Höstens Klassiska 559

153 föremål
1248. TALLRIK, porslin. Ryssland, Kuznetsov 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1250. GALLERSKÅL, porslin. Popov, omkring 1900.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1251. KANNA, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1254. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt, omkring år 1900.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1257. FIGURIN, porslin. Ryssland, Lomonosov, 1900-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1258. MINNESBÄGARE, emalj. Ryssland, 1896.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1259. BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. Ryssland, omkring år 1800.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1260. BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. Ryssland, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1261. BORDSLYSTRAR, ett par. Ryssland, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1262. LJUSKRONA, för sex ljus, av Fischer, St Petersburg 1797.
Klubbat pris
850 000 SEK
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
1264. LYSTER, för tre ljus. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1265. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Ryssland, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1266. LYKTA, för tre ljus. Ryssland, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1268. LJUSKRONA, för sex ljus. Ryssland, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1269. LJUSKRONA, för sex ljus. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1270. BYST. Möjligen Ryssland, omkring år 1800.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1271. BORDSPLATÅ. Ryssland, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1272. KARAFFSTÄLL. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1273. SKRIN. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
1274. TEGLASHÅLLARE. Ryssland omkring 1830. Empire.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1275. LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1820/30-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1276. BLÄCKHORN. Ryssland, omkring 1830.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1277. DOSA. Ryssland/Frankrike, 1800-talets början.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1278. NATTLJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, omkring 1815.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1279. LJUSSTAKAR, ett par. Moskva, omkring 1830.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1280. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, omkring 1830.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1281. LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1282. BORD. Ryssland, 1700-talets slut.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1283. SKRIVBORD. Ryssland/Baltikum, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1284. SPELBORD. Ryssland, 1700-talets slut.
Klubbat pris
66 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1286. GOLVSPEGEL, s.k. Psyché. Ryssland, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1288. FOTOGRAFI, Ryssland, sent 1800-tal.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1296. Oskar Jäger, VSEOBSHCHAIA ISTORIIA. 1-4.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1297. André Levinson, MASTERA BALETA.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1298. Lev Nikolaevich Tolstoi (Tolstoy), SOCHINENIIA. 1-12 in 6 volumes.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1300. LINNEDAMASTDUK. Ryssland 1800-tal. 233,5 x 229 cm.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK