Kan inte nå servern

Bukowskis Julauktion S195

 
150 föremål
5. PILGRIMSFLASKOR, ett par, porslin. Sen Qing, ca 1900.
5. PILGRIMSFLASKOR, ett par, porslin. Sen Qing, ca 1900.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
18. GOLVURNA, mandarinporslin, Qing dynastin, 1800-tal.
18. GOLVURNA, mandarinporslin, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 100 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
22. VAS, porslin. Kina.
22. VAS, porslin. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
38. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-1795).
38. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
48. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
48. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
66. SKÅL, PENSELSTÄLL samt VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin.
66. SKÅL, PENSELSTÄLL samt VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
69. SKÅLAR, fyra stycken, keramik. Temmoku, Song dynastin.
69. SKÅLAR, fyra stycken, keramik. Temmoku, Song dynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
72. FIGURINER, 3 st lergods. Sydamerika samt Thailand.
72. FIGURINER, 3 st lergods. Sydamerika samt Thailand.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
88. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
88. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
90. AKVARELLER, ett par, Kina 1900-talets första hälft.
90. AKVARELLER, ett par, Kina 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
95. MÅLNING på siden. Tidigt 1900-tal.
95. MÅLNING på siden. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
97. TALLRIKAR, 4 st, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
97. TALLRIKAR, 4 st, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
99. SKÅLFAT, porslin. Sung dynastin (960-1279).
99. SKÅLFAT, porslin. Sung dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
118. TEDOSA med LOCK, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).
118. TEDOSA med LOCK, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
119. FIGURIN, trä. Sen Qing dynasti (1644-1912).
119. FIGURIN, trä. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
120. GLASMÅLNINGAR, 2 st, Kina, tidigt 1900-tal.
120. GLASMÅLNINGAR, 2 st, Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
124. VAS, porslin, Kanton Qingdynastin 1800-tal.
124. VAS, porslin, Kanton Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
126. FAT, 2 st, porslin. Qing dynsatin, 1800-tal.
126. FAT, 2 st, porslin. Qing dynsatin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
130. BUDDHA, brons. Sydostasien, 1700-tal.
130. BUDDHA, brons. Sydostasien, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
131. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
131. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
143. FIGURIN, ben. Kina 1900-tal.
143. FIGURIN, ben. Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
150. TALLRIKAR, 4 (2+1+1), porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
150. TALLRIKAR, 4 (2+1+1), porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
156. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
156. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
159. KAROTT med LOCK, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).
159. KAROTT med LOCK, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
172. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi-stil.
172. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi-stil.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
174. BUDDHA. Java, brons, omkring 900-1100 e.kr.
174. BUDDHA. Java, brons, omkring 900-1100 e.kr.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
182. TALLRIKAR, 8 st, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
182. TALLRIKAR, 8 st, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
186. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
186. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
188. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
188. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
195. URNA MED LOCK, porslin. Kangxi-stil.
195. URNA MED LOCK, porslin. Kangxi-stil.
Klubbat pris 
6 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
199. BORD, Kina 1800/1900-tal.
199. BORD, Kina 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
200. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
200. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
209. KOPP med FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
209. KOPP med FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
215. ASK MED LOCK, lergods. Tang dynastin (608-907).
215. ASK MED LOCK, lergods. Tang dynastin (608-907).
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
221. VAS, porslin. Qing dynastin. Transition-stil.
221. VAS, porslin. Qing dynastin. Transition-stil.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
223. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
223. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
237. VAS, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
237. VAS, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 700 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
252. SNUSFLASKOR, 5 st, glas och sten. Kina, 1800/1900-tal.
252. SNUSFLASKOR, 5 st, glas och sten. Kina, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
254. FAT, 3 st, emalj på koppar, Qing dynastin, omkr 1800-tal.
254. FAT, 3 st, emalj på koppar, Qing dynastin, omkr 1800-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
269. GUDASTATYETT, blanc de chine, Qing dynastin.
269. GUDASTATYETT, blanc de chine, Qing dynastin.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
278. VAS, brons. Japan, tidigt 1900-tal.
278. VAS, brons. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
280. TERRINFAT, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
280. TERRINFAT, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
288. BUDDHAHAND, svartpatinerad brons. Thailand.
288. BUDDHAHAND, svartpatinerad brons. Thailand.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
291. TERRIN MED LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
291. TERRIN MED LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
292. SKÅLFAT, två stycken, kraakporslin. Ming dynastin.
292. SKÅLFAT, två stycken, kraakporslin. Ming dynastin.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
297. TERRINFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
297. TERRINFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
300. LJUSSTAKER, ett par. Cloisonné. Kina 1900-tal.
300. LJUSSTAKER, ett par. Cloisonné. Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
308. URNA, keramik. Song dynastin.
308. URNA, keramik. Song dynastin.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
319. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
319. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
320. TALLRIKAR, 7 st porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
320. TALLRIKAR, 7 st porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
327. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
327. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
331. ASK med LOCK, porslin. Song (960-1279).
331. ASK med LOCK, porslin. Song (960-1279).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
333. FAT, 2 st porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
333. FAT, 2 st porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
335. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
335. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
338. TALLRIKAR, 3 st, djupa, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
338. TALLRIKAR, 3 st, djupa, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
341. SKÅLFAT, porslin, Kina Yongcheng (1723-35).
341. SKÅLFAT, porslin, Kina Yongcheng (1723-35).
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
354. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
354. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
358. KENDI, porslin. Japan, 1700-tal.
358. KENDI, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
362. THANGKA, blandteknik, Tibet/Nepal, 1900-tal.
362. THANGKA, blandteknik, Tibet/Nepal, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
369. SKEDFAT, 4 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
369. SKEDFAT, 4 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
371. SKÅL, trol nefrit. Kina.
371. SKÅL, trol nefrit. Kina.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
373. SKÅLAR, två stycken, keramik. Song/Yuan dynastin.
373. SKÅLAR, två stycken, keramik. Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
1 025 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
376. MUGG, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
376. MUGG, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
390. STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
390. STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
395. THANGKA, föreställnade Buddhas liv, Tibet/Nepal, 1900-tal.
395. THANGKA, föreställnade Buddhas liv, Tibet/Nepal, 1900-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
396. SKÅL, keramik. Tang dynastin.
396. SKÅL, keramik. Tang dynastin.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
398. MUGG, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
398. MUGG, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
400. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
400. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
700 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
403. SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Ming dynastin.
403. SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Ming dynastin.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
405. SKÅL, lergods. Persien, möjligen 1200-tal.
405. SKÅL, lergods. Persien, möjligen 1200-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
411. SKÅL med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti.
411. SKÅL med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
416. VAS, keramik. Yuan dynastin.
416. VAS, keramik. Yuan dynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
419. TERRINFAT, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
419. TERRINFAT, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
429. KAROTTER, ett par, Qing dynastin, Jiaqing (1796-1822).
429. KAROTTER, ett par, Qing dynastin, Jiaqing (1796-1822).
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
437. FAT, keramik. Yuan/Ming dynastin.
437. FAT, keramik. Yuan/Ming dynastin.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
438. SKÅL, jade, Qing dynastin.
438. SKÅL, jade, Qing dynastin.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
441. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
441. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
442. BODHISATTVA. Java, brons, omkring 900-1000 e.Kr.
442. BODHISATTVA. Java, brons, omkring 900-1000 e.Kr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
446. SALTKAR, kompaniporslin. Qing dynastin, Kangxi.
446. SALTKAR, kompaniporslin. Qing dynastin, Kangxi.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
449. TALLRIKAR, 4 st, porslin, Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
449. TALLRIKAR, 4 st, porslin, Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
463. GUDOM, patinerad brons. Tibet, 1800-tal.
463. GUDOM, patinerad brons. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
466. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxistil.
466. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxistil.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
487. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
487. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
502. VÄRMEFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
502. VÄRMEFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
506. SKÅLFAT, porslin, Mingdynastin, 1600-tal.
506. SKÅLFAT, porslin, Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
513. VAS, porslin. Kina.
513. VAS, porslin. Kina.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK