Löwenadler Collection H059

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
101BUDDHAHUVUD, lergods. Thailand, 1900-tal.3 500 SEK
102Skivsamling, bestående av 120 st vinylskivor.5 500 SEK
103Bordsklocka, bricka, askfat, dosa, klämma och miniatyrskepp, nysilver och mässing. 1900-tal.400 SEK
104Enzo Cucchi, "Album La Scimmia".800 SEK
105Nadja Ekman, Utan titel.4 000 SEK
106Sigill i form av en uggla, brons. 1900-tal.4 500 SEK
107Ragna Berlin, "Älska din nästa så som dig själv (Love thy neighbour as thyself) (Luk 10:27)".24 000 SEK
108BUDDHAHUVUD, trä. Thailand/Burma, 1900-tal.4 000 SEK
109HYDRIA, lergods. Apulien, troligen omkring 300-tal f. Kr.80 000 SEK
110HYDRIA, lergods. Grekisk, Rödfigurig, troligen omkring 300-tal f. Kr.34 000 SEK
111AMFORA, lergods. Attisk, svartfigurig, troligen omkring 500 f. Kr.16 000 SEK
112VAS med LOCK samt HÄNKLAR, terracotta. Grekisk, rödfigurig, 500-300 f. Kr.16 000 SEK
113KYLIX, terakotta. Attisk, Grekland, möjligen 500-300 f. Kr.4 500 SEK
114LEKHYTOS, lergods. Attisk, svartfigurig, troligen omkring sent 400-tal f. Kr.16 000 SEK
115KÄRL, lergods. Troligen Grekisk, omkring 300 f. Kr.4 000 SEK
116KYLIX, lergods. Attisk, svart-figurig, troligen omkring 520-510 f. Kr.17 000 SEK
117KYLIX, terakotta. Attisk, svartfigurig. Grekland, troligen, 500-300 f. Kr.9 000 SEK
118FRAGMENT, lergods. Troligen Hellenistiskt, 500-100 f.kr.38 000 SEK
119SKULPTURER, två stycken, lergods. Grekland, Hellensitiska, Canossa, 200 e.kr.Återrop
120SKULTPURHUVUD, terracotta. Troligen Etruskisk, 300 f.kr.40 000 SEK
121SKULPTUR, sandsten. Hellenistisk, troligen 500-400 f. Kr.42 000 SEK
122SKULPTUR, lergods. Grekland, Hellenistisk, troligen omkring 300 f. Kr.35 000 SEK
123SKULPTUR, lergods. Grekland, Hellenistisk, troligen omkring 200 f.Kr.Återrop
124SKULPTUR, lergods. Hellenistisk, troligen omkring 200 f. Kr.Återrop
125SKULPTUR, lergods. Hellenistisk, Grekland, Canosa, troligen cirka 200 f. Kr.42 000 SEK
126SKULPTURHUVUD, lergods. Hellenistiskt, troligen 500-300 f. Kr.24 000 SEK
127SKULPTUR av EROS, terrakotta. Hellenistisk, Canossa, troligen 200 e.kr.26 000 SEK
128SKULPTUR, terracotta. Grekiskt, attisk, troligen 500-200 f. Kr.20 000 SEK
129SKULPTURHUVUD, lergods. Romerskt/Grekiskt, troligen 500-200 f. Kr.4 000 SEK
130SKULPTUR, marmor. Romersk, troligen omkring år 100 e.Kr.180 000 SEK
131VINKRUKA, terracotta. Medelhavsområdet.5 000 SEK
132FLASKOR, två stycken, glas. Romersk tid, troligen 300-700 e. Kr.5 000 SEK
133Cecilia Edefalk, "Självporträtt med Pistol", 1993.260 000 SEK
134GEORG TOTH, bänk, signerad och daterad 2000.50 000 SEK
135Fredrik Wretman, "Luka".22 000 SEK
136Karl Manfred Rennertz, Utan titel.34 000 SEK
137URNA med LOCK, kopparlegering. Hanstil, 1900-tal.7 000 SEK
138KANONRÖR, brons. Troligen Sydostasien.3 600 SEK
139SKULPTUR/PIPA, brons. Troligen Sydostasien.2 000 SEK
140Sandro Chia, Blue head.Återrop
141KÄPP, omkring år 1900.3 000 SEK
142KANDELABRAR, ett par, empirestil, 1900-tal.42 000 SEK
143TRÄDGÅRDSURNA, Louis XVI-stil, omkring år 1900.7 000 SEK
144Juan Pedro Fabra Guemberena, "Anja", 2004.Återrop
145Vitaly Pushnitsky, "Sky-I".Återrop
146AMPEL, för tre ljus, svensk empire, 1800-talets början.34 000 SEK
147MATBORD, av Per Öberg Arkitektkontor, 1900-talets senare hälft.6 000 SEK
148STOLAR, 6 st, Karl Johan, 1820-40-tal.34 000 SEK
149BORD, Karl Johan, 1820-40-tal.28 000 SEK
150KARMSTOLAR, ett par Karl Johan, 1820-40-tal.75 000 SEK
151Burk med lock, nysilver, 1900-tal.4 000 SEK
152Bägare/Vas, pläter, 1800-/1900-tal.1 000 SEK
153Christopher le Brun, Xanthus.350 000 SEK
154KANAPÉ, Karl Johan, 1820-30-tal.65 000 SEK
155SOFFA, empirestil, omkring år 1900.9 000 SEK
156KUDDAR, 4 st., tre röda ca 46 x 48 cm, ca 46 x 47 cm, ca 47 x 48 cm, en grön ca 47 x 47 cm, sannolikt Europa.1 400 SEK
157BORD (ursprungligen del av vägg), Främre orienten, 500-talet eKr.155 000 SEK
158KARAFFER, två stycken, glas. Böhmen, 1900-tal.4 000 SEK
159FIGURINER, två stycken, lergods. Mingstil, 1900-tal.5 000 SEK
160KARMSTOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777), sengustavianska.70 000 SEK
161BRASGARNITYR, 3 delar, 1900-tal.2 200 SEK
162MATTA, gobelängteknik, ca 428 x 266-268,5 cm, Aubusson, Frankrike 1800-talets mitt - andra hälft.7 000 SEK
163SOFFA, "Howardmodell", samtida produktion.7 500 SEK
164KUDDAR, 3 st., en rektangulär i gobelängteknik, två ovala broderade, ca 51,5 x 42 cm, ca 38,5 x 45,5 cm/st., Europa.1 000 SEK
165SIDEBOARD, 1900-talets slut.17 000 SEK
166Ardy Strüwer, Utan titel.4 500 SEK
167Ulrica Hydman-Vallien, skål, målat glas, Kosta Boda.2 200 SEK
168BORDSLAMPA, 1900-tal.9 000 SEK
169LUKTDOSA, förgyllt silver, ostämplad. Senbarock. Samt modern pillerdosa i emalj med motiv av Il Duomo, Florens.2 600 SEK
170Cigarettskrin, silver 800/1000, Ungern 1900-talets förra hälft.5 500 SEK
171Jan Naliwajko, "Nyfiken".6 500 SEK
172Tom Otterness, "Zodiac Love" ("Taurus", "Gemini" och "Capricorn").5 500 SEK
173Francesco Clemente, "Two girls".1 100 000 SEK
174BYRÅ, Sverige, 1800-tal.60 000 SEK
175BORD, 1900-talets slut.10 000 SEK
176BORDSDUK, rund, ca 256 i diameter, reliefsammet från Rubelli.5 000 SEK
177BORDSPENDYL, Louis XVI, Paris, 1700-talets slut.44 000 SEK
178KUNGLIG KARMSTOL, sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.55 000 SEK
179Ricardo Cinalli, Utan titel.20 000 SEK
180GARDINER, 6 st. varav fem svagt gråvita och en svagt benvit.1 300 SEK
181BORDSLAMPA, empire, Frankrike, 1800-talets början.19 000 SEK
182TABURETTER, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.8 000 SEK
183MEDITATIONSMATTA, antik Ningxia, Kina, sen Qing, ca 60 x 66,5 cm.2 000 SEK
184MEDITATIONSMATTA, antik/semiantik Tibet, ca 150,5 x 81 cm (samt kortsidorna med 10 cm tyg).16 000 SEK
185OKÄND KONSTNÄR. Mansporträtt.2 400 SEK
186Lars Gynning, Monaco Ville.3 000 SEK
187MATTA, antik Ningxia, Kina, sen Qing, ca 130 x 70,5 cm.2 200 SEK
188MEDITATIONSMATTA, antik Ningxia, Kina, sen Qing, ca 230 x 59 cm (samt sidorna med 7-8 cm tyg).4 500 SEK
189OKÄND KONSTNÄR, tusch på papper, två stycken. Kina, 1900-tal.8 000 SEK
190OKÄND KONSTNÄR, fyra stycken, gouache och tusch. Mogul, 1800-tal.16 000 SEK
191TRÄDGÅRDSMÖBLER, bestående av ett bord och stolar, 6 st, 1900-tal.36 000 SEK