Skandinaviskt svalt

658 föremål
BERTIL BRISBORG, Nordiska Kompaniet, 1940-/1950-tal.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ALVAR AALTO, taklampa, modell A 333 Valaistustyö.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GOLVLAMPA, Bergboms G-106.
GOLVLAMPA, Bergboms G-106.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATTA, Kelim 250 x 175 cm.
MATTA, Kelim 250 x 175 cm.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SYBORD 1960/70-tal.
SYBORD 1960/70-tal.
Klubbat pris
950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 288 x 208 cm.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GOLVLAMPA, Art Déco, 1920-30-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PALL, art déco, 1930-tal.
PALL, art déco, 1930-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATBORD, 1900-talets slut.
MATBORD, 1900-talets slut.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt.
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 297 x 207 cm.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ASK med LOCK, lergods, Song/Yuandynastin (960-1368).
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATTA, Kelim, ca 275 x 187 cm.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, orientalisk, signerad, ca 237 x 155 cm.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA 1940-tal.
TAKLAMPA 1940-tal.
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, Glo-ball, Jasper Morrison, Flos.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, chamotterat stengods, Rörstrand.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
POVL DINESEN, bordslampa, Danmark 1960-tal.
Klubbat pris
240 EUR
Utropspris
300 EUR
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, Ulferts.
FÅTÖLJER, ett par, Ulferts.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, fyra stycken, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANTONI TÀPIES, färglitografi, signerad och numrerad 6/75.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SOFFBORD, 1960-70-tal.
SOFFBORD, 1960-70-tal.
Klubbat pris
3 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, 1960-tal.
TAKLAMPA, 1960-tal.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR 2 st samt KARMSTOLAR 2 st 1900-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, Kosta Elarmatur, 1960-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OLA BILLGREN, Litografi, sign o numr 94/100. Daterad -81.
Klubbat pris
2 425 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFBORD, 1930-tal.
SOFFBORD, 1930-tal.
Klubbat pris
2 109 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas och skål Kosta Boda, signerade.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOKSNURRA, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFBORD 1900-talets senare del.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, Le Klint, modell 392.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SIDEBOARD, 1960-tal.
SIDEBOARD, 1960-tal.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPOR ett par 2000-tal.
GOLVLAMPOR ett par 2000-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFBORD, marmor, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA, 2000-tal.
SOFFA, 2000-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, tuftad, "Cay Special", Kasthall, diameter ca 160 cm.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RÖKELSEKAR Kina sen Qingdynasti (1644-1912) porslin.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 268 x 348 cm.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFBORD, troligen 1970-tal.
SOFFBORD, troligen 1970-tal.
Klubbat pris
2 225 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Orrefors, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BROR HJORTH, teckning, stämpelsignerad.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPETTER, ett par, Art Déco, 1920-tal.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, Valaisin-Aramo, Finland, 1900-talets slut.
Klubbat pris
270 EUR
Utropspris
400 EUR
OLLE SKAGERFORS, Teckning, signerad o daterad 1973.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JALUSISKÅP, ek, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA/ENSI, Antik Turkmen, ca 212 x 160 cm.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALBERT JOHANSSON, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK