Kan inte nå servern

Eclectic Auktion S197

 
110 föremål
312. SERVIS, 80 delar, vapenporslin. Qing dynastin, daterad Canton 1910.
312. SERVIS, 80 delar, vapenporslin. Qing dynastin, daterad Canton 1910.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
45. HUVUD, sten. Buddha. Thailand.
45. HUVUD, sten. Buddha. Thailand.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
144. BUDDHA, brons. Ming stil.
144. BUDDHA, brons. Ming stil.
Klubbat pris 
6 600 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1. FIGURINER, 2 st, elfenben. Kina, 1900-talets första hälft.
1. FIGURINER, 2 st, elfenben. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
67. PRAKTVAS, brons. Arkaiserande, Troligen Qing dynastin (1644-1911).
67. PRAKTVAS, brons. Arkaiserande, Troligen Qing dynastin (1644-1911).
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
174. BRICKA, lack, Burma, 1900-tal.
174. BRICKA, lack, Burma, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
475. BUDDHAFIGUR, brunpatierad  brons, trol Thailand 1800/1900-tal.
475. BUDDHAFIGUR, brunpatierad brons, trol Thailand 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
564. SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti, Kina.
564. SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti, Kina.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
568. URNA, porslin, Qing dynastin. Kina.
568. URNA, porslin, Qing dynastin. Kina.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
52. BUDDHA, förgylld brons. Sen Qing dynastin.
52. BUDDHA, förgylld brons. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
58. TERRIN med LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
58. TERRIN med LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 700 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
32. TALLRIKAR, 12 st, porslin. Troligen sen Qing dynasti.
32. TALLRIKAR, 12 st, porslin. Troligen sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
26. VASER, 5 st samt SKÅL, keramik. Sydostasien, bl a Ming.
26. VASER, 5 st samt SKÅL, keramik. Sydostasien, bl a Ming.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
86. TALLRIKAR, 6 st. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
86. TALLRIKAR, 6 st. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
76. SKÅLFAT, 5 st, porslin, Japan 1800-tal.
76. SKÅLFAT, 5 st, porslin, Japan 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
113. OKÄND KONSTNÄR, gouacher, 12 st. Kina, omkring sekelskiftet 1900.
113. OKÄND KONSTNÄR, gouacher, 12 st. Kina, omkring sekelskiftet 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
289. FAT, porslin, Qingdynastin, Qinglong (1736-95).
289. FAT, porslin, Qingdynastin, Qinglong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
419. RÖKELSKAR, ett par, mässing. Qing dynastin (1644-1914).
419. RÖKELSKAR, ett par, mässing. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
455. BOJAN, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
455. BOJAN, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
456. URNA, porslin. Sen Qing dynastin.
456. URNA, porslin. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
459. BUDDHAHUVUD, vit sten, 1900-tal.
459. BUDDHAHUVUD, vit sten, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
205. TERRIN med LOCK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
205. TERRIN med LOCK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
372. URNA, porslin. Kanton sen Qing dynasti (1644-1914).
372. URNA, porslin. Kanton sen Qing dynasti (1644-1914).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
563. FIGURIN, porslin, trol republik. Kina 1900-tal.
563. FIGURIN, porslin, trol republik. Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
117. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong 1736-95.
117. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong 1736-95.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
468. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
468. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
488. NETSUKSE, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
488. NETSUKSE, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
489. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
489. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
490. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
490. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
493. FIGURIN, patinerad brons. Kina, 1700-tal.
493. FIGURIN, patinerad brons. Kina, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
418. PENSELSTÄLL, trä, Kina. Qing dynastin (1644-1914).
418. PENSELSTÄLL, trä, Kina. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
378. FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1914).
378. FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
40. FIGURINER, 3 st lergods. Sydamerika samt Thailand.
40. FIGURINER, 3 st lergods. Sydamerika samt Thailand.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
87. VAS, porslin. Japan 1600-tal.
87. VAS, porslin. Japan 1600-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
91. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
91. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
111. FIGURINER, 8 st, elfenben, Kina 1900-talets början.
111. FIGURINER, 8 st, elfenben, Kina 1900-talets början.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
106. MÅLNING PÅ SIDEN MED 12 SHUNGAMOTIV av okänd konstnär, Kina 1900-tal.
106. MÅLNING PÅ SIDEN MED 12 SHUNGAMOTIV av okänd konstnär, Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
63. VAS, porslin, Qing dynastin, 1800-tal.
63. VAS, porslin, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
176. FIGURIN, elfenben. Kina sekelskifte 1900.
176. FIGURIN, elfenben. Kina sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
464. Färgträsnitt med olika motiv 9 st.
464. Färgträsnitt med olika motiv 9 st.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
593. SKÅLAR, ett par. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).
593. SKÅLAR, ett par. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
218. BORDSLAMPA, brons, Kina 1900-tal.
218. BORDSLAMPA, brons, Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
373. PILGRIMSFLASKA, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1914).
373. PILGRIMSFLASKA, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1914).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
375. BUDDAHUVUD, brons med stenar. Troligen Nepal.
375. BUDDAHUVUD, brons med stenar. Troligen Nepal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
376. FIGURINER, 3 st, brons. Qing dynastin (1644-1914).
376. FIGURINER, 3 st, brons. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
565. RÖKELSEKAR med LOCK. Brons och trä. Kina, Qing dynastin.
565. RÖKELSEKAR med LOCK. Brons och trä. Kina, Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
566. BUDDHA, brons. 1800-tal. Tibet.
566. BUDDHA, brons. 1800-tal. Tibet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
49. VINOFFERKÄRL, RÖKELSEKAR samt VAS, brons. Qingdynastin.
49. VINOFFERKÄRL, RÖKELSEKAR samt VAS, brons. Qingdynastin.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
56. TEKANNA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
56. TEKANNA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
30. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
30. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
25. TUSCHSTEN, troligen sen Qing dynasti.
25. TUSCHSTEN, troligen sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
90. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
90. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
6. SKÅLFAT, porslin. Ming. Swatow.
6. SKÅLFAT, porslin. Ming. Swatow.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
60. STEKFAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong 1736-95.
60. STEKFAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong 1736-95.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
492. FIGURIN samt FIGURGRUPP, blanc de chine. Trol sen Qing.
492. FIGURIN samt FIGURGRUPP, blanc de chine. Trol sen Qing.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
592. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji.
592. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
288. BUDHAHUVUD/DANSERSKA, brons. Thailand.
288. BUDHAHUVUD/DANSERSKA, brons. Thailand.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
301. FAT, porslin. Ming. Celadon.
301. FAT, porslin. Ming. Celadon.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
454. TRÄSNITT, Japan. Kunisada, Ansei period 1854-59.
454. TRÄSNITT, Japan. Kunisada, Ansei period 1854-59.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
458. VAS, porslin. Troligen Samson sent 1800-tal.
458. VAS, porslin. Troligen Samson sent 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
457. PICKNICKKORG/MATLÅDA, trä. Kina 1900-tal.
457. PICKNICKKORG/MATLÅDA, trä. Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
214. TALLRIKAR, ett par, porslin. Imari, Japan omkring år 1800.
214. TALLRIKAR, ett par, porslin. Imari, Japan omkring år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
215. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
215. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
509. YTTERFODER, brons. Sen Qingdynasti (1644-1912).
509. YTTERFODER, brons. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
380. SKULPTURER, två stycken, elfenben. Japan, ca 1900.
380. SKULPTURER, två stycken, elfenben. Japan, ca 1900.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
374. RÖKELSEHÅLLARE, ett par, lergods. Qing dynastin (1644-1914).
374. RÖKELSEHÅLLARE, ett par, lergods. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
377. FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1914).
377. FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
567. OKIMONO, 2 st. Tidigt 1900-tal. Japan.
567. OKIMONO, 2 st. Tidigt 1900-tal. Japan.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
55. TALLRIKAR, ett par, porslin. Troligen Samson, 1800-tal.
55. TALLRIKAR, ett par, porslin. Troligen Samson, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
77. Erotiskt motiv.
77. Erotiskt motiv.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
81. INROS, 2 st, ben, Japan 1900-tal.
81. INROS, 2 st, ben, Japan 1900-tal.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
82. DEKORPLATTOR, 12 st, ben. Kina 1900-tal.
82. DEKORPLATTOR, 12 st, ben. Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
80. NETSUKES, 2 st, ben samt ÄGG (trä), Japan, 1900-tal.
80. NETSUKES, 2 st, ben samt ÄGG (trä), Japan, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
7. KNAPPAR, ett par samt SPÄNNE, nefrit. Trol sen Qing.
7. KNAPPAR, ett par samt SPÄNNE, nefrit. Trol sen Qing.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
62. BOJAN, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
62. BOJAN, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
2 700 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
313. FIGURIN, porslin. Sen Qingdynasti.
313. FIGURIN, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
417. SNUSFLASKA, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1914).
417. SNUSFLASKA, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1914).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
416. VAS, porslin. Kangxi-stil, 1800-tal.
416. VAS, porslin. Kangxi-stil, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
336. TALLRIKAR, ett par. Qing dynastin (Qianlong 1736-95).
336. TALLRIKAR, ett par. Qing dynastin (Qianlong 1736-95).
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
186. Vas, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
186. Vas, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
233. KANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
233. KANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
246. FAT, porslin, Qingdynastin. Qianlong (1736-1795).
246. FAT, porslin, Qingdynastin. Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
545. ASK med LOCK, röd lack. Sen Qing.
545. ASK med LOCK, röd lack. Sen Qing.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
212. VINKANNA, porslin. Japan, 1700-tal.
212. VINKANNA, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 030 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
349. TALLRIKAR, 4 st, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
349. TALLRIKAR, 4 st, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
551. TALLRIKAR, ett par, porslin. Kangxi (1662-1722) Kina.
551. TALLRIKAR, ett par, porslin. Kangxi (1662-1722) Kina.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
13. FIGURIN, porslin. Qing dynastin 1700-tal.
13. FIGURIN, porslin. Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
130. PARTI EROTICA, 9 delar, Orientaliskt, 1900-tal.
130. PARTI EROTICA, 9 delar, Orientaliskt, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
133. FIGURIN, mässing. Orientalisk, 1900-tal.
133. FIGURIN, mässing. Orientalisk, 1900-tal.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK