Modern Art + Design 598

Auktion 25 april på Arsenalsgatan 2 i Stockholm.

86 föremål
165. Alvar Aalto, bordslampa, Valaistustyö, Finland 1950-tal, modell A 704.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
117. Anna Petrus, blomlåda "Nr 2", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
132. Axel Einar Hjorth, bokhylla "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
125. Axel Einar Hjorth, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
133. Axel Einar Hjorth, skåp "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
114. Carl Hörvik, "Blomster", Näfveqvarns Bruk, Sverige tidigt 1920-tal.
Klubbat pris
210 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
115. Carl Hörvik, "Blomster", Näfveqvarns Bruk, Sverige tidigt 1920-tal.
Klubbat pris
240 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
150. Carl Malmsten, bord, Åtvidabergs Industrier, ca 1934.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
190. Carlo Scarpa, ljuskrona "Polyhedron", Venini, Italien 1960-tal.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
137. ESTRID ERICSON, peruansk brännvinsfisk, Firma Svenskt Tenn 1920-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
141. Estrid Ericson, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1940-50-tal.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
109. Ferdinand Boberg, 6 st stolar, jugend, Sverige ca 1900.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
112. Ferdinand Preiss, skulptur "The Torch Dancer", Frankrike ca 1925.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
179. Finn Juhl, matbord "Judas", Niels Vodder, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
300 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
116. Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
118. Folke Bensow, "Taburett Nr 1", Näfveqvarns Bruk, ca 1925.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
121. HELGE WERNER, tillskriven, golvlampa, Swedish Grace, 1920-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
140. Hjalmar Jackson, skrivbord/biblioteksbord, Stockholm ca 1934.
Klubbat pris
700 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
191. ITALIENSK FORMGIVARE, spegel, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
110. JUGEND, spegel med konsolbord.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
183. Jacob Kjaer, karmstol, modell "B 47", Danmark 1954.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
162. Jonas Rooth, ljuskrona, glas, Kivik 1999.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
143. Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 965.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
146. Josef Frank, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 947.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
145. Josef Frank, sideboard, Firma Svenskt Tenn, före 1985.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
148. Josef Frank, stolar, 8 st, Firma Svenskt Tenn, modell 1165.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
147. Josef Frank, stolar, 8 st, Firma Svenskt Tenn, modell 1165.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
111. Knut Fjaestad, bord, Sverige, jugend ca 1900.
Klubbat pris
250 000 SEK
Utropspris
100 000 - 175 000 SEK
151. OSCAR NILSSON, tillskrivet, skåp, Sverige 1940-tal.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
192. PAOLO VENINI, "Palotta", taklampa, Venini, Italien 1970-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
189. Poul Kjaerholm, bord, "PK-59", E Kold Christensen, Danmark.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
123. SWEDISH GRACE, spegel, tenn, signerad Hj Bergman.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
119. Ture Ryberg, rabattomfång, gjutjärn, "Jon", Näfveqvarns bruk.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK