Kan inte nå servern

Modern Art + Design 608

 
547 föremål
442. Pierre Olofsson, Utan titel.
442. Pierre Olofsson, Utan titel.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
127. Georg Jensen, skål, Köpenhamn 1920, 830/1000 silver, design 263.
127. Georg Jensen, skål, Köpenhamn 1920, 830/1000 silver, design 263.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
353. Meret Oppenheim, Souvenir du "Déjeuner au Fourrure”.
353. Meret Oppenheim, Souvenir du "Déjeuner au Fourrure”.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
6. Ingeborg Lundin, vas, ariel "Ansikten", Orrefors 1971.
6. Ingeborg Lundin, vas, ariel "Ansikten", Orrefors 1971.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
488. Eric H Olson, "Optochromi".
488. Eric H Olson, "Optochromi".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
41. Wilhelm Kåge, vas, "Surrea", Gustavsberg ca 1940.
41. Wilhelm Kåge, vas, "Surrea", Gustavsberg ca 1940.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
174. Axel Einar Hjorth, tillskriven, byrå, furu, Nordiska Kompaniet 1930-tal.
174. Axel Einar Hjorth, tillskriven, byrå, furu, Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
64. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1968.
64. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1968.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
443. C.O. (Carl-Otto) Hultén, "Imagination".
443. C.O. (Carl-Otto) Hultén, "Imagination".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
8. Ingeborg Lundin, vas, ariel, "Ansikten", Orrefors 1979.
8. Ingeborg Lundin, vas, ariel, "Ansikten", Orrefors 1979.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
73. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1963.
73. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1963.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
506. Harald Lyth, "Monogram".
506. Harald Lyth, "Monogram".
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
221. SVENSK FORMGIVARE, taklampor, ett par, Sverige 1930-40-tal.
221. SVENSK FORMGIVARE, taklampor, ett par, Sverige 1930-40-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
432. Bror Hjorth, Kvinna vid bord.
432. Bror Hjorth, Kvinna vid bord.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
230. John Kandell, tak/bordslampor, ett par, Sverige 1950-tal.
230. John Kandell, tak/bordslampor, ett par, Sverige 1950-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
193. Josef Frank, byrå, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1950-tal.
193. Josef Frank, byrå, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1950-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
363. Torsten Renqvist, Flygande fågel.
363. Torsten Renqvist, Flygande fågel.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
444. Lars-Erik Falk, "Modul skulptur i färg 25".
444. Lars-Erik Falk, "Modul skulptur i färg 25".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
247. MODERNISTISK FORMGIVARE, soffa, sannolikt ca 1939.
247. MODERNISTISK FORMGIVARE, soffa, sannolikt ca 1939.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
405. ROBERTO MATTA, Pastellkrita på papper, signerad.
405. ROBERTO MATTA, Pastellkrita på papper, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
348. Gösta Adrian-Nilsson, "Slutad badsäsong".
348. Gösta Adrian-Nilsson, "Slutad badsäsong".
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
189. Estrid Ericson, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1951.
189. Estrid Ericson, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1951.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
338. Maj Bring, Blomsterstilleben med fjärilar.
338. Maj Bring, Blomsterstilleben med fjärilar.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
92. Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike.
92. Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
89. Hertha Hillfon, skulptur, solansikte, egen ateljé, Stockholm.
89. Hertha Hillfon, skulptur, solansikte, egen ateljé, Stockholm.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
489. Eric H Olson, "Optochromi".
489. Eric H Olson, "Optochromi".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
45. Wilhelm Kåge, vas, Farsta, Gustavsbergs studio 1959.
45. Wilhelm Kåge, vas, Farsta, Gustavsbergs studio 1959.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
97. Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, äpple, Fogdarp, Förslöv 1984.
97. Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, äpple, Fogdarp, Förslöv 1984.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
262. Frits Henningsen, karmstol, Danmark 1940-50-tal.
262. Frits Henningsen, karmstol, Danmark 1940-50-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
383. Lynn Chadwick, Single Candle Holder.
383. Lynn Chadwick, Single Candle Holder.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
50. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.
50. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
149. Wiwen Nilsson, ljusstakar, ett par, Lund 1964, 1968, sterling.
149. Wiwen Nilsson, ljusstakar, ett par, Lund 1964, 1968, sterling.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
337. Greta Gerell, Café, Paris.
337. Greta Gerell, Café, Paris.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
214. Uno Åhrén, eller BJÖRN TRÄGÅRDH, skåp, Firma Svenskt Tenn 1930-tal.
214. Uno Åhrén, eller BJÖRN TRÄGÅRDH, skåp, Firma Svenskt Tenn 1930-tal.
Klubbat pris 
47 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
219. Axel Einar Hjorth, bord, "Record", Nordiska Kompaniet, 1933.
219. Axel Einar Hjorth, bord, "Record", Nordiska Kompaniet, 1933.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
534. Joan Miró Efter, "Femme, lune, etoile".
534. Joan Miró Efter, "Femme, lune, etoile".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
451. Eric Hallström, "Gata i Funchal".
451. Eric Hallström, "Gata i Funchal".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
246. MODERNISTISK FORMGIVARE, fåtöljer, ett par, sannolikt 1939.
246. MODERNISTISK FORMGIVARE, fåtöljer, ett par, sannolikt 1939.
Klubbat pris 
210 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
161. SVENSK FORMGIVARE, så kallad stabbestol, 1900-talets början.
161. SVENSK FORMGIVARE, så kallad stabbestol, 1900-talets början.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
358. Inge Schiöler, "Blommande buske".
358. Inge Schiöler, "Blommande buske".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
101. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
101. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
374. Gaston Louis Roux, "Le coq en colère".
374. Gaston Louis Roux, "Le coq en colère".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
109. Axel Salto, vas, Royal Copenhagen, Danmark, 1960-talets början.
109. Axel Salto, vas, Royal Copenhagen, Danmark, 1960-talets början.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
452. Sven X:et Erixson, "Blommor i fönstret".
452. Sven X:et Erixson, "Blommor i fönstret".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
194. Josef Frank, soffa, tresits, Firma Svenskt Tenn, modell 3031.
194. Josef Frank, soffa, tresits, Firma Svenskt Tenn, modell 3031.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
345. Erik Olson, Nattbild med automobil.
345. Erik Olson, Nattbild med automobil.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
177. Axel Einar Hjorth, soffa "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
177. Axel Einar Hjorth, soffa "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
486. Olle Olsson-Hagalund, Stadsbild med figurer.
486. Olle Olsson-Hagalund, Stadsbild med figurer.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
16. Alvar Aalto, vas, modell 3031, Iittala, Finland, 1950-1960-tal.
16. Alvar Aalto, vas, modell 3031, Iittala, Finland, 1950-1960-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
49. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1958.
49. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1958.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
190. Estrid Ericson, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm sannolikt 1952.
190. Estrid Ericson, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm sannolikt 1952.
Klubbat pris 
71 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
480. Carl Palme, Stadsbild.
480. Carl Palme, Stadsbild.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
526. Friedensreich Hundertwasser, "Arabian woman”.
526. Friedensreich Hundertwasser, "Arabian woman”.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
466. Olle Baertling, "Karlaplan".
466. Olle Baertling, "Karlaplan".
Klubbat pris 
38 500 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
350. André Lanskoy, "Accord prévu".
350. André Lanskoy, "Accord prévu".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK