorado", Källemo, efter 2002.48 000 SEK
22MARIKA DYMLING, vas, Atelier Akiram, Stockholm 1978, sterling.Återrop
23SIGURDUR GUSTAFSSON, gungstol "Rock´n roll", Källemo, efter 1999.12 000 SEK
24FIRMA SVENSKT TENN, soffbord, formgivet 2009 av Svenskt Tenns inredningsateljé.10 000 SEK
25EVA HILD, skulptur, ur serien "Bumling", Sverige 2000, unik.46 000 SEK
26EVA HILD, skulptur "Bulig", Sparsör 2002, unik.19 000 SEK
27MATTI KLENELL, skulptur "Urn", Michael Davis studios, Queens, New York 2004, unik.Återrop
28MATTI KLENELL, skulptur "Ajeto Urn", Ajeto Glassworks, Tjeckien 2008, unik.5 000 SEK
29KERSTIN OLBY, skåp, "Rhapsody", Olby Design 2010, unikt.38 000 SEK
30CHARLES & RAY EAMES, fåtölj med fotpall, Herman Miller, USA 1980-tal.70 000 SEK
31ROBERT INDIANA, MATTA, "White on Black", Chosen Love, handtuftad 1995, ca 243,5 x 244,5 cm, Robert Indiana.55 000 SEK
32ARNE VODDER, sideboard, Sibast Furniture, Danmark 1960-tal.26 000 SEK
33SKANDINAVISK FORMGIVARE, fåtöljer, ett par, 1950-/60-tal.55 000 SEK
34EERO SAARINEN, matbord, "Tulip", Knoll International.55 000 SEK
35SUPERSTUDIO, taklampa, "Olook" Design Centre Poltronova, Italien 1960-70-tal.50 000 SEK
36SUPERSTUDIO, bordslampa, "Gherpe", Design Centre Poltronova, Francesconi, Italien 1960-70-tal.24 000 SEK
37ETTORE SOTTSASS, vas samt skål på fot, Bitossi - Montelupo, Italien.75 000 SEK
38SUPERSTUDIO, bordslampa, "Polaris", Design Centre Poltronova, Italien 1960-70-tal.15 000 SEK
39GIANNI VILLA, lampa, "Kalamo", Valenti, Italien 1970-tal.Återrop
40PETER SHIRE, fåtölj, "Bel Air", Memphis, Milano, efter 1982.36 000 SEK
41MICHAEL GRAVES, te- och kaffeservis, på bricka, Alessi, Italien 1985, sterling.80 000 SEK
42MICHELE DE LUCCHI, bord "Kristall", Memphis, Italien.16 000 SEK
43soffbord, "Little white lies", Studio Nick Ross, Stockholm 2018, unikt.Återrop
44FREDRIK PAULSEN, fåtölj, "Glass and steel chair", Studio Fredrik Paulsen 2017, upplaga EA I/I.20 000 SEK
45FOLKFORM, golvlampa, "Suburban Skyline", Studio Folkform 2017, unik upplaga.24 000 SEK
46PAOLO PIVA, soffbord, "Alanda", B&B, Italien, efter 1981.26 000 SEK
47LEE WEST, "Egg Chair" fåtölj med fotpall, Lee West Inc. USA 1970-tal.13 000 SEK
48FRANCESCO BINFARÉ, soffa "On The Rocks", Edra, Italien efter 2004.17 000 SEK
49"Org" bord, Cappellini, Italien 2000-tal.Återrop
50fåtölj, en version av the Rover Chair, One Off-London, 1980-tal.Återrop
51MARK BRAZIER JONES, stol "Angel chair", England 2005.13 000 SEK
52SIMON KLENELL, skulptur, "Mirror", blåst i egen hytta, Gustavsberg, 2018, unik.20 000 SEK
53"Wingback chair", fåtölj, producerad i England före 2015.Återrop
54ANDREAS ERIKSSON, "Landskap".38 000 SEK
55ANDREAS ERIKSSON, "MASK".19 000 SEK
56CECILIA EDEFALK, "Näsa".34 000 SEK
57LENA CRONQVIST, "Flicka i balja".230 000 SEK
58MARIE-LOUISE EKMAN, "Sömnen II".48 000 SEK
59LARS LERIN, Utan titel.19 000 SEK
60JIM THORELL, "Powerlunch".50 000 SEK
61LARS ENGLUND, "Pars pro toto".32 000 SEK
62ELIS ERIKSSON, "Utan titel".17 000 SEK
63LISA JONASSON, "Förbereda framtiden".Återrop
64EMMA HARTMAN, "Little red rock".26 000 SEK
65MAGNUS "NUG" GUSTAFSSON, Utan titel.35 000 SEK
66BJARNE MELGAARD, Utan titel.70 000 SEK
67EMANUEL RÖHSS, "Coral Diego".26 000 SEK
68THORBJÖRN SÖRENSEN, Utan titel.26 000 SEK
70LG LUNDBERG, "Nocturne".Återrop
71ANDERS KNUTSSON, "#20".100 000 SEK
72LARS LERIN, "Alcatraz".180 000 SEK
73ANN EDHOLM, "Utan titel".Återrop
74"Lost".Återrop
75ROGER RISBERG, "Häst".15 000 SEK
76PETER FRIE, Utan titel.110 000 SEK
77LINN FERNSTRÖM, "Flicka gör korstecknet".95 000 SEK
78KARL NORIN, "Freshwater, steak, and wine".40 000 SEK
79OSKAR KORSÁR, "Sommarbarn".32 000 SEK
80NATHALIE DJURBERG & HANS BERG, "Turn into me".130 000 SEK
81YLVA OGLAND, "Venus at Her Mirror".140 000 SEK
82ANDREAS ERIKSSON, "Solen går ner den 12 okt 2004 1809".130 000 SEK
83ANDERS WIDOFF, "Bells calling for Aceh (1)".Återrop
84DONALD BAECHLER, "Thistle".Återrop
85PARKER ITO, "The Agony and the Ecstasy (2)".Återrop
86YLVA OGLAND, "Xenia with Poppy Flowers, Fresh Cut poppy Capsule with Opium Sap, Syringe and Wisdom Tooth".50 000 SEK
87NIKI DE SAINT PHALLE, “Dancing Couple”.90 000 SEK
88ANDERS WIDOFF, "Grammatik: 1 och 2".250 000 SEK
89MARTIN WICKSTRÖM, "Djävulen i kroppen".Återrop
90JAN HÅFSTRÖM, "Mr Walker".Återrop
91OLA BILLGREN, "Capri II".340 000 SEK
92JASON MARTIN, "Zizou".Återrop
93STEN EKLUND, Utan titel.95 000 SEK
94PER OLOF ULTVEDT, "Sprutan" (HON - en katedral).60 000 SEK
95Utan titel.Återrop
96ALFRED BOMAN, "Herbal Big Mac".22 000 SEK
97BJARNE MELGAARD, Utan titel.Återrop
98YLVA OGLAND, "In any weather, at any hour of the day or night, I have been anxious to improve the nick of time, and notch it on ...".Återrop
99YLVA OGLAND, "Looking at the Unconscious (Rose Quartz)".Återrop
100LENA CRONQVIST, "Grimaser, mun".560 000 SEK
101TOMÁS SARACENO, "Untitled (study for 14 billions working title)".23 000 SEK