Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 562

 
1556 föremål
1340. RÖKELSEKAR med LOCK, bergkristall. Qing dynastin.
1340. RÖKELSEKAR med LOCK, bergkristall. Qing dynastin.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1336. VASER med LOCK och STÄLL, ett par, bergkristall. Qing dynastin.
1336. VASER med LOCK och STÄLL, ett par, bergkristall. Qing dynastin.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1350. FIGURIN, rökkvarts. Sen Qing dynastin.
1350. FIGURIN, rökkvarts. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1351. FIGURIN, kvarts. Kina, tidigt 1900-tal.
1351. FIGURIN, kvarts. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1349. VAS med LOCK, rökkvarts. Kina, 1900-talets första hälft.
1349. VAS med LOCK, rökkvarts. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1352. FIGURGRUPP, rosenkvarts. Kina tidigt 1900-tal.
1352. FIGURGRUPP, rosenkvarts. Kina tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1347. PENSELBAD, rökkvarts. Sen Qing dynasti.
1347. PENSELBAD, rökkvarts. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1339. FIGURIN, bergkristall. Kina tidigt 1900-tal.
1339. FIGURIN, bergkristall. Kina tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1345. FIGURIN, bergskristall. Kina, tidigt 1900-tal.
1345. FIGURIN, bergskristall. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1348. FIGURIN, kvarts. Kina, tidigt 1900-tal.
1348. FIGURIN, kvarts. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
58. Johan Krouthén, Landskap med pickande höns.
58. Johan Krouthén, Landskap med pickande höns.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
130. Bruno Liljefors, Tjäderlek i gryningsljus.
130. Bruno Liljefors, Tjäderlek i gryningsljus.
Klubbat pris 
175 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
359. August Jernberg, Dressyr.
359. August Jernberg, Dressyr.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
251. SEMIANTIK ISFAHAN. 231,5 x 139,5 cm.
251. SEMIANTIK ISFAHAN. 231,5 x 139,5 cm.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
9 000 - 11 000 SEK
84. HELMER OSSLUND, Gouache och akvarell, sign.
84. HELMER OSSLUND, Gouache och akvarell, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
143. John Bauer, "Gråråttorna på Glimmingehus".
143. John Bauer, "Gråråttorna på Glimmingehus".
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
906. UPPSATSSKÅLAR, ett par, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1895.
906. UPPSATSSKÅLAR, ett par, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1895.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
905. CHAMPAGNEKYLARE, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1849. Nyrokoko.
905. CHAMPAGNEKYLARE, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1849. Nyrokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
348. Albert Blombergsson, Vy från Sandarne.
348. Albert Blombergsson, Vy från Sandarne.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
250. SEMIANTIK ISFAHAN. 210,5 x 139 cm.
250. SEMIANTIK ISFAHAN. 210,5 x 139 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
57. Johan Krouthén, Landsväg.
57. Johan Krouthén, Landsväg.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1450. ALADÅBFORM, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1450. ALADÅBFORM, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
527. SALONGSBORD. Baltikum, empire, 1800-talets första hälft.
527. SALONGSBORD. Baltikum, empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1331. Vas, lack. Qing dynastin.
1331. Vas, lack. Qing dynastin.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
81. Helmer Osslund, Landskap med höstträd.
81. Helmer Osslund, Landskap med höstträd.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1532. LYKTOR/PERUKSTOCKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1532. LYKTOR/PERUKSTOCKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
833. DOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.
833. DOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1553. KAKEL/FLIS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1553. KAKEL/FLIS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1489. VAS, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
1489. VAS, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
597. SPEGEL. Sengustavianskt Stockholmsarbete, 1700-talets slut.
597. SPEGEL. Sengustavianskt Stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1254. RÖKELSEKAR, keramik. Song dynastin.
1254. RÖKELSEKAR, keramik. Song dynastin.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
665. BORDSPENDYL, Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
665. BORDSPENDYL, Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1592. VAS, porslin. Korea, 1800-tal.
1592. VAS, porslin. Korea, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
213. Helene Schjerfbeck, Rosa luktärtor.
213. Helene Schjerfbeck, Rosa luktärtor.
Klubbat pris 
350 000 SEK
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
629. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
629. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
689. URNA.  Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
689. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1316. MINIATYRGLASMÅLNINGAR, två stycken. Qing dynastin, 1800-tal.
1316. MINIATYRGLASMÅLNINGAR, två stycken. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1504. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1504. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1503. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1503. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1405. STÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1405. STÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
658. KONSOLUR, Schweiz, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
658. KONSOLUR, Schweiz, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
491. SKRIVBORD. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
491. SKRIVBORD. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
266. SEMIANTIK KESHAN. 199 x 132 cm.
266. SEMIANTIK KESHAN. 199 x 132 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
56. Johan Krouthén, Sommarlandskap med väderkvarn.
56. Johan Krouthén, Sommarlandskap med väderkvarn.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
270. MATTA, semiantik Keshan. 201 x 134 cm.
270. MATTA, semiantik Keshan. 201 x 134 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
630. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
630. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
711. BORDSTELEFON. LM ERICSSON. "Kaffekvarnen".
711. BORDSTELEFON. LM ERICSSON. "Kaffekvarnen".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1296. GRÖN TARA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
1296. GRÖN TARA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
324. Geskel Saloman, Porträtt av Moses och Hanne Ruben, Köpenhamn.
324. Geskel Saloman, Porträtt av Moses och Hanne Ruben, Köpenhamn.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1253. KRUKA, keramik. Song dynastin (960-1279).
1253. KRUKA, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1266. Rökelsekar, tripod. Ming dynastin.
1266. Rökelsekar, tripod. Ming dynastin.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1259. FIGURIN, lergods. Ming dynastin.
1259. FIGURIN, lergods. Ming dynastin.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
354. Ferdinand Fagerlin, Överraskad.
354. Ferdinand Fagerlin, Överraskad.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1525. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1525. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1278. BÄLTESSPÄNNE samt PLAKETT, jade, pärlor samt agat. Sen Qing dynasti.
1278. BÄLTESSPÄNNE samt PLAKETT, jade, pärlor samt agat. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
793. TERRIN med LOCK, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
793. TERRIN med LOCK, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1383. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1383. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1531. TESERVIS, 29 delar, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
1531. TESERVIS, 29 delar, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1496. FAT, kompaniporslin, Kina, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1496. FAT, kompaniporslin, Kina, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
500. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
500. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1330. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin.
1330. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1285. SNUSFLASKA med LOCK samt FIGURIN, nefrit. sen Qing dynasty.
1285. SNUSFLASKA med LOCK samt FIGURIN, nefrit. sen Qing dynasty.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1172. ARMBAND, smaragder med briljantslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct.
1172. ARMBAND, smaragder med briljantslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
137. Henric Ankarcrona, Ökenbatalj.
137. Henric Ankarcrona, Ökenbatalj.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
355. Ferdinand Fagerlin, "Den förtvivlade friaren".
355. Ferdinand Fagerlin, "Den förtvivlade friaren".
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1020. RING, smaragder och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.70 ct.
1020. RING, smaragder och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.70 ct.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
561. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
561. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
271. SEMIANTIK/OLD KESHAN FIGURAL. 202 x 132,5 cm.
271. SEMIANTIK/OLD KESHAN FIGURAL. 202 x 132,5 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1169. ARMBAND, åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct, i blomformationer.
1169. ARMBAND, åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct, i blomformationer.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
523. FÄLLBORD, av Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813 ).
523. FÄLLBORD, av Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813 ).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1070. RING, briljantslipad diamant, (äldre slipning) 4.11 ct, enl. gravyr.
1070. RING, briljantslipad diamant, (äldre slipning) 4.11 ct, enl. gravyr.
Klubbat pris 
310 000 SEK
Utropspris
280 000 - 300 000 SEK
1195. COLLIER, odlade japanska pärlor, lås med diamanter, tot. ca 1 ct.
1195. COLLIER, odlade japanska pärlor, lås med diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1183. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.30 ct.
1183. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.30 ct.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
554. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
554. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
710. BORDSTELEFON. L.M. ERICSSON & Co, Stockholm. Modell 1878.
710. BORDSTELEFON. L.M. ERICSSON & Co, Stockholm. Modell 1878.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
546. BANKETTSOFFA. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
546. BANKETTSOFFA. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
604. LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-tal. Rokoko.
604. LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-tal. Rokoko.
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
370. Porträtt av gosse i röd dräkt.
370. Porträtt av gosse i röd dräkt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1181. RING, sk eternity ring, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.20 ct.
1181. RING, sk eternity ring, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.20 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK