Skandinaviskt svalt

135 föremål
HELENA TYNELL, takplafond, Glashütte Limburg, Tyskland.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bordslampa, funkis, 1930-tal.
Bordslampa, funkis, 1930-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KRONOBERGS BELYSNING, golvlampa, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PIERRE FORSSELL, ljusstakar, ett par, mässing, Skultuna.
Klubbat pris
6 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, alabaster, Italien, 1960-tal.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MAX SAUZE, taklampa, Cassiopeia 1970-tal.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
POVL DINESEN, bordslampa, Danmark 1960-tal.
Klubbat pris
240 EUR
Utropspris
300 EUR
BORDSLAMPOR, ett par, 1950/60-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, glas, 1980-tal.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKE, glas, 1800-tal.
LJUSSTAKE, glas, 1800-tal.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, ASEA 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, glas, vetri Murano, Italien, sent 1900-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BERTIL VALLIEN, ljuskrona, smidesjärn och glas, Boda Smide.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WIKTOR BERNDT, taklampa, Swedish Crystal, 1950/60-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, Frank Bentler, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGLAMPA, 1950-tal.
VÄGGLAMPA, 1950-tal.
Klubbat pris
4 250 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF FRANK, taklampa modellnummer 2444, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ERIK HÖGLUND, kandelaber, smide och glas, Boda.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, Itsu, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
600 EUR
CG HALLBERG, 3 ljusstakar, silver, Stockholm, 1955-57.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, art déco, 1930-tal.
TAKLAMPA, art déco, 1930-tal.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF FRANK, TAKLAMPA, Firma Svenskt Tenn, modell 2560.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
EINAR BÄCKSTRÖM, bordslampa, modell '5013'.
Klubbat pris
7 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAKLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Asea.
VÄGGLAMPOR, ett par, Asea.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BEN AF SCHULTEN, Golvlampa, BS 812, Artek.
Klubbat pris
395 EUR
Utropspris
300 EUR
BORDSLAMPA, Glo-ball, Jasper Morrison, Flos.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIGVARD BERNADOTTE för BERGBOMS. TAKLAMPA, Modell "T-21".
Klubbat pris
3 450 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, mässing, Ystad Metall, 1940-50-tal.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
YSTAD METALL, lampetter, ett par, tenn, art deco, 1931.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, Bergboms G-106.
GOLVLAMPA, Bergboms G-106.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, Murano, Italien, 1900-talets slut.
Klubbat pris
30 EUR
Utropspris
150 EUR
GOLVLAMPA, Le Klint, modell 392.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, Valaisin-Aramo, Finland, 1900-talets slut.
Klubbat pris
270 EUR
Utropspris
400 EUR
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA 1940-tal.
TAKLAMPA 1940-tal.
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt.
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, tenn, 2 st, 1920-/1930-tal.
Klubbat pris
1 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGLAMPA, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
701 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERTIL BRISBORG, Nordiska Kompaniet, 1940-/1950-tal.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VÄGGLAMPETTER, ett par, Art Déco, 1920-tal.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, Swedish Grace, 1920-/30-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPOR, 6 st, Boréns, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, 1960-tal.
TAKLAMPA, 1960-tal.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, Italien, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GINO SARFATTI, taklampa, modell 2097-30, Flos, Italien.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Klubbat pris
7 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON, Taklampa.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
2 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK