Höstens Klassiska 559

153 föremål
1193. TESKED, icke identifierad mästare, Moskva 1880-tal.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
1238. TAZZA, porslin. Ryssland, Empire.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
1243. PARADKOPP, porslin. Empire, troligen Ryssland.
Klubbat pris
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1200. TESKEDAR, 6 st, icke identifierad mästare, Moskva 1846.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1296. Oskar Jäger, VSEOBSHCHAIA ISTORIIA. 1-4.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1163. GRÄDDKANNA, av Pavel Sazikov, Moskva 1800-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1223. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Gardner, omkring 1800.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1251. KANNA, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1297. André Levinson, MASTERA BALETA.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1298. Lev Nikolaevich Tolstoi (Tolstoy), SOCHINENIIA. 1-12 in 6 volumes.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1244. MJÖLKKANNA, porslin. Ryssland, Gardner, 1800-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1281. LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1277. DOSA. Ryssland/Frankrike, 1800-talets början.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1198. TEGLASHÅLLARE, icke identifierad mästare, Moskva 1884.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1173. BÄGARE, okänd mästare, Moskva 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1166. SKÅL, av Jacob Wiberg, Moskva 1840.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1187. VODKAKOPP med grepe, sannolikt av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1191. BÄLTE, möjligen av Gustaf Klingert, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1246. TALLRIK, vapenporslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1237. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1288. FOTOGRAFI, Ryssland, sent 1800-tal.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1155. IKON, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets förra hälft.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1271. BORDSPLATÅ. Ryssland, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1250. GALLERSKÅL, porslin. Popov, omkring 1900.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1184. KÅSOR, 2 st, icke identifierad mästarstämpel P.L, S:t Petersburg 1880-tal.
Klubbat pris
3 950 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1171. BÄGARE, icke identifierad mästare, Moskva 1835.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1258. MINNESBÄGARE, emalj. Ryssland, 1896.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1208. TEDOSA, glas. Ryssland, daterad 1747.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1274. TEGLASHÅLLARE. Ryssland omkring 1830. Empire.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1151. Ikon, Ryssland, omkring 1800.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1186. VODKABÄGARE, av Vasilji Aga Forou, Moskva 1894.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1273. SKRIN. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
1162. KAFFEKANNA, av Nicholaj Kemper, S:t Petersburg 1893.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1194. TESKED, av Ivan P. Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1149. Ikon. Troligen Balkan, 1700-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1150. Ikon, Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1170. SMÖRASK, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1885.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1164. KORG, av Matveo Gretchushnikov, Moskva 1827.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1172. BÄGARE, icke identifierad mästare, Moskva 1843.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1161. VODKAKOPPAR, 2 st, Moskva 1776 och 1789.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1185. KÅSA med SKED, icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1183. SALTKAR MED SKEDAR, ett par, Chlebnikow, Moskva, 1896.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
1201. Bestick, 3 delar, Moskva 1824.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1300. LINNEDAMASTDUK. Ryssland 1800-tal. 233,5 x 229 cm.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1217. VASER, tre stycken, opalinglas. 1800-tal, Sannolikt Ryssland.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1276. BLÄCKHORN. Ryssland, omkring 1830.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1286. GOLVSPEGEL, s.k. Psyché. Ryssland, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1158. SOCKERSKRIN, icke identifierad mästare, Moskva 1777.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1157. KAFFEKANNA, icke identifierad mästare, Moskva 1700-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1254. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt, omkring år 1900.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1257. FIGURIN, porslin. Ryssland, Lomonosov, 1900-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1160. BÄGARE, av Peter Semenov, Moskva 1755.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1148. IKON,
1148. IKON,
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1197. TEGLASHÅLLARE, icke identifierad mästare, Moskva 1872.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1174. FAT, av Ivan P. Chlebnikov, Moskva 1883.
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1199. SKEDAR, 6 st, icke identifierad mästare, Moskva 1835-1846.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1188. KÅSA, av Ivan P. Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1225. BORDSUR, porslin. Empire, troligen Ryssland.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1272. KARAFFSTÄLL. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1147. IKON, Ryssland, 1800-TAL.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1169. KAVIARSKÅL, av Hiskias Pondinen, S:t Petersburg 1886.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1270. BYST. Möjligen Ryssland, omkring år 1800.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1235. SKÅL med LOCK och FAT, porslin. Ryssland Popov, 1800-tal.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1165. KORG, icke identifierad mästare, Moskva 1829.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1182. DUBBELPLUNTA, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1880-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1212. KARAFF med PROPP, glas. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1245. SKRIVSTÄLL, biskvi och förgylld brons. Troligen Ryssland, ca 1800.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1159. AKLEJAPOKAL med lock, icke identifierad mästare, Moskva 1758.
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1195. TEGLASHÅLLARE, stämplad Soltykov, Moskva 1885.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1196. TEGLASHÅLLARE, 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK