Inger Estham

INGER ESTHAM
Textilexperten Inger Estham var fil.lic. i konstvetenskap, teol. dr.h.c. vid Uppsala universitet och utbildad på Konstfackskolan i Stockholm. Hon var avdelningsdirektör och enhetschef för textilenheten vid Riksantikvarieämbetet och Statens historiska museer. Hon var specialist på kyrkliga textilier från medeltid till 1900-tal. Inger Estham föddes i Stockholm, hade rötter i Kullabygden och i Norge och var väl berest. Auktionen innehåller möbler, lampor, konsthantverk, smycken, silver, konstverk, böcker, guldmynt och klockor. Namn som återfinns på auktionen är Wiwen Nilsson, W.A. Bolin, Josef Frank, Carl Malmsten, Bruno Mathsson, Olle Hjortzberg, Nils Kölare, Barbro Nilsson AB MMF.

76 föremål
BÖCKER, 15 st., ämne: hovdräkter, kläder och mode.
Klubbat pris
3 203 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL, Silver, Orientalisk.
SKÅL, Silver, Orientalisk.
Klubbat pris
2 066 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÖCKER OCH HÄFTEN, 21 st., ämne: vävda tapeter.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NILS KÖLARE, olja på pannå, osignerad.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RING med fem briljantslipade diamanter.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
3 500 SEK
SKÅLFAT, silver, omkring 1900. Vikt ca 500 gram.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF FRANK, bordslampa, modell 2569, Svenskt Tenn.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GULDMYNT, 50 Pesos, Mexico 1921-1928. Ca 42 gram.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BRICKA, sterlingsilver, Mexico. Vikt 1430 gram.
Klubbat pris
4 208 SEK
Utropspris
3 500 SEK
TAVANNES, fickur, 44 mm, frackur.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BROSCH med odlade pärlor samt briljantslipade diamanter.
Klubbat pris
6 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RING, 18K guld.
RING, 18K guld.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STOL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
2 565 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TISSOT, PR 100 (100M/330FT), armbandsur, 29 mm,
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RING med gammalslipad diamant.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HALSBAND, tvåradigt, manglad länk.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KEDJA samt HÄNGE med snäckskalkamé, 18K guld.
Klubbat pris
3 030 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORD, Europa, 1900-talets början.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GULDMYNT, fine gold, 20 dollars, Liberty, USA. 1899. Vikt ca 33 g.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BORDSLAMPA, emalj. Japan, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1800/1900-TAL, olja på duk.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AMPEL, empire, stockholmsarbete, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
CARL MALMSTEN, Fåtölj, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GULDMYNT, 50 Pesos, Mexico 1921-1925. Ca 42 gram.
Klubbat pris
11 100 SEK
Utropspris
12 000 SEK
LONGINES, fickur, 53,5 mm,
LONGINES, fickur, 53,5 mm,
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HAMILTON, fickur, 51,5 mm, savonett,
Klubbat pris
1 399 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KUNGLIGA VASAORDEN, minatyrtecken, omkring 1900-talets mitt.
Klubbat pris
730 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF FRANK, golvlampa, modell 1842, Svenskt Tenn.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR 8 stycken, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VAS, satsuma. Japan, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
3 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RING med fyra, fasettslipade, troligen syntetiska safirer.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
3 500 SEK
OMEGA, armbandsur, 19,5 mm,
OMEGA, armbandsur, 19,5 mm,
Klubbat pris
5 209 SEK
Utropspris
7 000 SEK
AMPEL, för fyra ljus, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GULDMYNT, 50 Pesos, Mexico 1921-1924. Ca 42 gram.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
FIRMA SVENSKT TENN, burk med lock av tenn, Stockholm 1927.
Klubbat pris
28 006 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SPEGEL, Karl Johan, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BROSCH med cabochonslipade månstenar.
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BYRÅ, Karl Johan, omkring 1800-talets mitt.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VITRINSKÅP, Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RING med en odlad pärla och en syntetisk rubin.
Klubbat pris
950 SEK
Utropspris
1 500 SEK