Modern Art + Design 598

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
203Barbro Nilsson, MATTA, "Katarina/Livets träd", flossa, ca 224 x 157 cm, signerad AB MMF BN.30 000 SEK
204Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Vita spetsporten", reliefflossa, ca 242,5 x 168,5 cm, signerad AB MMF.Återrop
205Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Rutig blå halvflossa", reliefflossa, ca 252 x 170,5-175,5 cm, signerad AB MMF.98 000 SEK
206Barbro Nilsson, MATTA, "Guldklimpen", Reliefflossa, ca 332,5 x 259,5 cm, signerad AB MMF BN.200 000 SEK
207Barbro Nilsson, MATTA, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 276,5 x 198 cm, signerad AB MMF BN.90 000 SEK
208Barbro Nilsson, MATTA, "Krusbär", gobelängteknik, ca 243,5 x 75 cm, signerad AB MMF BN.46 000 SEK
209Barbro Nilsson, MATTA, "Nejlikan gråsvart", gobelängteknik, ca 276,5 x 215 cm, signerad AB MMF BN.90 000 SEK
210Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg, MATTA, "Tobias", gobelängvariant, ca 259 x 204,5 cm, signerad AB MMF AMF.32 000 SEK
211Barbro Nilsson, MATTA, "Tånga, ljus", gobelängteknik, ca 222 x 159,5-164 cm, signerad AB MMF BN.42 000 SEK
212Marianne Richter, MATTA, "Rubirosa, blå", gobelängteknik, ca 249 x 172,5 cm, signerad AB MMF MR.38 000 SEK
213Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Vit botten", rölakan, ca 263 x 178 cm, signerad AB MMF.20 000 SEK
214Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Röda åttan" rölakan, ca 328 x 222,5 cm, signerad AB MMF.100 000 SEK
215Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Grön äng", rölakan, ca 305 x 237,5 cm, signerad AB MMF.70 000 SEK
216Märta Måås-Fjetterström, GALLERIMATTA, "Röd grön äng", rölakan, ca 346,5 x 151,5 cm, signerad AB MMF.60 000 SEK
217Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Ljusa plador", rölakan, ca 266 x 200,5 cm, signerad AB MMF.42 000 SEK
218Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Munka-Ljungby", rölakan, ca 240,5 x 183,5 cm, signerad AB MMF.40 000 SEK
219Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Korgmattan", rölakan, ca 255 x 84 cm, signerad AB MMF.70 000 SEK
220Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Korgmattan", rölakan, ca 256,5 x 83 cm, signerad AB MMF.50 000 SEK
221Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Blå plump", rölakan, ca 406,5 x 253 cm, signerad AB MMF.300 000 SEK
222Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Blå Plump", rölakan, ca 266,5 x 182 cm, signerad AB MMF.85 000 SEK
223Marianne Richter, MATTA, "Rostaggen", rölakan, ca 305,5 x 200,5 cm, signerad AB MMF MR.40 000 SEK
224Barbro Nilsson, MATTA, "Salerno blå", rölakan, ca 224 x 153-150 cm, signerad AB MMF BN.42 000 SEK
225Barbro Nilsson, MATTA, "Salerno kallröd med enkel bård", rölakan, ca 217 x 149,5 cm, signerad AB MMF BN.34 000 SEK
226MATTA, rölakan, ca 234,5 x 170,5 cm, signerad NKT (Nordiska Kompaniets Textilkammare).Återrop
227Berit Koenig, MATTA, "Viggen, grön", rölakan, ca 292 x 245,5 cm, signerad SH BK (Svensk Hemslöjd, Berit Koenig).30 000 SEK
228MATTA, rölakan, ca 298 x 194 cm, Sverige omkring 1950.Återrop
229Barbro Nilsson, MATTA, "Falurutan, röd Borås", rölakan, ca 264,5 x 200 cm, signerad AB MMF BN.40 000 SEK
230Barbro Nilsson, MATTA, "Falurutan blå", rölakan, ca 235,5 x 164 cm, signerad AB MMF BN.44 000 SEK
231Barbro Nilsson, MATTA, "Falurutan, röd Borås", rölakan, ca 251,5 x 174,5 cm, signerad AB MMF BN.48 000 SEK
232Agda Österberg, MATTA, rölakan, ca 160 x 125 cm, invävd signatur AÖ på framsidan och broderat AGDA ÖSTERBERG på baksidan.36 000 SEK
233MATTA, rölakan, ca 449 x 242,5 cm, signerad MG, daterad 1969.42 000 SEK
234Barbro Nilsson, MATTA, "Marina, grön", tät rya, ca 210,5 x 148 cm, signerad AB MMF BN.46 000 SEK
235Barbro Nilsson, MATTA, "Magdalena blå", tät rya, ca 387,5 x 304 cm, signerad AB MMF BN.350 000 SEK
236Josef Frank, MATTA, "Bows", tuftad, ca 371,5 x 246,5 cm, design av Josef Frank, Almedahls.60 000 SEK
237Josef Frank, MATTA, "Matta nr II", handtuftad, ca 248 x 172 cm, komponerad av Josef Frank för Svenskt Tenn omkring 1940.48 000 SEK
238Gösta Adrian-Nilsson, Plangeometrisk komposition.70 000 SEK
239Inge Schiöler, Hus vid havet.155 000 SEK
240Hugo Gehlin, "Michelino".30 000 SEK
241Einar Jolin, "Motiv från Senlis".80 000 SEK
242Isaac Grünewald, "Susanna i badet".70 000 SEK
243Isaac Grünewald, Parasoll på stranden.80 000 SEK
244Ragnar Sandberg, "Cyklister".620 000 SEK
245Olle Olsson-Hagalund, Liten flicka på spark.Återrop
246Alexander Calder, "Equilibri".600 000 SEK
247Julio González, "Tête aiguë (Masque aigu)".1 100 000 SEK
248Alexander Calder, "Rose des sables".650 000 SEK
249Nejad Devrim, Utan titel.40 000 SEK
250Gösta Adrian-Nilsson, "Dramatisk signal".105 000 SEK
251Otto G Carlsund, "Rapid".720 000 SEK
252SVEN JONSON. Gouache, signed and dated -28.Återrop
253Erik Olson, "Corrida de Toros".340 000 SEK
254TOR BJURSTRÖM, signerad Bjurström, olja på duk.Återrop
255ISAAC GRÜNEWALD, pannå, signerad Grünewald.Återrop
256Gösta Adrian-Nilsson, "Matroser i Gröna Lund (I)".2 300 000 SEK
257André Lhote, Vy över Les Baux-de-Provence.37 000 SEK
258Birger Sandzén, Stilleben med amaryllis.120 000 SEK
259Ivan Ivarson, "Flickan i fönstret".710 000 SEK
260Ragnar Sandberg, "Gatuljus".180 000 SEK
261Isaac Grünewald, Stadshuskajen.70 000 SEK
262Alexandre Fassianos, Le fumeur.70 000 SEK
263Salvador Dalí, Studie till Hymen från Shakespeares "As you like it".Återrop
264Robert Jacobsen, Utan titel.24 000 SEK
265Robert Jacobsen, Utan titel.22 000 SEK
266Arne Jones, "Yin-Yang III".Återrop
267Eric Grate, "Kärlekspar".16 000 SEK
268Georges Papazoff, "Cirque".65 000 SEK
269Agnes Cleve, Expressionistiskt landskap.Återrop
270VERA NILSSON, duk, signerad VN. Enligt uppgift a tergo utförd 1927.Återrop
271Siri Derkert, "Balkongen".620 000 SEK
272Tora Vega Holmström, "Cilia".75 000 SEK
273Leander Engström, Porträtt av konstnärens hustru.Återrop
274Bror Hjorth, "Kärlekspar".12 000 SEK
275Eric Grate, Utan titel.12 000 SEK
276Eric Grate, "Magna Mater".15 000 SEK
277Eric Grate, Utan titel.15 000 SEK
278Isaac Grünewald, På stranden, Cádiz.60 000 SEK
279Leander Engström, "Varitédansöser".1 800 000 SEK
280Isaac Grünewald, Stilleben med citrusfrukter.Återrop
281Axel Nilsson, "Traneberg".14 000 SEK
282Gösta Adrian-Nilsson, Indian i kubistiskt landskap.200 000 SEK
283Tor Bjurström, Motiv från Bredgade 66, Köpenhamn.10 000 SEK
284Einar Jolin, "Jenny Hasselqvist - maskeraden".600 000 SEK
285Isaac Grünewald, Stilleben med amaryllis.65 000 SEK
286Ivan Ivarson, "Mimosa".200 000 SEK
287Carl Kylberg, "Människor på väg I".Återrop
288Inge Schiöler, "Kostervår".620 000 SEK
289Åke Göransson, "Göteborgsgata med gulbrunt hus på muren, himlen ljus".175 000 SEK
290RAGNAR SANDBERG, olja på duk.Återrop
291Sven X:et Erixson, "Soluppgång".70 000 SEK
292Hilding Linnqvist, "Rosor i venetiansk vas".75 000 SEK
293Ivan Ivarson, Blomsterstilleben.Återrop
294André Lhote, "Convalecence".155 000 SEK
295Marcel Gromaire, "Lavandiére".250 000 SEK
296Lynn Chadwick, "Pair of Cloaked figures".400 000 SEK
297Marc Chagall, "La Mariée à la Lune".Återrop
298TORSTEN RENQVIST. Gjuten betong.Återrop
299Torsten Renqvist, "Döende djur".Återrop
300Vera Nilsson, "Nakenmodell".Återrop
301Leander Engström, "Man och Kvinna" eller "Gungan".120 000 SEK
301AJohn Sten, "Sovande kvinna".80 000 SEK