Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F182

 
475 föremål
NANDOR MIKOLA, BLÅTT LANDSKAP.
NANDOR MIKOLA, BLÅTT LANDSKAP.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
PAUNO ANTERO POHJOLAINEN, "THE KING'S DOOR".
PAUNO ANTERO POHJOLAINEN, "THE KING'S DOOR".
Återrop
Utropspris
9 000 - 12 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Sign. TM.
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Sign. TM.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
HARRI KOSKINEN, KONSTGLAS. Sign. Iittala 2012, K. Koskinen.
HARRI KOSKINEN, KONSTGLAS. Sign. Iittala 2012, K. Koskinen.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PÄR-ERIK GRANFELT, SITTANDE KVINNA.
PÄR-ERIK GRANFELT, SITTANDE KVINNA.
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KAJ FRANCK, TRE SYLTBURKAR. Notsjö, 1960.
KAJ FRANCK, TRE SYLTBURKAR. Notsjö, 1960.
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ANNIKKI HOVISAARI, KERAMIKSKÅL. Sign. AH Arabia.
ANNIKKI HOVISAARI, KERAMIKSKÅL. Sign. AH Arabia.
Klubbat pris 
250 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
TOINI MUONA, FAT. Sign. TM, Arabia. 1960-tal.
TOINI MUONA, FAT. Sign. TM, Arabia. 1960-tal.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
HANNU KONTTINEN, KERAMIKSKÅL, 2005.
HANNU KONTTINEN, KERAMIKSKÅL, 2005.
Klubbat pris 
250 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, KONSTGLASFAT, 3860. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala 1956.
TAPIO WIRKKALA, KONSTGLASFAT, 3860. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala 1956.
Klubbat pris 
10 000 EUR
Utropspris
12 000 - 15 000 EUR
HEIKKI HÄIVÄOJA, KULLERBYTTA.
HEIKKI HÄIVÄOJA, KULLERBYTTA.
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 500 EUR
HÅRGARNSMATTA, tillverkare Aaltonens Mattväveri Kiikka, 1930-tal.
HÅRGARNSMATTA, tillverkare Aaltonens Mattväveri Kiikka, 1930-tal.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
DORA JUNG, VÄVNAD. Flaska. Signerad. 1950-talets slut.
DORA JUNG, VÄVNAD. Flaska. Signerad. 1950-talets slut.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
UNTO KOISTINEN, "NAKEN".
UNTO KOISTINEN, "NAKEN".
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
AHTI SUSILUOTO, "SOLÖN".
AHTI SUSILUOTO, "SOLÖN".
Klubbat pris 
750 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
KAJ FRANCK, SAFTSERVIS. Kanna och sex glas i korg. Notsjö, 1950-tal.
KAJ FRANCK, SAFTSERVIS. Kanna och sex glas i korg. Notsjö, 1950-tal.
Klubbat pris 
780 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
PAOLO VENINI, VAS. Signerad Venini Murano Italia.
PAOLO VENINI, VAS. Signerad Venini Murano Italia.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Idman, 1950-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Idman, 1950-tal.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, SKÅL, 3362. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -54.
TAPIO WIRKKALA, SKÅL, 3362. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -54.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
AHTI LAVONEN, KOMPOSITION.
AHTI LAVONEN, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
AINO AALTO, VAS. Bölgeblick. Karhula, formgiven 1932.
AINO AALTO, VAS. Bölgeblick. Karhula, formgiven 1932.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "UPPSTÅNDELSEN".
GÖRAN AUGUSTSON, "UPPSTÅNDELSEN".
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
TAKLAMPA. Modell K3-151 Idman.
TAKLAMPA. Modell K3-151 Idman.
Klubbat pris 
190 EUR
Utropspris
300 - 500 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Sign. TM, Arabia. 1930/40-tal.
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Sign. TM, Arabia. 1930/40-tal.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKFAT. Sign. TM 1957.
TOINI MUONA, KERAMIKFAT. Sign. TM 1957.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
AUNE SIIMES, SKÅL, porslin, monogramsignerad AS Arabia.
AUNE SIIMES, SKÅL, porslin, monogramsignerad AS Arabia.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
TAPIO WIRKKALA, HALSSMYCKE, "Halvmåne", silver. Westerback 1972.
TAPIO WIRKKALA, HALSSMYCKE, "Halvmåne", silver. Westerback 1972.
Klubbat pris 
770 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, BROSCH, 14K guld, "Dinosaurus". Lapponia 1972.
BJÖRN WECKSTRÖM, BROSCH, 14K guld, "Dinosaurus". Lapponia 1972.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "ILLUSION".
GÖRAN AUGUSTSON, "ILLUSION".
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GUNNAR POHJOLA, "ALLVETANDE".
GUNNAR POHJOLA, "ALLVETANDE".
Återrop
Utropspris
400 - 500 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "FORMEL".
KRISTIAN KROKFORS, "FORMEL".
Återrop
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "APPELTRÄDGÅRDEN".
KRISTIAN KROKFORS, "APPELTRÄDGÅRDEN".
Återrop
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
RISTO HALME, FÅTÖLJ.
RISTO HALME, FÅTÖLJ.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
RITVA PUOTILA, RYA. Pohjolan Poika.
RITVA PUOTILA, RYA. Pohjolan Poika.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
RAFAEL WARDI, SAGAN OM DROTTNINGEN.
RAFAEL WARDI, SAGAN OM DROTTNINGEN.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "CHANS".
GÖRAN AUGUSTSON, "CHANS".
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA. Senator. Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA. Senator. Orno.
Klubbat pris 
1 010 EUR
Utropspris
1 000 - 1 400 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "SJÄLVPORTRÄTT MED GLAS I HAND", 1973.
OLLI LYYTIKÄINEN, "SJÄLVPORTRÄTT MED GLAS I HAND", 1973.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKSKÅL. Sign. KS Arabia.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKSKÅL. Sign. KS Arabia.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
OIVA TOIKKA, POMPOM LJUSSTAKE. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.
OIVA TOIKKA, POMPOM LJUSSTAKE. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris 
808 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA. Modell A201, Valaistustyö. 1950/60-tal.
ALVAR AALTO, TAKLAMPA. Modell A201, Valaistustyö. 1950/60-tal.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi 4/50.
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi 4/50.
Klubbat pris 
900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKSKULPTUR. Svep. Ca 1980.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKSKULPTUR. Svep. Ca 1980.
Klubbat pris 
670 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
GUNNAR POHJOLA, "EN HALV MÅNAD FRÅN BOFINKEN".
GUNNAR POHJOLA, "EN HALV MÅNAD FRÅN BOFINKEN".
Klubbat pris 
250 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armband " Fantasi", 14K guld. Lapponia 1971.
BJÖRN WECKSTRÖM, armband " Fantasi", 14K guld. Lapponia 1971.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
2 000 - 2 200 EUR
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi, 110/200.
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi, 110/200.
Klubbat pris 
950 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. G. Nyman Nuutajärvi Notsjö -53.
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. G. Nyman Nuutajärvi Notsjö -53.
Klubbat pris 
670 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, POKAL. Sign. Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, POKAL. Sign. Kaipiainen.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ARVO SIIKAMÄKI, "REGNMOLN".
ARVO SIIKAMÄKI, "REGNMOLN".
Återrop
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
GUNNAR POHJOLA, "DET BARA SER UT SÅ".
GUNNAR POHJOLA, "DET BARA SER UT SÅ".
Återrop
Utropspris
400 - 500 EUR
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

191. Josef Frank, sideboard, modell "821", Firma Svenskt Tenn, före 1985.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
32 000
 
SEK
ditt bud
30 000
 
SEK
ditt bud
28 000
 
SEK
ditt bud
26 000
 
SEK
ditt bud
24 000
 
SEK
ditt bud
22 000
 
SEK
ditt bud
20 000
 
SEK
ditt bud
19 000
 
SEK
ditt bud
18 000
 
SEK
ditt bud
17 000
 
SEK
ditt bud
16 000
 
SEK
ditt bud
15 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
32 000 SEK