Kan inte nå servern

Important Winter Sale 669

Se katalogen för liveauktionen med det bästa av det bästa

Liveauktion: 10–12 december, start kl. 10.00, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Liveauktion – Så lägger du bud

Att delta i liveauktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Läs mer om alternativen nedan.

Registrera dig med ett klick – Om du är onlinekund så behöver du registrera dig som kund för liveauktioner för att kunna delta i auktionen. Klicka här för att skicka in registreringsansökan eller kontakta validation@bukowskis.com. Om du är ny kund hos oss måste du skapa ett kundkonto först. Behöver du hjälp ber vi dig om att kontakta info@bukowskis.com.

Deposition – Vi har i vissa fall krav på deposition för att deltaga i livebudgivning. På ditt kundkonto kan du se om du omfattas av depositionskravet. Kontakta deposit@bukowskis.com för mer information.

Bekanta dig med köpvillkoren för liveauktioner här.

Registrera dig Skapa ett konto

 
1441 föremål
1109. Kruka, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
1109. Kruka, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
421. Decoupure, Sverige, daterad 1751.
421. Decoupure, Sverige, daterad 1751.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1146. Skålfat, keramik. Songdynastin (960-1279).
1146. Skålfat, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
876. Gustaf III, tillskriven, Gravmonument.
876. Gustaf III, tillskriven, Gravmonument.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
995. Anna Palm de Rosa, "Strömmen med Stockholms slott".
995. Anna Palm de Rosa, "Strömmen med Stockholms slott".
Klubbat pris
9 600 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
634. Cartier ett par örhängen "Trinity" 18K guld i tre färger.
634. Cartier ett par örhängen "Trinity" 18K guld i tre färger.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
14 000 - 15 000 SEK
886. Lauritz Haaland, Segelskuta vid klippor.
886. Lauritz Haaland, Segelskuta vid klippor.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
141. Ljuskrona, för nio ljus, Sverige, 1830-tal, Senempire.
141. Ljuskrona, för nio ljus, Sverige, 1830-tal, Senempire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
795. François Verheyden, Pannkaksstekaren.
795. François Verheyden, Pannkaksstekaren.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1294. Skål, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1294. Skål, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
165 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
672. Helmer Osslund, Norrländskt landskap.
672. Helmer Osslund, Norrländskt landskap.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
483. Matta, semiantik Ghom, centrala Persien, ca 312 x 215 cm.
483. Matta, semiantik Ghom, centrala Persien, ca 312 x 215 cm.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
173. Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
173. Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
575. Armband 18K guld med smaragder och pärlor, 1800-tal.
575. Armband 18K guld med smaragder och pärlor, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
453. Matta, Täbris, part silk, ca 206 x 147 cm.
453. Matta, Täbris, part silk, ca 206 x 147 cm.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
194. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
194. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
172. Ljusstakar ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
172. Ljusstakar ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
731. Eva Lange, "Vågen".
731. Eva Lange, "Vågen".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
694. Alexander Geete, Kavalleribataljer, ett par.
694. Alexander Geete, Kavalleribataljer, ett par.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1142. Skål, porslin. Qingdynastin.
1142. Skål, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
787. Jusepe de Ribera, hans efterföljd, Sankt Paulus.
787. Jusepe de Ribera, hans efterföljd, Sankt Paulus.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1009. Anders Zorn, "Vid kakelugnen".
1009. Anders Zorn, "Vid kakelugnen".
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
475. Matta, semiantik Keshan figural, ca 206 x 138 cm.
475. Matta, semiantik Keshan figural, ca 206 x 138 cm.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
261. Bägare med nödmynt, ostämplad, Sverige 1730-tal.
261. Bägare med nödmynt, ostämplad, Sverige 1730-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
145. Bordspendyl, Frankrike, omkring år 1800, Directoire.
145. Bordspendyl, Frankrike, omkring år 1800, Directoire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
472. Matta, antik silke Keshan, centrala Persien, ca 201 x 130 cm.
472. Matta, antik silke Keshan, centrala Persien, ca 201 x 130 cm.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
169. Ljusstakar ett par, Louis XVI, Frankrike sent 1700-tal.
169. Ljusstakar ett par, Louis XVI, Frankrike sent 1700-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
504. Matta, semiantik "Lion and Sun" Kirman, ca 205 x 144 cm.
504. Matta, semiantik "Lion and Sun" Kirman, ca 205 x 144 cm.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
979. Carl Skånberg, "Sjölandskap".
979. Carl Skånberg, "Sjölandskap".
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1175. Stemcup, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1175. Stemcup, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
967. Lotte Laserstein, Vilande Traute.
967. Lotte Laserstein, Vilande Traute.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
948. Lotte Laserstein, Självporträtt.
948. Lotte Laserstein, Självporträtt.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1045. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1045. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
175. Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
175. Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1010. Carl Larsson, "Brita och jag".
1010. Carl Larsson, "Brita och jag".
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
649. Oskar Bergman, Ek i vårlandskap.
649. Oskar Bergman, Ek i vårlandskap.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
974. Otto Strandman, Dansen.
974. Otto Strandman, Dansen.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
498. Matta Isfahan, centrala Persien, ca 162 x 104 cm.
498. Matta Isfahan, centrala Persien, ca 162 x 104 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1240. Vas, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1240. Vas, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1256. Buddhistisk munk, trä. Japan, 1800-tal.
1256. Buddhistisk munk, trä. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1254. Buddha med halo, brons. Burma, 1500-tal.
1254. Buddha med halo, brons. Burma, 1500-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
45. Kolonnskåp, Sverige, 1800-talets första hälft, Empire.
45. Kolonnskåp, Sverige, 1800-talets första hälft, Empire.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1216. Stolar, ett par, hardwood. Sen Qingdynasti.
1216. Stolar, ett par, hardwood. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1006. Anders Zorn, "Gitarrspelerska".
1006. Anders Zorn, "Gitarrspelerska".
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
550B. Armband 20K guld.
550B. Armband 20K guld.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
171. Ljusstakar ett par, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
171. Ljusstakar ett par, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1198. Insignia, siden. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1198. Insignia, siden. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
984. Ivar Nyberg, Ankungar.
984. Ivar Nyberg, Ankungar.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1226. Glasmålning. Qingdynastin, 1700-tal.
1226. Glasmålning. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1119. Väggvas, porslin. Transition, 1600-tal.
1119. Väggvas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1179. Skål, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
1179. Skål, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
837. Axel Petersson Döderhultarn, Man och kvinna.
837. Axel Petersson Döderhultarn, Man och kvinna.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
23. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
23. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
484. Matta, antik Ghom, centrala Persien, ca 310 x 190 cm.
484. Matta, antik Ghom, centrala Persien, ca 310 x 190 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
928. Lotte Laserstein, Sittande ung kvinna.
928. Lotte Laserstein, Sittande ung kvinna.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
878. Thure Wallner, "Domherrar".
878. Thure Wallner, "Domherrar".
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
170. Ljusstakar, ett par, England, 1700-talets slut, George III.
170. Ljusstakar, ett par, England, 1700-talets slut, George III.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1176. Penselställ, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1176. Penselställ, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
874. Carl Gustaf Gillberg, Vyer över bruk, ett par.
874. Carl Gustaf Gillberg, Vyer över bruk, ett par.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
409. Kakelplatta, "Dome of the Rock", lergods, Osmanska riket, omkring år 1600.
409. Kakelplatta, "Dome of the Rock", lergods, Osmanska riket, omkring år 1600.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
775. Helmer Osslund, Norrländskt landskap med regnbåge.
775. Helmer Osslund, Norrländskt landskap med regnbåge.
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1317. Urnor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1317. Urnor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1069. Vas, porslin. Kina, 1900-tal.
1069. Vas, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
165 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1070. Vas, porslin. Kina, 1900-tal.
1070. Vas, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
220 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
946. Lotte Laserstein, Italienskt bergslandskap.
946. Lotte Laserstein, Italienskt bergslandskap.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
945. Lotte Laserstein, Hamnmotiv från Sydeuropa.
945. Lotte Laserstein, Hamnmotiv från Sydeuropa.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
934. Lotte Laserstein, Studie till nakenakt.
934. Lotte Laserstein, Studie till nakenakt.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK