Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 562

 
1556 föremål
649. BORDSUR, av Wolffgand Günter. Gedau, 1600-talets slut.
649. BORDSUR, av Wolffgand Günter. Gedau, 1600-talets slut.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
66. Karl Nordström, Skymning över havet.
66. Karl Nordström, Skymning över havet.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
381. JOHAN CHRISTIAN VOLLERDT, olja på duk, sign o dat 1762.
381. JOHAN CHRISTIAN VOLLERDT, olja på duk, sign o dat 1762.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
526. SPELBORD. Baltikum, 1800-talets första hälft. Empire.
526. SPELBORD. Baltikum, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
76. Alfred Wahlberg, Flodlandskap i månsken.
76. Alfred Wahlberg, Flodlandskap i månsken.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
92. Helmer Osslund, "Utsikt från Osslundgården".
92. Helmer Osslund, "Utsikt från Osslundgården".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
590. SPEGEL, av Johan Åkerblad  (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
590. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
494. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets förra del. Régence.
494. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets förra del. Régence.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
612. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
612. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
58 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
73. August Hagborg, Ostronplockerskor, Bretagne.
73. August Hagborg, Ostronplockerskor, Bretagne.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
256. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 304 x 216 cm.
256. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 304 x 216 cm.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
609. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk omkring år 1800.
609. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk omkring år 1800.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
638. GOLVUR. Sverige, 1700-talets andra hälft.
638. GOLVUR. Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
520. FÄLLBORD, ett par. Mälardalen, omkring år 1800.
520. FÄLLBORD, ett par. Mälardalen, omkring år 1800.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
553. KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
553. KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
812. POKAL med lock, icke identifierad mästare Moskva 1745.
812. POKAL med lock, icke identifierad mästare Moskva 1745.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
451. Jonas Carl Linnerhielm, Landskap med fiskare vid en flod.
451. Jonas Carl Linnerhielm, Landskap med fiskare vid en flod.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
452. Elias Martin, Pojkar som vattnar hästar.
452. Elias Martin, Pojkar som vattnar hästar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
469. OKÄND KONSTNÄR, kritteckning på papper. Holländsk skola, 1600-tal.
469. OKÄND KONSTNÄR, kritteckning på papper. Holländsk skola, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
470. GERRIT DOU, tillskriven. Kritteckning, otydligt signerad.
470. GERRIT DOU, tillskriven. Kritteckning, otydligt signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
471. Sankt Antonius av Padua.
471. Sankt Antonius av Padua.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
473. Studier av lejon.
473. Studier av lejon.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
623. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
623. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
626. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
626. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1206. SPINDELUR, Johan Wideman d.ä. verksam Stockholm 1695-1717.
1206. SPINDELUR, Johan Wideman d.ä. verksam Stockholm 1695-1717.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
463. Egron Lundgren, Indisk flicka.
463. Egron Lundgren, Indisk flicka.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
112. Vilhelm Holmgren, Sällskap på restaurang.
112. Vilhelm Holmgren, Sällskap på restaurang.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1370. STÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1370. STÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
1548. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1548. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1387. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1387. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1323. RÖKELSEKAR med LOCK, cloisonné. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1323. RÖKELSEKAR med LOCK, cloisonné. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
417. Jacob Jordaens Hans krets, Baccanal.
417. Jacob Jordaens Hans krets, Baccanal.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1543. URNA med LOCK. Transition, 1600-tal.
1543. URNA med LOCK. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1371. BORDSSTÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1371. BORDSSTÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
315. David von Cöln, Vid Vulkanus smedja.
315. David von Cöln, Vid Vulkanus smedja.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1577. Ytterfoder, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1577. Ytterfoder, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1305. SKULPTUR, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
1305. SKULPTUR, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
318. Jonas Forsslund, "Charlotta Augusta Adlerfelt" (1765-1791).
318. Jonas Forsslund, "Charlotta Augusta Adlerfelt" (1765-1791).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
726. BARTMANKRUS, saltglaserat stengods.  Tyskland, 1600-tal.
726. BARTMANKRUS, saltglaserat stengods. Tyskland, 1600-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
725. GLASSERVIS, 62 delar. Kosta "Junior", 1900-tal.
725. GLASSERVIS, 62 delar. Kosta "Junior", 1900-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
312. Johan Henrik Scheffel, "Karl Martinsson Bergstedt" (1622-1694).
312. Johan Henrik Scheffel, "Karl Martinsson Bergstedt" (1622-1694).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
859. BORDSUPPSATS. Troligen Ryssland, 1800-talets början. Empire.
859. BORDSUPPSATS. Troligen Ryssland, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
97. Gustaf Fjaestad, Vinterlandskap med solbelyst tall.
97. Gustaf Fjaestad, Vinterlandskap med solbelyst tall.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
178. Axel Petersson Döderhultarn, "Auktion".
178. Axel Petersson Döderhultarn, "Auktion".
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
98. BROR LINDH, olja på duk uppklistrad på pannå. Sign.
98. BROR LINDH, olja på duk uppklistrad på pannå. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
197. Carl Holsoe, Borgerlig interiör med kvinna och barn.
197. Carl Holsoe, Borgerlig interiör med kvinna och barn.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
87. Bruno Liljefors, Räv och gräsand.
87. Bruno Liljefors, Räv och gräsand.
Klubbat pris 
195 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1549. SKÅL, porslin. Qing dynastin med sex karaktärers Ming mäke.
1549. SKÅL, porslin. Qing dynastin med sex karaktärers Ming mäke.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1552. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1552. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1267. FIGURIN, keramik. Ming dynastin.
1267. FIGURIN, keramik. Ming dynastin.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1588. PILGRIMSKRUS, porslin, Sen Qing dynasti.
1588. PILGRIMSKRUS, porslin, Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1558. VATTENDROPPARE, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1558. VATTENDROPPARE, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
241. ANTIK BACHSHAISH. 457 x 356,5 cm.
241. ANTIK BACHSHAISH. 457 x 356,5 cm.
Klubbat pris 
180 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
1538. SKÅLFAT, ett par, porslin.
Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
1538. SKÅLFAT, ett par, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
532. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
532. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
104. Ernst Josephson, "Marknad i Dalarne ('Den heliga familjen')".
104. Ernst Josephson, "Marknad i Dalarne ('Den heliga familjen')".
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
101. Ernst Josephson, Elegant dam.
101. Ernst Josephson, Elegant dam.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
194. Axel Petersson Döderhultarn, Dödskalle med benknotor.
194. Axel Petersson Döderhultarn, Dödskalle med benknotor.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
525. SPELBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Sengustavianskt.
525. SPELBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
640. VÄGGPENDYL, Nils Berg (verksam i Stockholm 1751-1794). Gustaviansk.
640. VÄGGPENDYL, Nils Berg (verksam i Stockholm 1751-1794). Gustaviansk.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
589. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
589. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
887. KAFFEKANNA, av Adolf Zethelius, Stockholm 1814. Empire.
887. KAFFEKANNA, av Adolf Zethelius, Stockholm 1814. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
642. VÄGGPENDYL. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.
642. VÄGGPENDYL. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1363. OKIMONOS, sex stycken, elfenben samt ben. Japan, Meiji ca 1900.
1363. OKIMONOS, sex stycken, elfenben samt ben. Japan, Meiji ca 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
723. GLASSERVIS, 24 delar. Gustaviansk stil.
723. GLASSERVIS, 24 delar. Gustaviansk stil.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
690. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
690. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
496. BYRÅ av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
496. BYRÅ av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
Klubbat pris 
310 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
528. STENBORD. Skåne, 1800-tal.
528. STENBORD. Skåne, 1800-tal.
Klubbat pris 
76 000 SEK
Utropspris
80 000 - 120 000 SEK
145. CARL OSKAR BORG. Signerad Carl Oscar Borg. Gouache.
145. CARL OSKAR BORG. Signerad Carl Oscar Borg. Gouache.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
227. Teodor Axentowicz, Betraktad ung dam.
227. Teodor Axentowicz, Betraktad ung dam.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
497. BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
497. BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
588. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
588. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
505. BYRÅ, tillskriven Jonas Hultsten. Gustaviansk, 1700-talets slut.
505. BYRÅ, tillskriven Jonas Hultsten. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
485. HÖRNSKÅP, av Martin Ohneberg (verksam i Paris 1773). Louis XVI.
485. HÖRNSKÅP, av Martin Ohneberg (verksam i Paris 1773). Louis XVI.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1365. VAS, satsuma. Japan, Meiji.
1365. VAS, satsuma. Japan, Meiji.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
897. SÅSKANNOR, ett par, av William Skeen, London 1766-1767.
897. SÅSKANNOR, ett par, av William Skeen, London 1766-1767.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
900. DUBBELKAROTTER, ett par, sannolikt av Richard Sawyer, Dublin 1814.
900. DUBBELKAROTTER, ett par, sannolikt av Richard Sawyer, Dublin 1814.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
536. KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets början. Empire.
536. KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
134. Wilhelm von Gegerfelt, Venetianskt kajmotiv.
134. Wilhelm von Gegerfelt, Venetianskt kajmotiv.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
420. CORNELIS DUSART. Olja på pannå.
420. CORNELIS DUSART. Olja på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
139. Herman af Sillén, Svensk örlogsfregatt på Gibraltars redd.
139. Herman af Sillén, Svensk örlogsfregatt på Gibraltars redd.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
165. Carl Milles, "Carl Wilhelm Scheele".
165. Carl Milles, "Carl Wilhelm Scheele".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
595. SPEGEL. Stockholmsarbete i Pehr Ljungs art, 1700-talets slut. Gustaviansk.
595. SPEGEL. Stockholmsarbete i Pehr Ljungs art, 1700-talets slut. Gustaviansk.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
12. Anders Zorn, "The Widow".
12. Anders Zorn, "The Widow".
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
155. Edvard Munch, "Study of a Model" (Modellstudie).
155. Edvard Munch, "Study of a Model" (Modellstudie).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
1344. VASER med LOCK, ett par, bergkristall. Kina tidigt 1900-tal.
1344. VASER med LOCK, ett par, bergkristall. Kina tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1346. RÖKELSEKAR med LOCK, två stycken, bergkristall. Tidigt 1900-tal.
1346. RÖKELSEKAR med LOCK, två stycken, bergkristall. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1337. FIGURIN, bergkristall. Sen Qing dynasti.
1337. FIGURIN, bergkristall. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1338. FIGURINER, tre stycken, bergkristall. Sen Qing dynasti.
1338. FIGURINER, tre stycken, bergkristall. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK