Den nya romantiken

78 föremål
LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, omkring 1800.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
JOSEF FRANK, golvlampa modell 1842, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
15 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BLÄCKSTÄLL, silver, 1800-tal.
BLÄCKSTÄLL, silver, 1800-tal.
Klubbat pris
11 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSKRONA, rokokostil, 1900-tal.
Klubbat pris
9 700 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LJUSKRONA, för 8 ljus, rokokostil, 1900-talets början.
Klubbat pris
8 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LAMPETTER ETT PAR, plåt, Finland 1800-talets slut.
Klubbat pris
801 EUR
Utropspris
250 EUR
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
7 633 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TAKKRONA, tidigt 1900-tal.
TAKKRONA, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
7 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LJUSKRONA, Barockstil, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
6 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LJUSKRONA, Oscariansk, 1800-talets slut.
Klubbat pris
6 201 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SPEGELLAMPETTER, ett par, empire, 1800-talets första del.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KANDELABRAR ETT PAR, Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Klubbat pris
4 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAKLAMPA, Art Deco, 1920-30-tal.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSKRONA, sengustaviansk stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TAKLAMPA, 1940-tal.
TAKLAMPA, 1940-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, Louis XV, Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SPEGELLAMPETTER, ett par, barock, 1700-tal.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Ljuskrona, 1900-talets början.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, sengustaviansk stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA Italien 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSKRONA, empirestil 1900-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MÅNSKENSAMPEL, omkring 1900.
MÅNSKENSAMPEL, omkring 1900.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSKRONA, oskariansk, 1900-talets början.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR två st senbarock 1700-tal.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, jugend, 1900-talets början.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR ett par sengustavianska tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, jugend, 1900-talets början.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FOTOGENLAMPA, mässing, sent 1800-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, empirestil, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSSTAKAR 5 st snarlika senbarock 1700-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSKRONA, barockstil, sent 1900-tal.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, gustaviansk stil 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ALTARLJUSSTAKAR, ett par, barockstil.
Klubbat pris
2 345 SEK
Utropspris
3 000 SEK
APPLIQUER, ett par, rokokostil, 1900-tal.
Klubbat pris
2 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSKRONA, empirestil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, mässing, 1900-talets förta hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VÄGGPLÅTAR, ett par, mässing, 1900-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOUILOTTE-LAMPA empire-stil sent 1800-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKKRONA, empirstil, 1920-tal.
Klubbat pris
200 EUR
Utropspris
300 EUR
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets slut.
Klubbat pris
2 110 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLYKTA, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA med prismor. 1900-talets första hälft .
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets mitt.
LJUSKRONA, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
2 005 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKKRONA, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, empirestil, omkring 1900.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, jugend.
TAKLAMPA, jugend.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, mässing, Skultuna SB nr 43, 1800-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KANDELABRAR 2 st daterade 1810 och 1812.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BOUILOTTE-LAMPA empirestil 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGLAMPOR, 3 st, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
AUGUST SVENSON - KANDELABER, snidad, signerad 1914.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AMPEL, empirestil, 1900-tal.
AMPEL, empirestil, 1900-tal.
Utropspris
3 000 SEK