Helsinki Winter Sale F200

 
311 föremål
LAURI AHLGRÉN, "STEGEN TILL HIMLEN".
Slutpris 
4 300 EUR
Utropspris 
4 000 - 5 000 EUR
BERNDT LINDHOLM, STRANDSTENAR.
Slutpris 
4 700 EUR
Utropspris 
5 000 - 6 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsskål, signerad Kaipiainen Arabia.
Slutpris 
3 705 EUR
Utropspris 
2 500 - 3 000 EUR
RAFAEL WARDI, "VINTERLANDSKAP".
Slutpris 
7 800 EUR
Utropspris 
8 000 - 10 000 EUR
REIJO HUKKANEN, "HERALDISKA DJUR".
Återrop
Utropspris 
2 000 - 3 000 EUR
HELGE DAHLMAN, STILLEBEN.
Slutpris 
3 200 EUR
Utropspris 
1 500 - 1 800 EUR
VEIKKO MARTTINEN, STILLEBEN MED VIT DUK.
Slutpris 
3 200 EUR
Utropspris 
2 500 - 3 500 EUR
IKON, Ryssland 1800-talets senare.
Slutpris 
3 200 EUR
Utropspris 
4 000 - 5 000 EUR
TOVE JANSSON, DAM MED SOLFJÄDER.
Slutpris 
25 001 EUR
Utropspris 
8 000 - 12 000 EUR
DEKORATIONSÄGG, porslin, Ryssland 1800-talets senare hälft.
Slutpris 
5 400 EUR
Utropspris 
800 - 1 000 EUR
SKRIV-/BOKSKÅP, Holland 1700-talets slut.
Slutpris 
7 200 EUR
Utropspris 
2 000 - 3 000 EUR
GRETA HÄLLFORS-SIPILÄ, "SOLIG DAG".
Slutpris 
1 650 EUR
Utropspris 
600 - 800 EUR
HUGO SIMBERG, SARDINFISKARNA.
Slutpris 
4 200 EUR
Utropspris 
4 500 - 5 000 EUR
CHRISTINA, SNELLMAN, FLICKA MED BLOMMOR.
Återrop
Utropspris 
1 500 - 1 800 EUR
ZAO WOU-KI, "GRAVURE IV".
Slutpris 
2 000 EUR
Utropspris 
2 500 - 3 500 EUR
FERDINAND VON WRIGHT, HUND.
Slutpris 
30 000 EUR
Utropspris 
50 000 - 60 000 EUR
MATTA, Kashmir, silke, 308 x 215 cm.
Slutpris 
3 020 EUR
Utropspris 
1 000 - 1 200 EUR
VENNY SOLDAN-BROFELDT, VID BORGÅ Å.
Slutpris 
1 800 EUR
Utropspris 
2 000 - 2 500 EUR
ULF TIKKANEN, FÅGELSKULPTUR.
Slutpris 
2 500 EUR
Utropspris 
2 700 - 3 000 EUR
ISAAC GRÜNEWALD, BLOMVAS.
Slutpris 
5 100 EUR
Utropspris 
5 000 - 6 000 EUR
SIDENBRODERI, Sverige tidigt 1800-tal.
Slutpris 
1 200 EUR
Utropspris 
1 000 - 1 200 EUR
ELVI MAARNI, RÖD BLOMMA.
Återrop
Utropspris 
3 000 - 4 000 EUR
MAX SALMI, "AMOUR".
Slutpris 
1 100 EUR
Utropspris 
1 200 - 1 600 EUR
SOFFA, 1900-talets mitt.
Slutpris 
698 EUR
Utropspris 
600 - 800 EUR
ELIAS MUUKKA, STRANDSTUGA.
Slutpris 
1 500 EUR
Utropspris 
1 000 - 1 500 EUR
KAIN TAPPER, "YELLOW RELIEF".
Återrop
Utropspris 
20 000 - 30 000 EUR
VEIKKO VIONOJA, "STUGINTERIÖR".
Slutpris 
1 250 EUR
Utropspris 
1 800 - 2 200 EUR
THORSTEN WAENERBERG, FISKARNAS HEMKOMST.
Slutpris 
2 700 EUR
Utropspris 
2 000 - 3 000 EUR
TAISTO AHTOLA, "EGYPTEN".
Slutpris 
1 260 EUR
Utropspris 
1 000 - 1 500 EUR
LEO LAUKKANEN, "TREENIGHETEN".
Slutpris 
1 100 EUR
Utropspris 
1 500 - 2 000 EUR
RUT BRYK, relief, stengods, signerad BRYK.
Slutpris 
2 300 EUR
Utropspris 
1 200 - 1 500 EUR
BORDSLAMPA, Itsu, 1900-talets mitt.
Slutpris 
710 EUR
Utropspris 
600 EUR
GUIRAUD BROSCH, 18K guld. Nimes, sent 1800-tal.
Slutpris 
1 800 EUR
Utropspris 
1 200 - 1 500 EUR
MAIJA LAVONEN, "RÖD STILLEBEN".
Återrop
Utropspris 
1 500 - 1 800 EUR
VEIKKO MYLLER, "RULER".
Slutpris 
1 100 EUR
Utropspris 
1 200 - 1 500 EUR
ERIK ENROTH, KVINNA MED AMFORA.
Slutpris 
1 550 EUR
Utropspris 
2 500 - 3 000 EUR
KANDELABRAR, ett par, brons, senempire, 1800-talets första hälft.
Slutpris 
1 000 EUR
Utropspris 
1 200 - 1 400 EUR
ANITA SNELLMAN, "LYSANDE BLOMMOR".
Slutpris 
3 510 EUR
Utropspris 
3 000 - 4 000 EUR
ILJA JEFIMOVITJ REPIN, SKISS TILL "SVARTA HAVETS KOSACKER".
Slutpris 
22 200 EUR
Utropspris 
15 000 - 18 000 EUR
LOUIS SPARRE, "LES OULED DJELLAH".
Slutpris 
2 150 EUR
Utropspris 
1 500 - 1 800 EUR
VADIM MIKHAILOVICH SHULZ, MARKNAD.
Återrop
Utropspris 
2 000 - 2 500 EUR
GEORG BUCHERT, CIGARETTETUI, 18K guld, Helsingfors 1941.
Slutpris 
7 400 EUR
Utropspris 
8 000 - 9 000 EUR
ELLEN THESLEFF, SPRINGBRUNN I BORGHESE, ROM.
Slutpris 
1 550 EUR
Utropspris 
1 800 - 2 200 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, Idman, 1960-tal.
Slutpris 
1 150 EUR
Utropspris 
800 - 1 000 EUR
BIRGER CARLSTEDT, "ORCHIS".
Slutpris 
2 510 EUR
Utropspris 
1 200 - 1 500 EUR
IKON, Gammaltroende skolan, Ryssland 1800-talets mitt.
Slutpris 
1 000 EUR
Utropspris 
1 200 - 1 500 EUR
OSKAR LINDROOS, BRÖDKORG, silver, Helsingfors 1926.
Slutpris 
726 EUR
Utropspris 
500 - 700 EUR
PAAVO TYNELL, ytterfoder, Taito 1930-tal.
Slutpris 
420 EUR
Utropspris 
400 - 500 EUR
NIKOLAI KRYMOV, VÅRLANDSKAP.
Slutpris 
4 000 EUR
Utropspris 
6 000 - 8 000 EUR
JORMA HAUTALA, "MÅLNING II".
Slutpris 
4 251 EUR
Utropspris 
6 000 - 8 000 EUR
MAX SALMI, "LANDSKAP".
Slutpris 
800 EUR
Utropspris 
1 000 - 1 500 EUR
YRJÖ EDELMANN, COMPOSITION.
Återrop
Utropspris 
7 000 - 9 000 EUR
GIO PONTI, fåtöljer, ett par, för Asko 1957-1959.
Slutpris 
3 900 EUR
Utropspris 
4 000 - 5 000 EUR
CHRISTINA SNELLMAN, FLICKA.
Slutpris 
2 300 EUR
Utropspris 
1 500 - 1 800 EUR
RING, 18K vitguld, diamanter ca 1.55 ct tot.
Slutpris 
1 350 EUR
Utropspris 
1 400 - 1 600 EUR
ELLEN THESLEFF, SJÖ BLAND BERGEN.
Återrop
Utropspris 
12 000 - 18 000 EUR
GIO PONTI, soffa, tillverkad av Asko 1957-1959.
Slutpris 
1 700 EUR
Utropspris 
2 500 - 3 000 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "PINK VOID".
Slutpris 
8 700 EUR
Utropspris 
7 000 - 9 000 EUR
RUNAR ENGBLOM, fåtölj, 1950-talets mitt.
Slutpris 
1 550 EUR
Utropspris 
1 000 - 1 200 EUR
TEPPO TERÄ, UGGLOR.
Slutpris 
3 201 EUR
Utropspris 
3 500 - 4 500 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, "LOKATT".
Återrop
Utropspris 
80 000 - 100 000 EUR
SOFFGRUPP, 3 delar, 1950-tal.
Slutpris 
2 300 EUR
Utropspris 
1 500 - 2 000 EUR
TOVE JANSSON, HOTELLRUMMET.
Slutpris 
9 800 EUR
Utropspris 
6 000 - 8 000 EUR
KAJ FRANCK, Karaff, "Kremls klockor", Nuutajärvi Notsjö.
Slutpris 
1 050 EUR
Utropspris 
1 000 - 1 200 EUR
OIVA TOIKKA, skulptur, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi.
Slutpris 
920 EUR
Utropspris 
800 - 1 000 EUR
ALICE KAIRA, "ADAM OCH EVA I PARADISET".
Återrop
Utropspris 
1 800 - 2 200 EUR
AMELIE LUNDAHL, FLICKA FRÅN BRETAGNE.
Återrop
Utropspris 
55 000 - 70 000 EUR
HELENE SCHJERFBECK, "KONVALESCENTEN".
Slutpris 
12 800 EUR
Utropspris 
7 000 - 9 000 EUR
PEKKA HALONEN, STILLEBEN MED FLASKOR.
Slutpris 
1 400 EUR
Utropspris 
1 800 - 2 000 EUR
EVERT YLI-PORILA, MANNERHEIM.
Slutpris 
3 300 EUR
Utropspris 
1 500 - 1 800 EUR
HJALMAR MUNSTERHJELM, JOKELA VILLA.
Slutpris 
3 202 EUR
Utropspris 
3 000 - 4 000 EUR
FÅTÖLJER, ett par, 1900-talets mitt.
Slutpris 
1 350 EUR
Utropspris 
800 - 1 000 EUR
ELLEN FAVORIN, SKOGSLANDSKAP.
Slutpris 
1 800 EUR
Utropspris 
2 500 - 3 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, VAS, glas, signerad Venini TW 2005.
Slutpris 
480 EUR
Utropspris 
400 - 600 EUR