Kan inte nå servern

Lilla Bukowskis S190

 
111 föremål
13. FÅTÖLJER, 1 par, "Vår Fru", Carl Malmsten,
13. FÅTÖLJER, 1 par, "Vår Fru", Carl Malmsten,
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
14. SKRIVBORD, "Nya Guldheden", Carl Malmsten.
14. SKRIVBORD, "Nya Guldheden", Carl Malmsten.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
16. SKÄNK, "Talavid", Carl Malmsten.
16. SKÄNK, "Talavid", Carl Malmsten.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
19. BYRÅ. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
19. BYRÅ. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
21. SYBORD. Sengustavianskt.
21. SYBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
23. MATBORD. England. Regencystil.
23. MATBORD. England. Regencystil.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
24. SKÅP. Senbarockstil.
24. SKÅP. Senbarockstil.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
27. TABURETT, av Ephraim Ståhl (verksam i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk.
27. TABURETT, av Ephraim Ståhl (verksam i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
28. BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Sengustaviansk.
28. BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Sengustaviansk.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
29. STOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
29. STOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
35. KARMSTOL. Louis XVI. Märkt N. S Courtois (Nicolas-Simon C. född 1724).
35. KARMSTOL. Louis XVI. Märkt N. S Courtois (Nicolas-Simon C. född 1724).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
36. BORD. Engelsk "colonial", möjligen Indien eller Kina.
36. BORD. Engelsk "colonial", möjligen Indien eller Kina.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
37. LÄSBORD. England 1700-tal.
37. LÄSBORD. England 1700-tal.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
38. FÄLLBORD. England 1700/1800-tal.
38. FÄLLBORD. England 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
108. KARMSTOLAR, tre stycken. Gustaviansk Lindome.
108. KARMSTOLAR, tre stycken. Gustaviansk Lindome.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
109. SEKRETÄR. Sengustaviansk.
109. SEKRETÄR. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
110. SOFFA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
110. SOFFA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
113. BORD. Louis XVI-stil.
113. BORD. Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
114. BORD, s.k. breakfast table. England 1800-tal.
114. BORD, s.k. breakfast table. England 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
116. SÄNG. Gustaviansk.
116. SÄNG. Gustaviansk.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
119. MATBORD. 1800-tal.
119. MATBORD. 1800-tal.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
120. TABURETTER, två stycken. Gustavianska.
120. TABURETTER, två stycken. Gustavianska.
Klubbat pris 
7 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
122. KONSOLBORD. Gustavianskt.
122. KONSOLBORD. Gustavianskt.
Klubbat pris 
8 800 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
123. FÄLLBORD. Mälardalen omkring år 1800.
123. FÄLLBORD. Mälardalen omkring år 1800.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
125. SKÅP. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
125. SKÅP. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
126. SEKRETÄR. Karl Johan.
126. SEKRETÄR. Karl Johan.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
138. KONSOLBORD. Sengustavianskt.
138. KONSOLBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
149. BLOMBORD, ett par. Herrgårdssnickeri.
149. BLOMBORD, ett par. Herrgårdssnickeri.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
153. SKÅP. Barock.
153. SKÅP. Barock.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
155. BYRÅ. Gustaviansk.
155. BYRÅ. Gustaviansk.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
156. KARMSTOL. Barockstil.
156. KARMSTOL. Barockstil.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
157. SKRIVBORD. Frankrike, delvis äldre delar.
157. SKRIVBORD. Frankrike, delvis äldre delar.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
158. STOL. Renässans.
158. STOL. Renässans.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
216. MATBORD, "Superellips" Bruno Mathsson och Piet Hein för Mathsson Inerantional.
216. MATBORD, "Superellips" Bruno Mathsson och Piet Hein för Mathsson Inerantional.
Klubbat pris 
7 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
260. STOLAR, 6 ST, Verner Panton, "System 1-2-3", Fritz Hansen, Danmark 1970-tal.
260. STOLAR, 6 ST, Verner Panton, "System 1-2-3", Fritz Hansen, Danmark 1970-tal.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
261. BARSKÅP, Bodafors sannolikt 1950-tal.
261. BARSKÅP, Bodafors sannolikt 1950-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
266. BYRÅ. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
266. BYRÅ. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
267. MATBORD. England 1800-tal.
267. MATBORD. England 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
268. STOLAR, sex stycken snarlika. Västsvensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
268. STOLAR, sex stycken snarlika. Västsvensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
269. KONSOLBORD. Italien, 1800-talets andra hälft.
269. KONSOLBORD. Italien, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
270. KARMSTOL. Sengustaviansk Lindome.
270. KARMSTOL. Sengustaviansk Lindome.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
272. STOLAR, ett par. Barock.
272. STOLAR, ett par. Barock.
Klubbat pris 
8 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
273. SPEGEL MED KONSOLBORD. Empire, 1800-talets första hälft.
273. SPEGEL MED KONSOLBORD. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
285. SPEGEL, tennram, Sverige 1920-30-tal.
285. SPEGEL, tennram, Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
293. GOLVLAMPA, Glössner & Co, Stockholm 1940-tal.
293. GOLVLAMPA, Glössner & Co, Stockholm 1940-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
296. SITTELEMENT, 3st, "Orbis", Luigi Collani för COR, Tyskland.
296. SITTELEMENT, 3st, "Orbis", Luigi Collani för COR, Tyskland.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
338. SÄNGGAVLAR, 2 st, Josef Frank, Svenskt Tenn, modellnummer 960.
338. SÄNGGAVLAR, 2 st, Josef Frank, Svenskt Tenn, modellnummer 960.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
339. TIDSKRIFTSHYLLA, Jonas Bohlin, "Zink", Källemo AB, Värnamo.
339. TIDSKRIFTSHYLLA, Jonas Bohlin, "Zink", Källemo AB, Värnamo.
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
345. BYRÅ. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
345. BYRÅ. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
420. FÄLLBORD. Omkring år 1800.
420. FÄLLBORD. Omkring år 1800.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
434. SKRIVBORD, s.k. partner's desk. Sengustavianskt.
434. SKRIVBORD, s.k. partner's desk. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
502. KARMSTOLAR, ett par. Sengustaviansk stil, 1800-tal.
502. KARMSTOLAR, ett par. Sengustaviansk stil, 1800-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
503. SLAGBORD. Barock.
503. SLAGBORD. Barock.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
505. TOILETTEBORD, av Johan Jacob Eisenbletter (ebenist i Stockholm ca 1760-1813).
505. TOILETTEBORD, av Johan Jacob Eisenbletter (ebenist i Stockholm ca 1760-1813).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
506. STOLAR, fyra stycken. Gustavianska provinsarbeten.
506. STOLAR, fyra stycken. Gustavianska provinsarbeten.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
513. TABURETTER, två stycken. Gustavianska.
513. TABURETTER, två stycken. Gustavianska.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
514. STOL. Sengustaviansk.
514. STOL. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
558. KARMSTOLAR, två stycken. Senempire.
558. KARMSTOLAR, två stycken. Senempire.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
559. BERGERE. 1700/1800-tal.
559. BERGERE. 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
571. STOLAR, fyra stycken, s.k. Bellmanstolar. Sengustavianska provinsarbeten.
571. STOLAR, fyra stycken, s.k. Bellmanstolar. Sengustavianska provinsarbeten.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
574. SLAGBORD, omkring 1800.
574. SLAGBORD, omkring 1800.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
604. BYRÅ. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
604. BYRÅ. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
605. SALONGSBORD. Empirestil.
605. SALONGSBORD. Empirestil.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
611. SEKRETÄR. Sengustaviansk.
611. SEKRETÄR. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
8 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
612. KARMSTOLAR, ett par. Louis XV.
612. KARMSTOLAR, ett par. Louis XV.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
613. KARMSTOLAR, ett par. Louis XV.
613. KARMSTOLAR, ett par. Louis XV.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
614. STOLAR, sex stycken. Gustavianska provinsarbeten.
614. STOLAR, sex stycken. Gustavianska provinsarbeten.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
615. KARMSTOL. Sengustaviansk.
615. KARMSTOL. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
617. BOKSKÅP. Nygotik.
617. BOKSKÅP. Nygotik.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
618. BORD. Senbarock.
618. BORD. Senbarock.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
619. SKRIVBYRÅ. Empire, 1800-talets första hälft.
619. SKRIVBYRÅ. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
705. SOFFA, "Chesterfield".
Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
705. SOFFA, "Chesterfield". Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
747. SKRIVBORD. Kina, sekelskiftet 1900.
747. SKRIVBORD. Kina, sekelskiftet 1900.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
748. BORD. Sen Qing dynasti.
748. BORD. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
828. SOFFBORD, formgivet av Bruno Mathsson, Bruno Mathsson Internationall 1964.
828. SOFFBORD, formgivet av Bruno Mathsson, Bruno Mathsson Internationall 1964.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
830. KARUSELLBORD, England 1800-tal.
830. KARUSELLBORD, England 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
863. SOFFA OCH FÅTÖLJ, G. A Berg, Stockholm 1930-tal.
863. SOFFA OCH FÅTÖLJ, G. A Berg, Stockholm 1930-tal.
Klubbat pris 
800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
864. KLÄDSKÅP, G A Berg, Stockholm, 1930-tal.
864. KLÄDSKÅP, G A Berg, Stockholm, 1930-tal.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
866. SOFFA. Börge Mogensen.
Fritz Hansen, Danmark 1969.
866. SOFFA. Börge Mogensen. Fritz Hansen, Danmark 1969.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
868. HYLLSYSTEM, Finn Juhl, Bovirke, Danmark
1950-tal.
868. HYLLSYSTEM, Finn Juhl, Bovirke, Danmark 1950-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
872. FÅTÖLJER, ett par, troligen Österrike 1900-talet början.
872. FÅTÖLJER, ett par, troligen Österrike 1900-talet början.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
883. HÖRNSKÅP. 1700/1800-tal.
883. HÖRNSKÅP. 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
891. SPELBORD, "à l´hombre". Holland.
891. SPELBORD, "à l´hombre". Holland.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
894. STOLAR, fyra stycken. Gustavianska.
894. STOLAR, fyra stycken. Gustavianska.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
897. STOLAR, ett par. Göteborgsmodell, 1800-tal.
897. STOLAR, ett par. Göteborgsmodell, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
900. STOLAR, sex stycken. Gustaviansk Lindome.
900. STOLAR, sex stycken. Gustaviansk Lindome.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
901. KARMSTOLAR, ett par. Gustaviansk/Transition provinsarbete.
901. KARMSTOLAR, ett par. Gustaviansk/Transition provinsarbete.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
902. KARMSTOLAR, ett par. Gustaviansk/Transition provinsarbete.
902. KARMSTOLAR, ett par. Gustaviansk/Transition provinsarbete.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
904. BORD. Mellaneuropa, omkr 1800.
904. BORD. Mellaneuropa, omkr 1800.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
996. BORD, "ART AGAINST AIDS" .
Jonas Bohlin och Rolf Söderdahl 1992.
996. BORD, "ART AGAINST AIDS" . Jonas Bohlin och Rolf Söderdahl 1992.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
998. BORD, NK:s verkstäder 1920-30-tal.
998. BORD, NK:s verkstäder 1920-30-tal.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1005. LOUNGE CHAIR, "Woob" Eero Koivisto, Offecct.
1005. LOUNGE CHAIR, "Woob" Eero Koivisto, Offecct.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
1006. SOFFA "Slide", Eero Koivisto, Offecct 2005.
1006. SOFFA "Slide", Eero Koivisto, Offecct 2005.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1007. FÅTÖLJ, "Slide", Eero Koivisto, Offecct, 2005.
1007. FÅTÖLJ, "Slide", Eero Koivisto, Offecct, 2005.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
1008. SOFFBORD, "Window", Eero Koivisto, Offecct, 2005.
1008. SOFFBORD, "Window", Eero Koivisto, Offecct, 2005.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1009. FÅTÖLJER, 1 PAR "Zero", Maire Moerd, Offecct.
1009. FÅTÖLJER, 1 PAR "Zero", Maire Moerd, Offecct.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1010. STOLAR, 4 st "Cornflake" Claesson, Koivisto, Rune (CKR), Offecct.
1010. STOLAR, 4 st "Cornflake" Claesson, Koivisto, Rune (CKR), Offecct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1028. SIDEBOARD, Cidue, Italien.
1028. SIDEBOARD, Cidue, Italien.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK