Slottsproveniens

Undanstoppat i ett gammalt skåp på vinden kan det ligga en värld av föremål från svunna tider; en bortglömd skatt som väntar på att upptäckas. Välkommen till vår temaauktion ”Slottsproveniens”, där vi presenterar enastående äldre damast och andra föremål från förr, bland annat med fin proveniens från det fantastiska renässansslottet Maltesholm i Skåne. Bland skatterna finns även vackra dukningsföremål, silverprydnader och en magnifik barnfolkdräkt som legat nedpackad i en kista. Genom att öppna skåpdörrarna på glänt hoppas vi nu att dessa föremål från forna storkalas åter ska få pryda sin plats och uppskattas av nya ägare under lång tid framöver.

32 föremål
Coasters 1 par nysilver 1900-talets början.
Klubbat pris
1 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Dosa silver  1900-tal.
Dosa silver 1900-tal.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Cigarettetui silver svenska importstämplar 1900-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Flakshållare ostämplad silver orientalisk omkring 1900.
Klubbat pris
3 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Urna med lock silver Frankrike omkring 1900.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Broderad textil daterad 1805 linne ca 135x74 cm.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Servietter 16 st 1900-talets första hälft ca 82x86 cm.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Servietter 2 st damast 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Servietter 5 st damast omkring 1900.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Servietter 6 st damast omkring 1900.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Duk damast omkring 1900.
Duk damast omkring 1900.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Handdukar 10 st omkring 1900 linne ca 97x69 cm.
Klubbat pris
1 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Handdukar 2 st damast omkring 1900.
Klubbat pris
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Dukar 3 st damast omkring 1900.
Klubbat pris
7 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Hanna Persson cigarrskrin silver Karlskrona 1921.
Klubbat pris
3 050 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Serviett damast 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Servietter 10 + 3 st Damast omkring 1900.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Broderad textil daterad 1898 linne ca 183x67 cm.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Servietter 24 st daterade 1848 damast ca 84x77 cm.
Klubbat pris
7 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK