Kan inte nå servern
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Important Winter Sale 669

Se katalogen för liveauktionen med det bästa av det bästa

Liveauktion: 10–12 december, start kl. 10.00, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Liveauktion – Så lägger du bud

Att delta i liveauktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Läs mer om alternativen nedan.

Registrera dig med ett klick – Om du är onlinekund så behöver du registrera dig som kund för liveauktioner för att kunna delta i auktionen. Klicka här för att skicka in registreringsansökan eller kontakta validation@bukowskis.com. Om du är ny kund hos oss måste du skapa ett kundkonto först. Behöver du hjälp ber vi dig om att kontakta info@bukowskis.com.

Deposition – Vi har i vissa fall krav på deposition för att deltaga i livebudgivning. På ditt kundkonto kan du se om du omfattas av depositionskravet. Kontakta deposit@bukowskis.com för mer information.

Bekanta dig med köpvillkoren för liveauktioner här.

Registrera dig Skapa ett konto

 
1441 föremål
694. Alexander Geete, Kavalleribataljer, ett par.
694. Alexander Geete, Kavalleribataljer, ett par.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1142. Skål, porslin. Qingdynastin.
1142. Skål, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
787. Jusepe de Ribera, hans efterföljd, Sankt Paulus.
787. Jusepe de Ribera, hans efterföljd, Sankt Paulus.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1009. Anders Zorn, "Vid kakelugnen".
1009. Anders Zorn, "Vid kakelugnen".
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
475. Matta, semiantik Keshan figural, ca 206 x 138 cm.
475. Matta, semiantik Keshan figural, ca 206 x 138 cm.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
261. Bägare med nödmynt, ostämplad, Sverige 1730-tal.
261. Bägare med nödmynt, ostämplad, Sverige 1730-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
145. Bordspendyl, Frankrike, omkring år 1800, Directoire.
145. Bordspendyl, Frankrike, omkring år 1800, Directoire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
472. Matta, antik silke Keshan, centrala Persien, ca 201 x 130 cm.
472. Matta, antik silke Keshan, centrala Persien, ca 201 x 130 cm.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
169. Ljusstakar ett par, Louis XVI, Frankrike sent 1700-tal.
169. Ljusstakar ett par, Louis XVI, Frankrike sent 1700-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
504. Matta, semiantik "Lion and Sun" Kirman, ca 205 x 144 cm.
504. Matta, semiantik "Lion and Sun" Kirman, ca 205 x 144 cm.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
979. Carl Skånberg, "Sjölandskap".
979. Carl Skånberg, "Sjölandskap".
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1175. Stemcup, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1175. Stemcup, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
967. Lotte Laserstein, Vilande Traute.
967. Lotte Laserstein, Vilande Traute.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
948. Lotte Laserstein, Självporträtt.
948. Lotte Laserstein, Självporträtt.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
886. Lauritz Haaland, Segelskuta vid klippor.
886. Lauritz Haaland, Segelskuta vid klippor.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
141. Ljuskrona, för nio ljus, Sverige, 1830-tal, Senempire.
141. Ljuskrona, för nio ljus, Sverige, 1830-tal, Senempire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
795. François Verheyden, Pannkaksstekaren.
795. François Verheyden, Pannkaksstekaren.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1294. Skål, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1294. Skål, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
165 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
672. Helmer Osslund, Norrländskt landskap.
672. Helmer Osslund, Norrländskt landskap.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
483. Matta, semiantik Ghom, centrala Persien, ca 312 x 215 cm.
483. Matta, semiantik Ghom, centrala Persien, ca 312 x 215 cm.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
173. Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
173. Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
575. Armband 18K guld med smaragder och pärlor, 1800-tal.
575. Armband 18K guld med smaragder och pärlor, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
453. Matta, Täbris, part silk, ca 206 x 147 cm.
453. Matta, Täbris, part silk, ca 206 x 147 cm.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
194. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
194. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
172. Ljusstakar ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
172. Ljusstakar ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
731. Eva Lange, "Vågen".
731. Eva Lange, "Vågen".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
634. Cartier ett par örhängen "Trinity" 18K guld i tre färger.
634. Cartier ett par örhängen "Trinity" 18K guld i tre färger.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
14 000 - 15 000 SEK
995. Anna Palm de Rosa, "Strömmen med Stockholms slott".
995. Anna Palm de Rosa, "Strömmen med Stockholms slott".
Klubbat pris
9 600 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
876. Gustaf III, tillskriven, Gravmonument.
876. Gustaf III, tillskriven, Gravmonument.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
421. Decoupure, Sverige, daterad 1751.
421. Decoupure, Sverige, daterad 1751.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1146. Skålfat, keramik. Songdynastin (960-1279).
1146. Skålfat, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1348. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1348. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
962. Lotte Laserstein, Traute i profil.
962. Lotte Laserstein, Traute i profil.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
947. Lotte Laserstein, Motiv från Nago, Italien.
947. Lotte Laserstein, Motiv från Nago, Italien.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
932. Lotte Laserstein, Sittande flicka med sjalett.
932. Lotte Laserstein, Sittande flicka med sjalett.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
938. Lotte Laserstein, Hedlandskap, Öland.
938. Lotte Laserstein, Hedlandskap, Öland.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
103. Spegel, Nordeuropa, 1700-talets mitt, Senbarock.
103. Spegel, Nordeuropa, 1700-talets mitt, Senbarock.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
954. Lotte Laserstein, Vilande Traute.
954. Lotte Laserstein, Vilande Traute.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
966. Lotte Laserstein, Bobby tecknar.
966. Lotte Laserstein, Bobby tecknar.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
933. Lotte Laserstein, Flicka i gul kofta.
933. Lotte Laserstein, Flicka i gul kofta.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
4. Skåp, Sverige, 1700-talets slut, Rokoko.
4. Skåp, Sverige, 1700-talets slut, Rokoko.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1335. Skålar, ett par, porslin, 1600-tal.
1335. Skålar, ett par, porslin, 1600-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1109. Kruka, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
1109. Kruka, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1331. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1331. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
981. Carl Johansson, Puerto Orotava, Teneriffa.
981. Carl Johansson, Puerto Orotava, Teneriffa.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1185. Fat, porslin. Qingdynastin, Daoguangs märke och period.
1185. Fat, porslin. Qingdynastin, Daoguangs märke och period.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
509. Chapan, silke och bomull, Centralasien, 1880-tal.
509. Chapan, silke och bomull, Centralasien, 1880-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
186. Lampfot, troligen Tyskland, ca 1830-tal, Senempire.
186. Lampfot, troligen Tyskland, ca 1830-tal, Senempire.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
512. Chapan, Ikat-silke, Centralasien, 1880-tal.
512. Chapan, Ikat-silke, Centralasien, 1880-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
517. Chapan, Ikat-silke, Centralasien, 1880-tal.
517. Chapan, Ikat-silke, Centralasien, 1880-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1220. Altarbord, röd lack. Qingdynastin.
1220. Altarbord, röd lack. Qingdynastin.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1257. Guanyin, brons. Kina, 1600/1700-tal.
1257. Guanyin, brons. Kina, 1600/1700-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1217. Pall/bord, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
1217. Pall/bord, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1255. Buddha, brons. Shan-staterna, Burma, 1700-tal.
1255. Buddha, brons. Shan-staterna, Burma, 1700-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1063. Vas, porslin. Kina, troligen Republik, 1900-tal.
1063. Vas, porslin. Kina, troligen Republik, 1900-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
917. Salvator Rosa, tillskriven, Man i rustning.
917. Salvator Rosa, tillskriven, Man i rustning.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
150. Bordsur, England, ca 1820-tal, Nygotik.
150. Bordsur, England, ca 1820-tal, Nygotik.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1108. Skål, porslin, 1600-tal.
1108. Skål, porslin, 1600-tal.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1306. Urna med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, 1790-tal.
1306. Urna med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, 1790-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
116. Spegel, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.
116. Spegel, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
111. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
111. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
218. Trädgårdsurna, Hellefors styckebruk, daterad 1791.
218. Trädgårdsurna, Hellefors styckebruk, daterad 1791.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
148. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
148. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK