Kan inte nå servern
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Important Winter Sale 669

Se katalogen för liveauktionen med det bästa av det bästa

Liveauktion: 10–12 december, start kl. 10.00, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Liveauktion – Så lägger du bud

Att delta i liveauktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Läs mer om alternativen nedan.

Registrera dig med ett klick – Om du är onlinekund så behöver du registrera dig som kund för liveauktioner för att kunna delta i auktionen. Klicka här för att skicka in registreringsansökan eller kontakta validation@bukowskis.com. Om du är ny kund hos oss måste du skapa ett kundkonto först. Behöver du hjälp ber vi dig om att kontakta info@bukowskis.com.

Deposition – Vi har i vissa fall krav på deposition för att deltaga i livebudgivning. På ditt kundkonto kan du se om du omfattas av depositionskravet. Kontakta deposit@bukowskis.com för mer information.

Bekanta dig med köpvillkoren för liveauktioner här.

Registrera dig Skapa ett konto

 
1441 föremål
931. Lotte Laserstein, Vy över hustak.
931. Lotte Laserstein, Vy över hustak.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
943. Lotte Laserstein, Porträtt av dam i hatt.
943. Lotte Laserstein, Porträtt av dam i hatt.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
879. Axel Lindman, Bruksmiljö i vinterskrud.
879. Axel Lindman, Bruksmiljö i vinterskrud.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
533. Urnor med lock, ett par, flintgods. Sverige, 1790-tal.
533. Urnor med lock, ett par, flintgods. Sverige, 1790-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1336. Prakturna, porslin. Transition, 1600-tal.
1336. Prakturna, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1303. Kopp med fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1303. Kopp med fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
982. Wilhelm Behm, Vinfält, Suresnes.
982. Wilhelm Behm, Vinfält, Suresnes.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
650. Erik Tryggelin, Valborgsmässoeld, Skinnarviksberget.
650. Erik Tryggelin, Valborgsmässoeld, Skinnarviksberget.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
230. Konsolbord, Sverige, 1700-talets senare del, Rokoko.
230. Konsolbord, Sverige, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
974C. Axel Borg, Älgar på myr.
974C. Axel Borg, Älgar på myr.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1192. Rock, broderat siden. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
1192. Rock, broderat siden. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
698B. Fransk skola, 1700-tal, Herrporträtt.
698B. Fransk skola, 1700-tal, Herrporträtt.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
193. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
193. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
784. Giovanni Battista Pittoni, hans krets, Petrus med himmelrikets nyckel.
784. Giovanni Battista Pittoni, hans krets, Petrus med himmelrikets nyckel.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
175. Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
175. Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
985. Johan Krouthén, Landskap med blommande fruktträd.
985. Johan Krouthén, Landskap med blommande fruktträd.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1115. Skål, porslin. Tianqi/Chongzhen 1620/30-tal.
1115. Skål, porslin. Tianqi/Chongzhen 1620/30-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
817. Sivert Lindblom, "Kofes".
817. Sivert Lindblom, "Kofes".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
506. Matta, antik Kirman, figural, ca. 229 x 144 cm.
506. Matta, antik Kirman, figural, ca. 229 x 144 cm.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
708. Pelle Swedlund, Kvinna vid solnedgång.
708. Pelle Swedlund, Kvinna vid solnedgång.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
19. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
19. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
989. Jenny Nyström, Vid gärdsgården.
989. Jenny Nyström, Vid gärdsgården.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
973. Carl Eldh, "Dansen".
973. Carl Eldh, "Dansen".
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1320. Bojan, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
1320. Bojan, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
835. Carl Milles, "Lilla Europahuvudet".
835. Carl Milles, "Lilla Europahuvudet".
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
454. Matta, Täbris, part silk, 268 x 179 cm.
454. Matta, Täbris, part silk, 268 x 179 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
457. Matta, antik Bidjar, västra Persien, ca 352 x 148 cm.
457. Matta, antik Bidjar, västra Persien, ca 352 x 148 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
499. Matta, semiantik Nain Tudeshk, ca 307 x 206 cm.
499. Matta, semiantik Nain Tudeshk, ca 307 x 206 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
436. Gallerimatta, antik Kazak, sydvästra Kaukasus, 375 x 98 cm.
436. Gallerimatta, antik Kazak, sydvästra Kaukasus, 375 x 98 cm.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
458. Matta, antik Bidjar, Västra Persien, ca 380 x 174 cm.
458. Matta, antik Bidjar, Västra Persien, ca 380 x 174 cm.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
927. Lotte Laserstein, Musicerande barn.
927. Lotte Laserstein, Musicerande barn.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
49. Konsolbord,  Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustavianskt.
49. Konsolbord, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustavianskt.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
744. John Bauer, "Huldra".
744. John Bauer, "Huldra".
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
993. Oskar Bergman, Sommardag på Gröna lund.
993. Oskar Bergman, Sommardag på Gröna lund.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
207. Kabinettskåp, Holland, sent 1600-tal, Barock.
207. Kabinettskåp, Holland, sent 1600-tal, Barock.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
109. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
109. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
689. Lorens Pasch d y, Porträtt av man i svenska dräkten.
689. Lorens Pasch d y, Porträtt av man i svenska dräkten.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
865. Jan van Huchtenburg, Kavalleribatalj.
865. Jan van Huchtenburg, Kavalleribatalj.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
762. Carl Milles, "Diana med kjol".
762. Carl Milles, "Diana med kjol".
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
926A. Robert Thegerström, Villa Tallbacken om vintern.
926A. Robert Thegerström, Villa Tallbacken om vintern.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
646. Oskar Bergman, Kobbe med fiskmåsar.
646. Oskar Bergman, Kobbe med fiskmåsar.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
977. Roman Nyman, Insjölandskap.
977. Roman Nyman, Insjölandskap.
Klubbat pris
135 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
704. Per Ekström, Landskap i soldis.
704. Per Ekström, Landskap i soldis.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
745. John Bauer, "Riddaren Rider".
745. John Bauer, "Riddaren Rider".
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
869. Frans Francken II, tillskriven, Judit och Holofernes.
869. Frans Francken II, tillskriven, Judit och Holofernes.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
790. Syskon med steglitsor.
790. Syskon med steglitsor.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
794. Antonio Morghen, Utanför Florens.
794. Antonio Morghen, Utanför Florens.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
376. Revolutionsring, kung Gustav III, guld och emalj.
376. Revolutionsring, kung Gustav III, guld och emalj.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
987. Jenny Nyström, Flicka och påskliljorna.
987. Jenny Nyström, Flicka och påskliljorna.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
684. Mosse Stoopendaal, Domherrar i vinterlandskap.
684. Mosse Stoopendaal, Domherrar i vinterlandskap.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
730. Matthias van Arkel, "Medium Cube #29".
730. Matthias van Arkel, "Medium Cube #29".
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
177. Ljusstakar ett par, Frankrike tidigt 1800-tal, Empire.
177. Ljusstakar ett par, Frankrike tidigt 1800-tal, Empire.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
806. Owe Zerge, Pojke i profil.
806. Owe Zerge, Pojke i profil.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
822. Oskar Bergman, "Vår vid Erstavik".
822. Oskar Bergman, "Vår vid Erstavik".
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
648. Oskar Bergman, Vårlandskap.
648. Oskar Bergman, Vårlandskap.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1206. Ämbetsmannainsignia, ett par, kesi. Qingdynastin, 1800-tal.
1206. Ämbetsmannainsignia, ett par, kesi. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
331. Gustaf Folcker, dryckeskanna, silver, Stockholm 1847.
331. Gustaf Folcker, dryckeskanna, silver, Stockholm 1847.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
939. Lotte Laserstein, Tallbacke.
939. Lotte Laserstein, Tallbacke.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1315. Trädgårdspall, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1315. Trädgårdspall, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1057. Vaser, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
1057. Vaser, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
737. Viggo Pedersen, "Flicka vid vagga".
737. Viggo Pedersen, "Flicka vid vagga".
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
920. Nicolaes Berchem, Kvinna på åsna.
920. Nicolaes Berchem, Kvinna på åsna.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK