Inred sommarhuset

270 föremål
GUNNAR NYLUND, bordslampor, 2 st, chamotte, Rörstrand.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BENGT RUDA, fåtölj, "Cikada", Möbel-Ikea, formgiven 1964.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALVAR AALTO, BÄNKAR, 2 st, modell 153B, Artek.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJ, omkring 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Kosta, signerad.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOSEF FRANK. Golvlampa, typ 2148. Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PETER OPSVIK, skrivbordsstol, "Capisco", HÅG.
Klubbat pris
3 002 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOSEF FRANK, taklampa, modell 2444, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LUXUS, vägglampa, 1960-tal.
LUXUS, vägglampa, 1960-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HYLLSYSTEN, Danmark, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, stolar 4 st, "Fanett", Edsbyverken.
Klubbat pris
2 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIGURD PERSSON, ljusstake, mässing.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SPEGEL, Swedish Modern, Glas&Trä, Hovmantorp, daterad 1957.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JOSEF FRANK, taklampa, modell "2562", Svenkt Tenn.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GUNNAR CYRÉN, figuriner, 2 st, Dansk Designs, Japan.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj, "Oscar".
Klubbat pris
240 EUR
Utropspris
400 EUR
ERIK HANSEN, vägglampa, modell 223-2/17, Le klint, Danmark.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BENGT ORUP, glas, 6 st, "Strikt", Johansfors, 1950-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNEL SAHLIN, skål, glas, signerad. Orrefors Unique.
Klubbat pris
2 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas, glas, Kosta Boda, signerad.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR NYLUND, figuriner, 4 stycken. Rörstrand.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORD, Funkis, 1930-tal.
BORD, Funkis, 1930-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JONAS BOHLIN, hylla, "Zink", Källemo, 1980/90-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, 1960-tal.
SPEGEL, 1960-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
WILKE ADOLFSSON, skål på fot signerad.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNGSTOL,Italien, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa, Markaryd, 1960-70-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PAUL HOFF, figurin, stengods, Gustavsberg för WWF.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, Sverige, 1950/1960-tal.
BYRÅ, Sverige, 1950/1960-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AXEL LARSSON, karmstol, 1950-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS J. WEGNER, soffbord "CH 008", Carl Hansen.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOHN KANDELL, stol, "Camilla", Källemo AB, Värnamo.
Klubbat pris
1 850 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KJELL ENGMAN, karaff, glas, Kosta Boda,
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PER SUNDSTEDT, gungpall, ”Ving”, Pyra.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MAURI ALMARI, vägglampa, Idman, Finland, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
WILHELM KÅGE, vaser, 2 st, stengods, Gustavsberg.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SOFFBORD, Fritz Hansen.
SOFFBORD, Fritz Hansen.
Klubbat pris
1 675 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, Onyx, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 611 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WILHELM KÅGE, vas, stengods, "Argenta", Gustavsberg.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SIMON GATE, vas, glas, Orrefors, signerad, 1930-tal.
Klubbat pris
1 601 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HERTHA BENGTSON, vaser 3 st, stengods. Rörstrand.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MAX BILL, taklampa, Temde, Schweiz, 1960/70-tal.
Klubbat pris
1 505 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERTIL VALLIEN, glasobjekt, Kosta Boda Atelier, daterat -92.
Klubbat pris
1 502 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, vägglampor ett par "Selectra".
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL FAGERLUND, taklampa, Orrefors.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK