Modern Art + Design 598

Auktion 25 april på Arsenalsgatan 2 i Stockholm.

87 föremål
109. Ferdinand Boberg, 6 st stolar, jugend, Sverige ca 1900.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
110. JUGEND, spegel med konsolbord.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
111. Knut Fjaestad, bord, Sverige, jugend ca 1900.
Klubbat pris
250 000 SEK
Utropspris
100 000 - 175 000 SEK
112. Ferdinand Preiss, skulptur "The Torch Dancer", Frankrike ca 1925.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
114. Carl Hörvik, "Blomster", Näfveqvarns Bruk, Sverige tidigt 1920-tal.
Klubbat pris
210 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
115. Carl Hörvik, "Blomster", Näfveqvarns Bruk, Sverige tidigt 1920-tal.
Klubbat pris
240 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
116. Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
117. Anna Petrus, blomlåda "Nr 2", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
118. Folke Bensow, "Taburett Nr 1", Näfveqvarns Bruk, ca 1925.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
119. Ture Ryberg, rabattomfång, gjutjärn, "Jon", Näfveqvarns bruk.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
121. HELGE WERNER, tillskriven, golvlampa, Swedish Grace, 1920-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
123. SWEDISH GRACE, spegel, tenn, signerad Hj Bergman.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
124. SWEDISH GRACE, spegel, Herman Bergmans Gjuteri, Stockholm 1920-30-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
125. Axel Einar Hjorth, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
127. Axel Einar Hjorth, stolar, ett par "Wärmdö", Nordiska Kompaniet, ca 1935.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
131. Axel Einar Hjorth, stolar, ett par "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
132. Axel Einar Hjorth, bokhylla "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
133. Axel Einar Hjorth, skåp "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
137. ESTRID ERICSON, peruansk brännvinsfisk, Firma Svenskt Tenn 1920-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
140. Hjalmar Jackson, skrivbord/biblioteksbord, Stockholm ca 1934.
Klubbat pris
700 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
141. Estrid Ericson, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1940-50-tal.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
143. Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 965.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
145. Josef Frank, sideboard, Firma Svenskt Tenn, före 1985.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
146. Josef Frank, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 947.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
147. Josef Frank, stolar, 8 st, Firma Svenskt Tenn, modell 1165.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
148. Josef Frank, stolar, 8 st, Firma Svenskt Tenn, modell 1165.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
150. Carl Malmsten, bord, Åtvidabergs Industrier, ca 1934.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
151. OSCAR NILSSON, tillskrivet, skåp, Sverige 1940-tal.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
162. Jonas Rooth, ljuskrona, glas, Kivik 1999.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
165. Alvar Aalto, bordslampa, Valaistustyö, Finland 1950-tal, modell A 704.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
179. Finn Juhl, matbord "Judas", Niels Vodder, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
300 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
183. Jacob Kjaer, karmstol, modell "B 47", Danmark 1954.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
189. Poul Kjaerholm, bord, "PK-59", E Kold Christensen, Danmark.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
190. Carlo Scarpa, ljuskrona "Polyhedron", Venini, Italien 1960-tal.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
191. ITALIENSK FORMGIVARE, spegel, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
192. PAOLO VENINI, "Palotta", taklampa, Venini, Italien 1970-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art + Design 632

521. Mark Tobey, "Dance Macabre".
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Vänligen logga in för att delta i budgivningen.
Budhistorik
Fair warning
Fair warning
200 000

ditt bud
195 000

ditt bud
190 000

ditt bud
185 000

ditt bud
180 000

ditt bud
175 000

ditt bud
170 000

ditt bud
165 000

ditt bud
160 000

ditt bud
155 000

ditt bud
150 000

ditt bud
145 000

ditt bud
140 000

ditt bud
135 000

ditt bud
130 000

ditt bud
125 000

ditt bud
120 000

ditt bud
115 000

ditt bud
Aktuellt bud:
200 000 SEK