Important Winter Sale 669

Se katalogen för liveauktionen med det bästa av det bästa

Liveauktion: 10–12 december, start kl. 10.00, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Liveauktion – Så lägger du bud

Bekanta dig med köpvillkoren för liveauktioner här.

Registrera dig Skapa ett konto

1441 föremål
223. Pottskåp, Sverige, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
959. Lotte Laserstein, Självporträtt i hatt.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1268. Rökelsekar, gult glas. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
152. Bordspendyl, Parisarbete, 1820-tal, Charles X.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1350. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
831. Philip Andreevich Maliavin, Bondkvinnor.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
196. Obelisk, Italien 1900-talets första del.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
971. Christian Eriksson, "Sittande same".
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1008. Anders Zorn, "The new maid".
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
821. Oskar Bergman, "Åskmålnet".
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1264. Bricka, silver, Singfat, Shanghai, China Trade.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1177. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
958. Lotte Laserstein, Dubbelporträtt - självporträtt.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
949. Lotte Laserstein, Självporträtt.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
501. Matta, Kashkuli Qashqai, södra Persien, ca 246 x 128 cm.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1007. Anders Zorn, "Kajuta".
1007. Anders Zorn, "Kajuta".
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
34. Slagbord, England, sent 1700-tal, George III.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1274. Urna, porslin. Transition, 1600-talets mitt.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1048. Skål, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1170. Fat, porslin. Kina, troligen Republik.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
512. Chapan, Ikat-silke, Centralasien, 1880-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
517. Chapan, Ikat-silke, Centralasien, 1880-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1063. Vas, porslin. Kina, troligen Republik, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1220. Altarbord, röd lack. Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1217. Pall/bord, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1185. Fat, porslin. Qingdynastin, Daoguangs märke och period.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1257. Guanyin, brons. Kina, 1600/1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1255. Buddha, brons. Shan-staterna, Burma, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
981. Carl Johansson, Puerto Orotava, Teneriffa.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
917. Salvator Rosa, tillskriven, Man i rustning.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
215. Skulptur, tillskriven Johan August Gustafsson (1852-1932).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
150. Bordsur, England, ca 1820-tal, Nygotik.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
218. Trädgårdsurna, Hellefors styckebruk, daterad 1791.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
148. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
509. Chapan, silke och bomull, Centralasien, 1880-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
186. Lampfot, troligen Tyskland, ca 1830-tal, Senempire.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
116. Spegel, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1331. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1108. Skål, porslin, 1600-tal.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
688. Adolf Ulrik Wertmüller, "Henric Gahn" (1774-1834).
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
714. Ernst Josephson, Adam och Eva.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
4. Skåp, Sverige, 1700-talets slut, Rokoko.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
954. Lotte Laserstein, Vilande Traute.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
933. Lotte Laserstein, Flicka i gul kofta.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
966. Lotte Laserstein, Bobby tecknar.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
103. Spegel, Nordeuropa, 1700-talets mitt, Senbarock.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1335. Skålar, ett par, porslin, 1600-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1348. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
947. Lotte Laserstein, Motiv från Nago, Italien.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
962. Lotte Laserstein, Traute i profil.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
932. Lotte Laserstein, Sittande flicka med sjalett.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
938. Lotte Laserstein, Hedlandskap, Öland.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK